EUB: nincs áfalevonás ellenérték nélkül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az MVM vállalatcsoport az anyavállalata által ingyen végzett menedzsment-tevékenység után nem vonhat le áfát – állapította meg az Európai Unió Bírósága szerdán közzétett ítéletében.


A luxembourgi székhelyű bíróság kimondta, egy tevékenység akkor minősül előzetesen felszámított áfa-levonására jogosító gazdasági tevékenységnek, ha a tevékenység tartós jellegű és azt ellenérték fejében végzik.

Az ügy részleteit ismertetve az uniós bíróság közölte, az MVM vállalatcsoport anyavállalata az ügyben aktív holdingtársaságként működött, tevékenysége nem korlátozódott a leányvállalatok által termelt osztalék begyűjtésére, hanem az általa ellenőrzött társaságok ügyvitelének bizonyos területén szerepet vállalt, cserébe jogi, üzleti és reklámszolgáltatásokat vett igénybe. Az anyavállalat az aktív holdingtársaságként végzett menedzsment-tevékenysége alapján nem állított ki számlát, tevékenységét gyakorlatilag ingyenesen végezte.
 

 

Az MVM anyavállalata ugyanakkor az említett szolgáltatások igénybevétele után megfizetett áfát levonta az egyéb tevékenységeiből származó bevételeit terhelő adóból, ami miatt jogvitába került a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal. Az adóhivatal szerint ugyanis az adólevonásra csak akkor kerülhetett volna sor, ha a szolgáltatások ellenértékét továbbszámlázta volna a leányvállalatoknak.

Mivel az ügyben tevékenységeinek központi menedzseléséért az MVM a leányvállalatai részéről semmilyen díjazásban nem részesült, ezért az említett tevékenységet – ellenérték hiányában – nem lehet az áfa hatálya alá tartozó gazdasági tevékenységnek tekinteni – mondta ki ítéletében az uniós bíróság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.