Európai Bizottság: jogot sért a magyar EKÁER


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság úgy határozott szerdán, hogy az októberi kötelezettségszegési eljárási csomag keretében felszólító levelet küld Magyarországnak, amiért az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszerben (ekáer) megkövetelt feltételekkel megsértette az áfára vonatkozó uniós szabályokat.


A tájékoztatás szerint a magyar ekáer rendszerben a vállalkozásoknak áfafizetési célból részletes jelentést kell tenniük a magyar adóhatóságok részére bizonyos közúti fuvarozási tevékenységeikről. Ez a követelmény sérti az áfára vonatkozó uniós irányelvet, mert elsősorban a határokon átnyúló uniós tranzakciókat érintően, a határátlépéshez kapcsolódó adminisztratív formaságokat vezet be.

Amennyiben Magyarország két hónapon belül nem hoz megfelelő intézkedéseket, a bizottság indokolással ellátott véleményt küldhet az ügyben a magyar hatóságoknak – húzták alá.

Az Európai Bizottság továbbá arra szólított fel hét uniós tagállamot – köztük Magyarországot -, hogy időben végezzék el távközlési piacaik elemzését.

[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]

 

A tájékoztatás szerint a nemzeti szabályozó hatóságoknak az érvényes uniós jogi keret értelmében háromévente el kell végezniük a távközlési piacok elemzését, és erről értesíteniük kell az Európai Bizottságot.

Mint elmondták, Belgium, Írország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Spanyolország és Szlovénia nem tájékoztatta az Európai Bizottságot. Mivel mind a hét esetben a késedelem jelentősen meghaladja az öt évet, a bizottság a úgy határozott, hogy felszólító levél küldésével felkéri az érintett országokat, hogy végezzék el a távközlési piacok haladéktalan elemzését, és az uniós jog által meghatározott időkereten belül annak eredményéről adjanak tájékoztatást.

A hét tagállamnak két hónap áll a rendelkezésére, hogy válaszolt küldjön az Európai Bizottságnak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Megszületett a bérmegállapodás

Hároméves bérmegállapodás köttetett, amely szerint jövőre a minimálbér 9, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő.

2024. november 21.

A cégek többsége már foglalkozik a mesterséges intelligencia bevezetésével az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.