Generációs szakadékok csökkentése – mire jó a diákmunka?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyári diákmunka több annál, mint jó pénzkereseti lehetőség a fiatalok számára. Alkalom arra, hogy a megismerjék a munka világát, kipróbálják magukat új szerepekben és felkészüljenek arra, hogy egyszer kilépnek a könnyen kezelhető online világból az elvárásokkal teli offline világba.


A generációs kutatások egyik izgalmas kérdése a különböző generációk együttműködésnek lehetőségei és buktatói a munkahelyeken. A most még iskolapadot koptató (vagy a sikeres érettségi után a munkaerőpiacra készülő) Z- generáció munkaerőpiacra lépése sok vezetőnek okozhat váratlan, akár kellemetlen pillanatokat. Ez a generáció némely dologban nagyon különbözik az előzőektől.

A Z – generáció (1995-2010) tagjai hozzászoktak ahhoz, hogy folyamatosan kapcsolatban vannak egymással és állandó, korlátlan és azonnali hozzáférésük van a világhálóhoz. A korosztály szocializációja is ebben a virtuális térben történt, történik és a két világ (a virtuális és a valóság) gyakran összemosódik számukra. Ez probléma az iskolában, de komoly gondként merülhet fel az „átlagos”, hagyományos munkahelyeken, ahol sokkal szigorúbb, földhözragadt elvárásoknak kell megfelelniük. Például nem lóghatnak egész nap a neten, nem oszthatnak meg minden információt és néha a Google nélkül kell a feladataikat megoldani.  Az esetleges szakadék csökkentésére és a generáció munkaerő-piaci beillesztésére nagyon jó lehetőség azonban a diákmunka.

A Z – generáció nem szeret egyedül lenni és dolgozni sem, fontos, hogy barátaikkal együtt lehessenek a munkahelyen is, mert egyedül bizonytalannak érzik magukat az offline világban. Nehezen válnak meg az online világ nyújtotta biztonságtól, egyfajta offline kapunyitási pánikban szenvednek, virtuális hálózataikon keresztül tartják a kapcsolatot barátaikkal, ami sok munkahelyen nehezen egyeztethető össze a munkavégzéssel.

A diákmunka átmenet lehet, főleg, ha együtt találnak munkalehetőséget a barátok. Mivel aktív közösségi és társasági életet élnek online és offline is, nagyon keveset alszanak, sokszor fáradtak, nem ritkán elkésnek a munkakezdéskor.

Ezért is hasznos, ha a diákmunkán keresztül fokozatosan és kockázatmentesen szoknak hozzá a munka világához és az offline üzemmódhoz. Így megtapasztalhatják, hogy milyen rendszeresen munkába járni, felelősséget vállalni egy feladatért, vagy szemtől szembe kommunikálni és adott esetben konfliktust kezelni, úgy is, hogy nem tudják magukat megoldásként lekapcsolni a virtuális hálózatról.

Mit kell tudniuk a diákmunka szabályairól?

Fontos, hogy a munkát vállaló diák, tanuló a Munka Törvénykönyve szerint fiatal munkavállalónak számít, ha a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be. További fontos szabály, hogy munkavállaló csak az lehet, aki a tizenhatodik életévét betöltötte, illetve az iskolai szünet alatt – a törvényes képviselője hozzájárulásával – az a tizenötödik életévét betöltött tanuló is, aki az iskola által igazoltan, nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat.

Ez a generáció szeret tisztában lenni a jogaikkal is. Ha a munkavállaló diák nem múlt el 18 éves, akkor

  • éjszakai munkára, rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésre nem kötelezhető,
  • a napi munkaideje legfeljebb nyolc óra lehet és a több munkaviszony keretében történő munkavégzés munkaidejét össze kell számítani,
  • legfeljebb egy heti munkaidőkeretet lehet elrendelni számára,
  • a fiatal munkavállalót évi 25 nap szabadság illeti meg, egyszer a 20 nap alapszabadság, és ehhez jön 5 nap pótszabadság, kora miatt. (Utóbbi utoljára abban az évben jár, amikor a 18. életévét betölti.) Mindezt figyelembe véve egy két hónapos nyári munka alatt például négy nap szabadságnap illeti meg.

A diákmunka nem csak a nyárra, de a jövőre történő beruházás is egyben. A munkatapasztalattal rendelkező fiatalok könnyebben és gyorsabban találnak állást a munkaerőpiacon, könnyebben illeszkednek be a munkahelyekre, gyorsabban alkalmazkodnak és együttműködőbbek.

Munkajogi kiskönyvtár csomag

A Munkajogi kiskönyvtár sorozat 2014-ben megjelent kötetei csomagban 20% kedvezménnyel kaphatók. A csomag A munka díjazása; A munka és a pihenőidő szabályai; A munkaviszony megszűnése és megszüntetése című kiadványainkat tartalmazza.

 

Bővebb információk és megrendelés itt.

A munkaadóknak nagy segítség a nyári szabadságolások idején a diákmunka. Ha iskolaszövetkezetekkel szerződnek, amelyek elvégzik a toborzás, és a szerződéskötés feladatát is, akkor csak annyi papírmunkájuk van, hogy kiegyenlítsék a munka végén kapott számlát.

A diákok ilyenkor a szövetkezettel állnak jogviszonyban, bármilyen vitás kérdés esetén rajtuk keresztül történik az intézkedés. A diákmunka természetesen nemcsak a nyári hónapokban jelenik meg, sokan év közben is, iskolai tanulmányaik mellett dolgoznak, hogy könnyítsenek szüleik terhein, vagy azért, hogy jusson olyan dolgokra, amelyek egyébként jövedelem nélkül nem lennének elérhetők. Az iskolaidő végével azonban jelentősen megnő a diákmunkát keresők aránya.

Fontos, hogy minden esetben kössenek munkaszerződést a diákok a foglalkoztatóval. A szerződésnek tartalmaznia kell a munkavégzés pontos helyét, idejét, a munka után járó bérezést. Ha ezeket nem rögzítik, és nem fizetik ki a diákmunkás bérét, semmiféle jogi alapja nem keletkezik, és így polgári peres úton sem indíthat eljárást.

A legjobb megoldás, ha iskolaszövetkezeten keresztül vállalnak munkát a diákok, mert az iskolaszövetkezetek felkutatják a lehetőségeket, és szerződést kötnek a tanulókkal, így biztos, hogy az elvégzett munkáért a diákok megkapják a fizetésüket.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.