Hatezer embert érinthet a bürokráciacsökkentés
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Egy, az Index birtokába jutott előterjesztés szerint a bürokráciacsökkentés keretében 20 százalékos leépítés jöhet a minisztériumi héttérintézményeknél, 2017-ben pedig a most nem érintett hivataloknál a dolgozói létszám 10 százalékát küldenék el. Az Index számításai szerint az idei leépítések 6 ezer embert érinthetnek.
Orbán Viktor miniszterelnök személyesen dönt majd a Lázár János bürokráciacsökkentési listáján szereplő 73 intézmény sorsáról. A lap információi szerint a listára kerülő háttérintézmények száma azért ilyen nagy, hogy a későbbi egyeztetések és lobbitevékenység után lehessen szűkíteni az érintettek körét.
A döntésre kevés az idő, az Index úgy tudja, hogy február 10-én lesz az a következő kormányzati megbeszélés, ahol eldőlhet, mely intézmények esnek bele a leépítésekbe. Ha a döntés elsőre nem sikerül, akkor még egy fordulót tartanak, de február végéig mindenképpen határozat születik az érintettek köréről.
Megszüntetés, vagy beolvasztás
A tervezet szerint nem csak az jött szóba, hogy ezeket a héttérintézményeket megszüntetik, az is elképzelhető, hogy egy részüket beolvasztják a minisztériumokba. Ezzel csökkenhetne a vezetői létszám és a dolgozók is kevesebb pénzt kapnának, a legfőbb cél ugyanis épp a bérkiadások csökkentése.
A munka törvénykönyve három nyelven
|
Már előrendelhető az új Jogtár alatt (uj.jogtar.hu) „A munka törvénykönyve három nyelven” Jogtár-kiegészítés, mely a 2015. március 15-ével hatályos szöveget tartalmazza három nyelven, tükrös szerkezetben, kereshető és váltható nézetben.
További információ és megrendelés >>
|
A tervezet szerint a kormány célja az átszervezéssel a hatósági ügyek gyorsabb intézése és az átláthatatlan és pazarló működés megszüntetése, de az Index szerint az anyagból nem derül ki, hogy a tervezett lépések miért és hogyan vinnének közelebb az átláthatóbb és gyorsabb működéshez.
20 + 10 százalék
Külön érdekesség, hogy a szöveg szerint a megszüntetés után kell megvizsgálni, hogy az adott intézmény feldataira egyáltalán szükség van-e és e vizsgálatok eredményét is előre rögzíti a tervezet: az új feladatgazdáknak az eredeti létszám 20 százalékát el kell küldeniük. Ezen felül az átalakításban most nem érintett intézményeknél 2017-ben 10 százalékos leépítést kell végrehajtani a tervezet szerint.
Az Index szerint az anyagban nincs szó olyan háttértanulmányről, amely az állami feladatkörök pontos meghatározásával és az érintett intézmények ehhez való viszonyával foglalkozna. A lap információi szerint a végleges érveket most gyűjtik össze, hogy végül mindet Orbán Viktor elé terjesszék.
Új szolgáltatásokkal bővült a munkajog.hu:
- díjmentes cikk és szaklap értesítő
- kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
- egyedi szaklap ajánlatok
|
|
Idén 6 ezer ember
Az Index számításai szerint a minisztériumok alatt működő központi hivatalokban és költségvetési szerveknél összesen 250 248 ember dolgozott év elején. Mivel azonban a tervezet érintetlenül hagyja a KLIK-et, a rendvédelmi és nemzetbiztonsági dolgozókat, az Államkincstárat, a Földlapkezelőt, a Mentőszolgálatot, a KEHI-t és a Veritas Történetkutatót, a leépítések valamivel több, mint 30 ezer embert érintenek, így az idei leépítési hullámmal 6 ezer dolgozót küldhetnek el.
Az önként távozókat a végkielégítés összegének 3-4 szeresével díjaznák, de csak akkor, ha a közszolgák vállalják, hogy 6 évig nem nem dolgoznak az állami- és közszférában. Az elbocsátottak ehelyett a versenyszférában helyezkedhetnének el, amit adó- és járulékkedvezményekkel, átképzési programokkal és vállalkozói hitelekkel támogatná a Miniszterelnökség – írja az Index.