Kötbér is kiköthető a tanulmányi szerződésekre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Mt. – új Ptk. hatályba lépésével összefüggő – módosítása 2013. március 15-től lehetővé teszi a tanulmányi szerződésekben, valamint a versenytilalmi megállapodásokban, hogy a felek kötbért kössenek ki. Az így megállapított kötbérre az új Ptk. vonatkozó szabályait kell alkalmazni.


A szerződésszegés Mt. szerinti jogkövetkezményei

A versenytilalmi megállapodások esetében a munkáltatói szerződésszegés az ellenérték fizetésének elmaradásában, a munkavállalói a gazdasági érdeket sértő magatartás folytatásában (tipikusan: munkáltató versenytársánál elhelyezkedés; vállalkozás indítása) jelentkezhet. Míg az első esetben az egyetlen közvetlen következmény az, hogy a munkavállaló a továbbiakban szabadon elhelyezkedhet a versenytársaknál, vagy indíthat vállalkozást, addig a másik esetben a munkáltató mentesül a fizetési kötelezettsége alól.

A tanulmányi szerződések megsértése esetén a munkáltató a kifizetett támogatásokat követelheti vissza időarányosan, míg a munkavállaló mentesül a munkaviszony fenntartására irányuló kötelezettsége alól. Ez a megoldás sokszor egyik fél érdekét sem szolgálja. Például a munkavállaló szerződésszegése esetén a munkáltató vagy eláll a szerződéstől, vagy szemet huny a szerződésszegés (pl. sikertelen vizsgák miatti halasztás) fölött, nincsen köztes megoldás.

Az új Ptk.: amit egy munkajogásznak tudnia kell – szakmai előadássorozat

Az egyes előadásokra külön-külön is jelentkezhet! A teljes előadássorozat ára magában foglalja az áprilisban megjelenő új Kommentár a Munka törvénykönyvéhez című kiadványt.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Azaz egyfelől egyetlen sikertelen vizsga akár több százezer forintos visszafizetési kötelezettséghez is vezethet, vagy éppen ellenkezőleg, a munkáltató éveken át „tűri” a halasztásokat, megismételt vizsgákat, anélkül, hogy ennek következményei lennének.

A kötbér Ptk.-beli szabályai

Akár a munkáltató, akár a munkavállaló pénz fizetésére kötelezheti magát arra az esetre, ha olyan okból, amelyért felelős, megszegi a szerződést. Mentesül a kötbérfizetési kötelezettség alól, ha szerződésszegését kimenti. Azaz, a szerződésszegésért vállalt – Mt.-ben foglalt jogkövetkezményeken túli – kötelezettségvállalásról van szó. Fontos alakisági követelmény, hogy a kötbér csak írásban köthető ki.

A jogosult kötbérigényét attól függetlenül érvényesítheti, hogy a másik fél szerződésszegéséből kára származott-e, vagy sem, valamint érvényesítheti a kötbért meghaladó kárát is. Ezzel a kötbér kikötése egyúttal leveszi a bizonyítási terhet az azt érvényesítő válláról és átalány kártérítésként funkcionál.

Kötbér fizetése bármely szerződésszegés esetére vállalható. A leggyakoribb kötbér kikötése késedelem esetére, azonban ugyancsak köthető ki kötbér hibás teljesítésre, meghiúsulásra, vagy akár közbenső szerződésszegésre is.

 Kreditpontos rendezvények, kiadványok

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

A Wolters Kluwer Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Míg a teljesítés elmaradása esetére kikötött kötbér érvényesítése a teljesítés követelését kizárja, addig a késedelem esetére kikötött kötbér megfizetése nem mentesít a teljesítési kötelezettség alól.

Így például a versenytilalmi megállapodás megszegéséért a munkavállaló által vállalt kötbér fizetési kötelezettség érvényesítése esetén a munkáltató a továbbiakban nem követelheti, hogy a munkavállaló tartsa be a versenytilalmi megállapodás rendelkezéseit, azaz a munkavállaló „szabadon” munkát vállalhat, azonban a kötbért köteles megfizetni.

Ezzel szemben, ha a felek kötbért kötnek ki a tanulmányi szerződésben arra az esetre, ha a munkavállaló a szerződésben foglalt végezettséget nem az előírt tanulmányi idő alatt szerzi meg, hanem csak később, mert egyes vizsgáit nem teljesíti sikeresen, úgy a kötbér megfizetése mellett a munkavállalótól a szerződés teljesítése, azaz a tanulmányok sikeres elvégzése és a munkaviszony fenntartása továbbra is követelhető. Ez – adott esetben – még a munkavállaló érdekeit is szolgálhatja, hiszen jóval kevésbé „drasztikus” megoldás, mint a szerződésszegés miatti munkáltatói elállás, és a támogatás teljes visszafizetése.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 24.

Közeledik a határidő a kiberbiztonsági megfelelésre

A kiberbiztonság – más néven digitális biztonság – szabályozása az egyik legfontosabb jogi újdonság hazánkban. Magyarország átültette a NIS2 irányelvet, amely az Európai Unió legújabb, az európai kiberbiztonságot erősítő jogszabálya. A törvény meghatározza a kiberbiztonság nemzeti kereteit, megszabva az információs és kommunikációs technológiai (IKT) termékek kiberbiztonsági tanúsításának alapvető szabályait. A cél az, hogy kedvező feltételeket teremtsenek a fogyasztók számára, hogy – személyes adataik, fényképeik vagy éppen a pénzük védelme érdeklében – figyelembe vehessék a termékek kiberbiztonsági szintjét és szükség esetén a kiberbiztonsági felügyelethez fordulhassanak. A magyar kiberbiztonsági szabályozás részletes intézkedési tervet nyújt az érintett vállalkozások számára, és súlyos következményeket ír elő a szabályok be nem tartása esetén. A törvény értelmében 2024. június 30-ig kell a cégeknek eleget tenniük az első főbb kötelezettségeknek – olvasható dr. Hetényi Kinga  és dr. Menczelesz Adrián, a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda ügyvédei elemzésében.

2024. június 21.

Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot gyanít a GVH egy kisgyermekes szülőket célzó cégnél

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.