Óriásbüntetést kapott egy vezető amerikai bank


Ügyfeleinek megkárosítása miatt 3,7 milliárd dollár (mintegy 14 500 milliárd forint) büntetést és kártérítést kell fizetnie az Amerikai Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi bankjának, a Wells Fargónak.

A pénzintézet megállapodás keretében egyezett bele abba, hogy elfogadja a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Iroda (Consumer Financial Protection Bureau) döntését, és visszafizet 2 milliárd dollárt az ügyfeleknek, valamint 1,7 milliárd dollár bírságot is megfizet.

A hatóság megállapítása szerint a pénzintézet az autó- és jelzáloghiteleket törvénytelen díjakkal, jutalékokkal és kamatokkal terhelte meg, amivel mintegy 16 millió ügyfelet károsított meg. A visszaélés több esetben autók jogszerűtlen visszavételére is kiterjedt.

A Wells Fargo történetében ez a legnagyobb büntetés, de nem az első eset, amikor a fogyasztóvédelmi törvény megsértése miatt meggyűlt a baja a pénzügyi felügyeleti szervekkel. 2018-ban 1 milliárd dollár büntetést kellett fizetnie, amiért több millió ügyfélszámlát nyitott törvénytelenül annak érdekében, hogy teljesíteni tudja az elvárt üzleti célt.

A bank elnök-vezérigazgatója, Charles Scharf a peren kívüli megegyezésről azt mondta, azért fogadták el a 3,7 milliárd dollár kifizetését, hogy ezzel is jelezzék, szeretnék maguk mögött hagyni, ami történt, és törekszenek működési gyakorlatuk átalakítására.

Az 1852-ben alapított San Franciscó-i székhelyű pénzintézet az Egyesült Államok negyedik legnagyobb bankja.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. március 29.

Zöld szabályozás készülődik az építésügyben – az ingatlanbefektetők korábban ébredtek

A magyar szabályozásban is megjelenhet az épületek fenntarthatóságát igazoló zöld útlevél – hangzott el a Baker McKenzie ügyvédi iroda és a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó vállalat közös kerekasztalbeszélgetésén. Az EU direktívája a tőzsdén jegyzett nagyvállalatoknak előírja a nem pénzügyi jelentéstételi kötelezettséget. Ez az előírás már a magyar számviteli törvényben is megjelent. A Magyarországon 2024-ben hatályba lépő vállalati fenntarthatósági jelentésekről szóló új irányelv (CSRD) alapján pedig a vállalatok egyre szélesebb körének kell nem pénzügyi szempontú jelentést készítenie: a kötelezettség nemcsak tőzsdén jegyzett, hanem 20 millió eurós eszközállománnyal vagy 40 millió eurós bevétellel rendelkező cégekre is vonatkozik majd.