PwC: megoldatlan az idősek foglalkoztatása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sok európai ország, köztük Magyarország sem használja ki az idősebb munkaerőben rejlő lehetőségeket, a fejlett országokat jellemző elöregedő társadalom ellenére – derül ki a PwC tanácsadó cég szerdán ismertetett tanulmányából.


A felmérés az 55-64 éves korú munkavállalók foglalkoztatásának sikerességét vizsgálta a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 34 tagállamában.

Az összegzés szerint Izland, azt követően pedig Új-Zéland és Svédország építette sikeresen üzleti modelljébe 2013-ban az idősebb munkavállalókat, ezzel szemben az eurózóna többsége alulteljesített, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország pedig csak a sereghajtók között van.

A PwC szerint, ha a rosszabbul teljesítő országok követnék például a skandináv országok gyakorlatát, hosszútávon jelentős GDP-növekedést érhetnének el.

Munkajog Navigátor

200 folyamatábra, jogszabályi háttér, bírói gyakorlat, kommentárok, iratminták.

A Munkajog Navigátor lépésről lépésre vezeti végig a folyamatokon, mintha egy munkajogi tanácsadó ülne Ön mellett.

Próbálja ki ingyenes demó verziónkat >>

A tanácsadó cég úgy véli, a kormányoknak érdemes lenne az állami nyugdíjrendszert tovább reformálni, ösztönözni a későbbi nyugdíjba menetelt, valamint akár anyagi juttatásokkal a munkaerőpiacon marasztalni az idősebb munkaerőt.

A közlemény idézi Bencze Róbertet, a PwC Magyarország HR-tanácsadási üzletágának igazgatóját, aki hangsúlyozta: jobban ki kellene használni a vállalatokon belüli életkorkülönbségből fakadó, a különböző generációk közös munkájából eredő előnyöket.

A PwC szerint a vállalatok az idősebbek tapasztalatával és tanult képességeivel versenyelőnyt szerezhetnek. Ugyanakkor fontos lenne figyelmet szentelni ezen réteg továbbképzésére, például digitális készségek elsajátítására – írták.

Az 55 év feletti korosztály foglalkoztatása többletköltséget vonhat maga után, másfajta igény merülhet fel a fizetés, a nyugdíj-, valamint az egészségügyi juttatások terén, azonban a tanácsadó cég szerint ezt különböző adókedvezményekkel és támogatásokkal lehetne segíteni.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 3.

DLA Piper: Az ESG törvény újabb módosítása könnyíthet a vállalkozások terhein

Közzétették az ESG törvény újabb módosításának tervezetét, amely jelentős egyszerűsítéseket ígér a vállalkozások számára a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésének területén. A változások – a módosító törvény elfogadása esetén – a kihirdetés után 30 nappal lépnének hatályba, míg a módosult bírságolási rendelkezések csak 2026-tól válnának alkalmazhatóvá. A javaslat által bevezetni kívánt legfőbb változtatásokról a DLA Piper Hungary készített összefoglalót.

2024. december 3.

Pillanatkép a digitális piacok szabályozásáról (1. részlet)

A Wolters Kluwer Hungary gondozásában megjelent kötetben foglalt értekezés az uniós digitális szabályozás gerincét alkotó DMA (Digital Markets Act) szabályozási összefüggéseiből kiindulva azon kérdések vizsgálatára irányul, amelyekről a kutatás során beazonosítható volt, hogy a magyar piacon működő digitális vállalkozások a szabályozási átalakuláshoz történő adaptációt elsődlegesen meghatározzák. A kötet szerzője Dr. Firniksz Judit.