SEED: segítség a kisgyermekes vállalkozóknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A rendszerváltozás óta segíti a magyar kis- és középvállalkozókat tanácsadással, mentorálási és továbbképzési szolgáltatásaival a budapesti központú SEED Alapítvány, amely konzorciumi partnerként vett részt a most záruló, jelenleg gyesen, gyeden lévő szülők munkába való visszatérését segítő Gyerevissza nevű kétéves uniós projektben.


A 2003 óta akkreditált felnőttképzési intézményként is tevékenykedő közhasznú alapítványt 24 éve hozták létre vállalkozói érdekképviseletek, felsőoktatási intézmények, pénzintézetek és szakminisztériumok. A SEED célja a magyarországi vállalkozói kultúra és szemlélet fejlesztése és formálása. Segítségükkel több száz új vállalkozás indulhatott el és vált sikeressé az elmúlt évtizedekben, és nagy szerepük van számos, már működő vállalkozás fellendítésében is. A SEED elsősorban vállalkozónőknek, családi cégeknek és fiatal  vállalkozóknak kínálja tanácsadói és mentorprogramjait, valamint képzési szolgáltatásait.

Vissza a munkába európa uniós támogatással

Nem könnyű a kisgyermekes szülők számára az otthon töltött évek után újra elhelyezkedni. A Gyerevissza program 2012.  május 4-én indult, azzal a céllal, hogy megkönnyítse a visszatérést a munka világába.

Az Európai Uniós támogatással  megvalósult innovatív kísérleti foglalkoztatási projektben a Pest Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány és a Tudatos Életért Egyesület működött együtt.

A projekt konzorciumi vezetését a Pest Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány végezte. Ennek részeként felmérték a résztvevők helyzetét, elemezték a szükségleteiket és igényeiket, közreműködtek a projekthez kapcsolódó szakmai anyagok kidolgozásában, személyiségfeltáró tréningeket szerveztek, e-learning képzéseket bonyolítottak le, üzleti tanácsokat nyújtottak, és szakmai konferenciákat szerveztek.

A SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány feladata a projekten belül egyrészt a kisgyermekes szülők alkalmazására nyitott munkáltatók tájékoztatása és képzése volt, másrészt pedig a vállalkozói életpályát választók felkészítése intenzív, kiscsoportos képzések, tanácsadási és mentorálási rendszer segítségével.

A Tudatos Életért Egyesület az alkalmazottként munkát vállalók részére nyújtott segítséget a visszatéréshez. A több elemből álló álláskeresési programot kiscsoportos, interaktív formában valósították meg, nagy hangsúlyt fektetve a munkajogi és az állásinterjúra való felkészítésben.

Az egyesület szakmai irányításával készült el a Gyerevissza álláskereső portál is. A két éves programra 2014. februárjáig 613 fő jelentkezett, akik közül 216 nő és 2 férfi vett részt a komplex munkaerő-piaci felkészítésben.

A számok persze önmagukban semmit sem mondanak. Ami viszont valóban önmagáért beszél, azok a programban részt vevők által indított vállalkozások, valamint a munkaerőpiacon elhelyezkedő kisgyermekes szülők száma.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Az EU eljárást indított a Temu ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján

Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt az illegális termékek értékesítésével, a szolgáltatás esetleges függőséget okozó kialakításával, a felhasználók számára vásárlások ajánlására használt rendszereivel, valamint az adatokhoz való hozzáféréssel kapcsolatos területeken.Az uniós bizottság közleménye szerint a vizsgálat a Temu által szeptember végén benyújtott kockázatértékelési jelentés alapján indult, és arra összpontosít, hogy a vállalat rendszerei arra szolgálnak-e, hogy korlátozzák a nem megfelelő termékek értékesítését az Európai Unióban.

2024. október 30.

Mit tehet a munkavállaló, ha elfogyott az éves fizetett szabadsága?

Év vége közeledtével felmerül a kérdés, pontosan mi történik, ha valakinek elfogy az éves szabadságkerete. Az éves fizetett szabadság a munka világában alapvető jog, amelyet minden munkavállaló igénybe vehet. A szabadság kiadása mindig a munkáltató felelőssége és kötelezettsége, ennek ütemezése során számos jogszabályi előírást kell figyelembe vennie.