Versenyjogi változások: viszonteladási árrögzítés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Gazdasági Versenyhivatal fokozott figyelmet szentel az úgynevezett viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos kihágásoknak – állítja a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda közleménye.


Komoly változásokkal számolhatnak a kereskedelmi szektor szereplői az Országgyűlés által tavaly decemberben elfogadott versenyjogi szabálymódosítások miatt – hívja fel a figyelmet a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda. A Gazdasági Versenyhivatal a jövőben a korábbiaknál is szigorúbban ítéli meg a viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos jogsértéseket, amikor a gyártó és a kereskedő megállapodik a fogyasztói árak legkisebb, illetve a fogyasztói kedvezmények legmagasabb mértékéről.
 
A szabálymódosítások értelmében 2017. január 15-től a viszonteladási árrögzítésben résztvevő vállalkozások is benyújthatnak úgynevezett engedékenységi kérelmet. E kérelem alapján a jogsértést önként jelentő vállalkozások a bírság csökkentésére vagy akár teljes elengedésére is számíthatnak. A korábbi gyakorlattal ellentétben nemcsak azon versenykorlátozó magatartások mentesülhetnek a bírság alól a kérelem alapján, amelyek versenytársak közötti megállapodáson alapultak, hanem a vertikális szereplők, tehát a gyártók és a forgalmazók közötti kartellek során felmerülők is.
 
Az új szabályok az egyezségi kísérlet keretében elérhető bírságcsökkentés lehetőségét is bővítették. Az egyezségi kísérlet célja, hogy a megalapozottnak tűnő versenyhatósági eljárás minél előbb lezáruljon. Az ebben közreműködő vállalkozás bírságcsökkentésben részesülhet. A már hatályos és a vizsgálati szakaszban lévő eljárásokban is alkalmazandó módosítás szerint az elérhető bírságcsökkentés mértéke az eddigi 10 százalékról, a Gazdasági Versenyhivatal belátása szerint akár 30 százalékra is emelkedhet.

 

 
„A fenti változások nagymértékben befolyásolhatják, hogy a Gazdasági Versenyhivatal milyen ügyekben indít eljárást. Várható, hogy a közeljövőben emelkedik majd a viszonteladási árrögzítéses ügyek száma, az ilyen eljárásokban pedig mind a szállítónál, mind a forgalmazónál vizsgálódhat majd a hatóság, amely így akár további jogsértéseket is felderíthet, és komoly bírságokat szabhat ki” – mondta dr. Horányi Márton, a Baker & McKenzie szakértője.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.

2024. április 29.

Szerkezetátalakítási eljárás: szakmai körökben is még nagy a bizonytalanság

Az életképes, de fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozások immár közel két éve, 2022 júliusa óta Magyarországon is indíthatnak szerkezetátalakítási eljárást, azonban egyelőre a szakmai körökben is nagy a bizonytalanság, mindössze egy nyilvános szerkezetátalakítási eljárás indult a törvény hatályba lépése óta – hívta fel a figyelmet a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda közleményében.