dr. Dömötörfy Borbála cikkei


Jog és neurodiverzitás

Jog és neurodiverzitás

A cikk címe első ránézésre kissé fából vaskarikának tűnhet. Kétség sem fér hozzá, a neurodiverzitás fogalma az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott mind a tudományos közösségben, mind a társadalomban, de mindezzel együtt is felmerülhet a kérdés az olvasóban, hogy mégis miféle jogi relevanciája lehet ennek a fogalomnak. A cikk végére reményeim szerint sikerül prezentálnom hogy számos ilyen érintkezési pont van (pedig épp csak a felszínt érintem e cikkben), és a kör a jövőben – ha a tendenciák nem változnak – nagy valószínűséggel tovább fog bővülni.

Szubjektív beszámoló a Digital Compliance by Design & LegalTech konferenciáról

Szubjektív beszámoló a Digital Compliance by Design & LegalTech konferenciáról

Május 8-án abban a szerencsében volt részem, hogy részt vehettem a Wolters Kluwer Hungary és a Portfolio Digital Compliance by Design & LegalTech című konferenciáján. Nem túlzás azt állítani, életem eddigi legjobb konferenciája volt, és ezt nem egyedül mondtam ki a jelen levők között… A szervezők ugyanis roppant sikeresen megléptek több olyan dolgot is, amikre igény már régóta lett volna, de eddig vagy nem jutott eszébe senkinek, vagy nem mert beleállni.

A hídember, adatok és a compliance-by-design

A hídember, adatok és a compliance-by-design

Előző két cikkemben a jog és a tech szektor határán mozgó, a két “világ” közt kapcsolat teremtését facilitáló hídemberekről, illetve a compliance-by-design céges kultúrába való implementálásának előnyeiről írtam. Ez a cikk építeni fog az előző két cikk tartalmára, ezért érdemes lehet azokat is elolvasni – bár nem feltétlen szükséges – e cikk tartalma önmagában is érthető.

Compliance-by-design

Compliance-by-design

A compliance-by-design, vagyis a jogszabályoknak való megfelelés a tervezési folyamat elejétől kezdve, egyre inkább előtérbe kerül a vállalatoknál. A hagyományos compliance modellekkel szemben ez a megközelítés már a terméktervezés során figyelembe veszi a jogszabályi előírásokat, így elkerülhetőek a későbbi jogszabálysértések és az ebből adódó költségek. Ennek megvalósításához azonban szükség van olyan „hídemberekre”, akik megértik a jogi, szabályozási és technológiai összefüggéseket, és képesek ezt a tudást integrálni a terméktervezési folyamatokba.

A hídembereké a jövő?

A hídembereké a jövő?

A jogászság jövője a technológia fejlődésével szorosan összefonódik. A változások tempója a digitális átállással tovább gyorsult, és a jogászoknak egyre inkább szükségük van a technológiai jártasságra. A jövőben kulcsfontosságú szerepet játszanak majd azok a szakemberek, akik képesek hidat képezni a jog és a technológia világa között.

Compliance by design – A megfelelés új dimenziója a digitális piacokon – összefoglaló a workshopról

Compliance by design – A megfelelés új dimenziója a digitális piacokon – összefoglaló a workshopról

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutatóközpont szervezésében májusban tartották a workshopot, ahol a szakma kiemelt szakértői beszéltek mesterséges intelligenciáról, digitális piacok szabályozásáról, a versenyjogi fogyasztóvédelem új irányairól az online piacokon és az alkalmazott viselkedéstudományok, különösen a felhasználói élménytervezés etikai/jogi vonatkozásairól.