Szorosabb együttműködést alakít ki a KSH és a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség


Szorosabb együttműködést alakít ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség (Navü) a lehető leggyorsabb és leghatékonyabb adatvagyon-gazdálkodás érdekében – jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Budapesten a KSH elnöke.

Kincses Áron az adatgazdálkodást meghatározó kihívásokkal indokolta a kapcsolatok elmélyítését. A digitalizáció forradalmasította az adatpiacot, egyre több az adatforrás, a felhasználók soha nem látott mennyiségben igényelnek naprakész, hiteles adatokat. A KSH-nak mint Magyarország legnagyobb vagyonadat-kezelőjének lépést kell tartania a világ változásával, ha a terveinek megfelelően az EU legjobb 3, illetve a világ 10 legjobb statisztikai hivatalainak egyike, a térség meghatározó információs bázisa akar lenni – fogalmazott.

Hozzátette, hogy az intézmény az útdíjszolgáltató kameraadataitól kezdve az online pénztárgépekig csaknem 270 adminisztratív forrásból kap adatokat, és arra törekszik, hogy azok piacra kerülési idejét a lehető legrövidebbre csökkentse. A következő, vagyis a 2024 első negyedévéről készített GDP-összefoglaló például az eddigi gyakorlathoz képest már 15 nappal korábban, vagyis a vizsgált időszak végéhez képest 45 nap helyett 30 nap elteltével jelenik meg, és több más jelentés közzététele is korábbra várható a közeljövőben.

A fejlődés másik fontos iránya az adatösszekapcsolás, amely a statisztikai adatok szétaprózódását kiküszöbölve új ismeretek forrása lehet. Nagy segítséget jelenthetnek ebben az új adattudományi technikák, a mesterséges intelligencia, a hálózatelemzések, amelyek alkalmazásában a KSH jól teljesít, de még mindig vannak kiaknázatlan lehetőségek ezen a téren – tette hozzá.

A Navü ügyvezetője szerint az ország versenyképességét is javítja, ha a szorosabb kapcsolat és a közös gondolkodás révén hatékonyabbá válik a belföldi adatvagyon felhasználása. Uhrinyi Tamás közölte, hogy az együttműködés erősítése nem jár szervezeti változásokkal egyik intézménynél sem, de lehetőséget teremt folyamatok átgondolására, észszerűsítésekre, párhuzamosságok megszüntetésére. A Navü a nemzeti adatvagyon-gazdálkodás elveinek kidolgozásával és megvalósításával kapcsolatos állami feladatokért, a Nemzeti Közadatportál üzemeltetéséért, a közadatkataszter és nemzeti adatvagyon leltár létrehozásáért és gondozásáért felel, a KSH-val kialakított együttműködésben adatbeszállítóként vesz részt – tette hozzá.

A KSH elnökhelyettesei ugyancsak a megbízható és gyors adatszolgáltatás és adatfelhasználás jelentőségét emelték ki az eseményen. Ádám Dénes szerint a mesterséges intelligencia térnyerése miatt világszintű jelenség a folyamatok felgyorsulása, emiatt hamarabb is kell reagálni, de nagy segítséget jelent az automatizált adatgyűjtés, az adatelemzéseket támogató kódolási mechanizmusok, a gépi tanulás alkalmazása. Valkó Gábor hangsúlyozta, hogy a közlési idő lerövidítése nem járhat minőségromlással, egyúttal közölte, hogy a szálláshelyek forgalmi adatai, a külkereskedelmi termékforgalom és a beruházások alakulásáról szóló tájékoztató is a korábbiakhoz képest hamarabb fognak megjelenni.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága