Megerősítette együttműködését a Gazdasági Versenyhivatal és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság


Megújította csaknem 20 éve tartó szakmai együttműködését a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) – közölte a GVH csütörtökön.

Az erről szóló dokumentumot a két szervezet képviselője szerdán írta alá. A közlemény szerint az együttműködés megújításának egyik fő oka a Digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós rendelet (Digital Services Act – DSA) hatályba lépése volt. A rendelet elsősorban az online közvetítőkre, így például a piacterekre, a közösségi hálózatokra, az alkalmazás-áruházakra, valamint az online utazási és szállásplatformokra állapít meg kötelezettségeket. A DSA egyik kiemelt célja, hogy megakadályozza az illegális és káros online tevékenységeket, valamint a szándékos álhírterjesztést, ezzel biztosítsa a fogyasztók védelmét az online térben.

A DSA-rendelet végrehajtásáért, felügyeletéért Magyarországon az NMHH felelős, amellyel szorosan együttműködve dolgozik a GVH a digitális szolgáltatási piaci versenyt érintő kérdésekben, valamint a digitális szolgáltatások piacával összefüggő, felhasználókat érintő ügyekben.

Kiemelték, hogy a megerősített együttműködésnek köszönhetően a két szervezet hatékonyabban tudja majd ellátni feladatait, egyebek között a médiapiac, az elektronikus hírközlés és a postai szolgáltatások felügyeletét, azok megbízható és átlátható működésének biztosítását, a tisztességes piaci verseny őrzését, a fogyasztók védelmét és a jogsértések feltárását. Ennek érdekében a hatóságok vállalták, hogy jogalkalmazói tevékenységükben szorosan együttműködnek, emellett pedig értesítik egymást amennyiben a másik hatóság feladat- és hatáskörét érintő információról szereznek tudomást.

Hozzátették, a GVH és az NMHH abban is megállapodtak, hogy a fogyasztói ismereteket és tudatosságot növelő kommunikációs és edukációs tevékenységüket összehangolják és törekednek közös kampányok szervezésére is.

A közlemény idézte Rigó Csaba Balázst, a GVH elnökét, aki elmondta, hogy a két hatóság közötti megerősített együttműködésnek köszönhetően hatékonyabban tudnak majd közösen fellépni a digitális térben tapasztalt jogsértésekkel szemben, és védeni a magyar fogyasztókat.

Koltay András, az NMHH elnöke a közleményben megjegyezte, az NMHH feladatkörének bővülése a digitális közvetítő szolgáltatások, online platformok felügyeletével új lehetőséget teremt arra, hogy a hatóság közreműködjék egy biztonságosabb online környezet kialakításában és a platformok átlátható, a fogyasztók által követhető, kontrollálható működési kereteinek biztosításában. Ezen új feladat hatékony ellátásához nagyban hozzájárul a GVH-val való együttműködés, amelynek megújított kereteit rögzíti a hatóságok közötti megállapodás.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.

2024. november 20.

A MÜK nem ért egyet a kirendelési díjak tervezett finanszírozási módjával

A független ügyvédség nem finanszírozhatja az állam helyett az alkotmányosan kötelező védelem díját. Ez a koncepció a megbízotti közösségtől önfinanszírozást várna el a jogszabályban meghatározott, állam által megelőlegezendő és a bűnügyi költségek között behajtandó kirendelési díj tisztességes mértékű finanszírozásához – mondta Havasi Dezső, a MÜK elnöke a Kúria Dísztermében megrendezett Ügyvédek Napján.