35 éve omlott le a Berlini Fal, jön az újabb ünnepségsorozat


Az állandó múzeumok és ideiglenes kiállítások mellett a Berlini Fal maradványai szolgálnak egy letűnt rendszer mementójául.

2024. november 9-ike a 35. évfordulója a híres-hírhedt Berlini Fal leomlásának. Pontosabban annak a hivatalos politikai fordulatnak, amely feleslegessé tette a Kelet- és Nyugat-Berlin között 1961-ben felhúzott Fal létét. Ez a 155 kilométer hosszan húzódó, 45 ezer betonelemből álló, 3–3,5 méter magas építmény volt hivatott lezárni a fizikai átjárást két városrész, két ország, két rendszer között. (Íme az egykori Berlini Fal helye térképen!)

Berlini Fal leomlása, német újraegyesítés, NDK, NSZK, család

(Fotók: Falus Tamás)

A szabadság városa

1989-ben viszont a megváltozott politikai légkör már tarthatatlanná tette a Fal létezését, és az NDK állampártjának döntése – háttérben a Szovjetunió akkor még erős, reformpárti vezetőjével, Gorbacsovval – elkerülhetetlenné tette a változást. Ismét eggyé vált Berlin keleti és nyugati része, majd 1990. október 3-án megtörtént Kelet- és Nyugat-Németország újraegyesítése. Pontosabban az öt keleti szövetségi tartomány csatlakozott a Német Szövetségi Köztársasághoz.

A mára már 3,6 millió lakót számláló Berlin pedig ismét Németország fővárosává vált. Ma Németország és az Európai Unió legnagyobb és legnépesebb városa. Egy európai település, mely a művészetek, a kultúra, a tudomány, a szabadság metropolisza. Múzeumai, színházai, egyetemei, emlékhelyei világhírűek. Pontosan 178 múzeum, 78 színház és 3 opera várja belföldi és külföldi látogatóit. Párizs és London után Európa harmadik leglátogatottabb városa. 2023-ban 12 millió turista kereste fel, és 30 millió körül alakult az itt töltött vendégéjszakák száma. A magyar utazóknak szintén kedvelt városa.

Berlini Fal leomlása, német újraegyesítés, NDK, NSZK, emlékkiállítás

Szabadtéri rendezvények tűzijátékkal

A Fal lebontását és a döntő jelentőségű változást évről évre megünneplik Németország fővárosában, ahol ötévenként, így ezúttal is, kiemelt programokkal emlékeznek a jeles eseményre.

Nemrégiben Budapesten járt Frauke Stuhl, a Fal leomlásának 35. évfordulójára szerveződő programok egyik vezetője. Mint elújságolta, ezúttal is nagyszabású szabadtéri rendezvényekkel, izgalmas tárlatokkal készülnek. Terveznek egy rendhagyó plakátkiállítást is. Az egykori Fal vonalában felállított utcai installációkon négy kilométer hosszan, ötszáz plakáttal emlékeznek majd a történtekre. Közöttük akadnak olyanok is, amelyek éppen 35 évvel ezelőtti felvételeket ábrázolnak. 2024. november 9-én pedig tűzijátékkal ünneplik meg a nagy napot.

Berlini Fal leomlása, német újraegyesítés, NDK, NSZK, emlékkiállítás kereszttel

Aki Berlinben jár akár az ünnepségsorozat előtt, annak ideje alatt vagy utána, a város számos pontján találkozhat a Berlini Fal maradványaival, és múzeumokban, eredeti dokumentumok, fényképek és filmek segítségével idézheti fel a nem is oly régmúlt történelmét, eseménysorát. S emlékezhet azokra az áldozatokra, akik életükkel fizettek azért, hogy keletről nyugatra átjuthassanak a Falon.

Berlini Fal leomlása, német újraegyesítés, NDK, NSZK, emlékkiállítás, Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, magánmúzeummal

A talán leghíresebb múltidéző helyszín a Friedrichstrassén álló Checkpoint Charlie, a Zimmerstrasse sarka közelében. Az egykoron az amerikai zónában álló, homokzsákokkal védett őrbódé valójában ellenőrzőpont, határátkelőhely volt a szovjet és az amerikai zóna között, s 1945-ben állították fel. Az itt látható fehér bódé már csak másolat, 2000-ben állították fel. A Friedrichstrasse közepén egy amerikai és egy szovjet katona képmása jelzi az egykori kelet–nyugati határt.

A turistacsalogató építmény és helyszín közelében található a Museum Haus am Checkpoint Charlie (Wall Museum), mely bemutatja a tőle alig száz méternyire lévő határátkelőhely, valamint a Fal keletkezésének történetét. Egy politikailag érzékeny ember, Rainer Hildebrandt lakásában kezdte el gyűjteni azokat a tárgyakat, melyek valamilyen módon a falhoz kapcsolódtak. 1963-ban költözött át Checkpoint Charlie-val közvetlenül szomszédos épületbe. Kis múzeuma egyre csak bővült. Így például szökési kísérletekhez előkészített bőröndökkel, hamis úti okmányokkal.

Berlini Fal leomlása, német újraegyesítés, NDK, NSZK, emlékkiállítás, őrtorony

Bernauer Strasse

A Bernauer Strassénál áll a Fal emlékműve, áldozatainak központi emlékhelye. Az 1,4 kilométer hosszú falrészt és a 4,4 hektáros határsávot, évekig tartó munkálatokat követően 2014-re alakították át emléktájjá. A szabadtéri kiállítás része egy rekonstruált őrtorony is. Emellett látogató- és dokumentációs központ is található itt.

Berlini Fal leomlása, német újraegyesítés, NDK, NSZK, emlékkiállítás, Erich Honecker, Leonyid Brezsnyev

East Side Gallery

Az East Side Gallery a Mühlenstrassén, a Spree folyó mentén húzódik. A Berlini Fal több mint 1,3 kilométer hosszú maradványára, annak Kelet-Berlin felé eső oldalára, 21 ország 118 művésze festette meg alkotását, még 1990-ben. Az eredeti művek egy része részben az eróziónak, részben a falfirkálásnak esett áldozatául. De a művek többségének 2009-körül elkészítették a másolatait. Ma a galéria 105 festményből áll. Vélhetően ez a világ legnagyobb és leghosszabb ideje működő szabadtéri galériája.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 6.

NMHH: egyre több fiatal diagnosztizálja magát félre pusztán az internetre hagyatkozva

TikTok-videók hatására a fiatalok majdnem fele hajlamos diagnosztizálni magát vagy másokat nem létező, kitalált mentális betegséggel, valamint a fiatalok sok esetben hajlamosak kritikus kétely nélkül valósként elfogadni az online térben eléjük táruló, bizonytalan eredetű információkat – állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) középiskolások és egyetemisták bevonásával készített kutatása.