A Djabe szimfonikus kalandozásai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Különleges koncerttel és vendégelőadókkal ünnepli 2015 novemberében a crossover-zenekar megalakulásának huszadik évfordulóját a Müpában.


Napjaink egyik legjelentősebb, stílusokon átívelő magyar zenekara a Djabe, amely muzsikájában a jazz, a rock, a világzene elemeit ötvözi. A végeredmény pedig olyan, semmihez sem hasonlítható fúziós zene, mely a világban is a párját ritkítja. Nem véletlen, hogy a csapat eddig már negyvenkét országban koncertezhetett. Járt jazz- és világzenei fesztiválokon, önálló koncertturnékon, s a kortárs zenék jelentős egyéniségeivel léphetett fel. Szinte a Djabe hatodik tagjának számít Steve Hackett, a Genesis egykori gitárosa, aki már 2007 óta rendszeresen játszik az együttessel. Közös koncertjeiken szinte egymáshoz igazítják zenéiket. Hol a Djabe játszik progresszív rockot Hackett-tel, és elevenítik fel együtt a Genesis legjelentősebb, részben vagy egészben a gitáros által írt kompozícióit, hol az angol zenész igazodik a magyar népdal elemeit is a szerzeményeibe csempésző, jazzes darabokat előadó magyar csapat játékához. Legutóbb 2015 nyarán öt koncerten zenéltek együtt: két horvát fesztivál mellett felléptek többek között a Budapesti Jazz Clubban is, telt ház előtt.

A Djabe tagjai, balról jobbra: Kovács Zoltán (billentyűs hangszerek), Barabás Tamás (basszusgitár), Kovács Ferenc (trombita, hegedű, ének), Égerházi Attila (gitár), Banai Szilárd (dobok)

Legközelebb a magyar fővárosban, a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében lép fel az Arany Zsiráf- és eMeRTon-díjas Djabe 2015. november 10-én este, méghozzá a Miskolci Szimfonikus Zenekarral. A két társulat azonban nem azért talált egymásra, hogy az együttes meglévő szerzeményeinek szimfonikus áthangszerelését mutassa be a ma divatját kihasználva. A Djabe 2014-ben napvilágot látott, Forward című albumának kilenc szerzeményében ugyanis már fontos szerep jutott a miskolci szimfonikusoknak. A darabok jó részét Barabás Tamás basszusgitáros jegyzi, melyeket Kovács Zoltán billentyűs nagyzenekarra hangszerelt. (Ez nem volt nehéz számára, hiszen egykoron zeneszerzői tanulmányokat is folytatott.) A műfaji korlátokon átívelő Djabe így újabb zenei határt lépett át, és a komolyzene irányába is közelített. Ennek eredményeként vérbeli crossover-darabok születtek: komolyzenei stílusjegyekkel, a rock, és a jazz meghatározó elemeivel. Égerházi Attila gitáros három alkotása is helyet kapott a lemezen; ő inkább a zenekar korábbi hangzását idézi meg világzenei és progresszív-rockos dallamokkal, ívekkel, szimfonikus hangszerelésben.

A szerzeményeket hallgatva nyilvánvaló, hogy két egyenrangú zenekar új, izgalmas, a közönség számára élvezhető muzsikát teremtett, amely most élőben is felcsendül. A zene világnapján, október elsején Miskolcon, a Művészetek Házában már fellépett együtt a két zenekar, november 10-én este újra találkoznak Budapesten, a Müpában. Az öttagú Djabét kiegészíti Mótyán Tibor tablán, az indiai ütőhangszeren, valamint Malik Mansurov neves bakui művész, a gitár elődjének tekinthető ázsiai húros, pengetős hangszer, a tar világhírű megszólaltatója. (Mindketten közreműködtek a lemezen is.) Az ötvenhét tagú szimfonikus zenekart Reményi József vezényli. A kétórás koncerten a Forward című album valamennyi kompozíciója elhangzik.

Új értesítő szolgáltatás az Ügyvédvilág portálon

Díjmentes értesítő rendszerünk
segítségével gyorsan és egyszerűen tájékozódhat
az Önt érdeklő friss cikkekről

Aki pedig a Djabe húszéves pályafutásának valamennyi állomására kíváncsi, készülhet: a csapat 2016 áprilisában nagyszabású jubileumi koncerten tekint vissza az elmúlt két évtizedre.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

Top úti célok, utazási toplisták II.

A különféle topisták megkönnyítik tervezésünket, választásunkat, hogy a világ mely pontját keressük fel szabadságunk idején.