Fénykiállításon a Hupikék törpikék
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A hajózás az emberré válástól kezdődően az emberi életvitel közvetlen eszköze, fennmaradásunk egyik feltétele volt és ma is nélkülözhetetlen része. Az őskorban a közlekedés, majd a későbbi korokban az áruszállítás, a hadviselés fő eszköze és lehetősége. A hajóstudás, a hajóépítők képességeinek megléte vagy hiányosságai nemzeteket tettek naggyá vagy juttattak a történelem süllyesztőjébe.
Ma is kulcskérdés a hajók zavartalan közlekedésének biztosítása, amiért ma is folynak harcok, döntenek meg kormányokat, működtetnek az egész Földre kiterjedő védelmi rendszert. A világkereskedelemben mozgatott áruk túlnyomó része (kb. 90%) hajón jut el céljához vagy annak közelébe (2009-ben közel egymilliárd tonna). Emellett óriási iparággá fejlődött a személyszállítás, amely tengeren és belvízen is elmozdult a pihenési, üdülési, turisztikai célú hajózás irányába és kissé visszaszorult a menetrend szerinti hajózás.
A magyar hajózás története túl gazdag ahhoz, hogy a kezdetektől bemutathassuk egy rövid mellékletben, így attól a korszakkal kezdjük a visszatekintést, amely a legnagyobb változást hozta a magyar hajósok életébe: A XIX. század a vízi utak hajózhatóságának javításában is óriási lépések időszaka volt. Gróf Széchenyi István kezdeményezésére jelentősen javították a Zuhatagi Duna-szakasz hajózhatóságát, amely addig a legjelentősebb akadálya volt a hajózás korábbinál lényegesen nagyobb teljesítményének. A munkálatok 1896-ban, a Millennium évében fejeződtek be.
A XIX. század második felében a Monarchia osztrák és magyar hajózási vállalatai alkották a Dunán a fő erőt, először az Első Dunai Gőzhajózási Társaság (DDSG), majd a Magyar Folyam- és Tengerhajózási Rt. (MFTR) alakult meg, amelyek több száz belvízi és tengeri hajóval rendelkeztek, több ezer hajóssal látták el kereskedelmi feladataikat. Mellettük a Monarchia jelentős tengeri és belvízi hadiflottát is üzemeltetett, nagy számú magyar hadihajóssal a fedélzetükön.
1945 után a hajózásban azonban még önállóságunk is megszűnt, amikor nemzeti hajózásunkat szovjet befolyás alá helyezték. Fejlesztésről ebben az időszakban nem beszélhetünk, a hajógyártásunk is háborús kárpótlásként a Szovjetunió számára gyártja a kor elismerten kiváló képességű hajóit, amelyek közül sok közlekedik még ma is ukrán lobogó alatt a Dunán, illetve az orosz folyókon.
1954-ben alakult meg újra a magyar nemzeti hajóstársaság, a MAHART, illetve mellette több kisebb-nagyobb vállalat. A MAHART a Duna egyik vezető hajózási vállalkozásává nőtte ki magát a ’70-’80-as évekre, jelentős szereplője volt a magyar gazdaság nyersanyagellátásának és a késztermékek kivitelében is jelentős szerepet játszott.
A rendszerváltás azonban már szétesőben találta a MAHART-ot, amelyet már részben önálló szervezetekre tagoltak a „tisztánlátás” érdekében.
A korábbi magyar hajóflotta a harmadára zsugorodott, annak is egy része az Unió más államaiból behozott használt hajó.
Magyarországon – kitekintés hiányában – ma is tartja magát az a nézet, hogy a hajózás lassú és csak tömegáruk fuvarozására alkalmas és érzékeny a meteorológiai körülményekre. Ezeknek minden nemzetközi tapasztalat ellentmond, pl. a vasútnál 1-2 km/órával kisebb a hajózás üzemi sebessége és a környezetvédelmi mutatói, energiahatékonysága bármelyik közlekedési formánál lényegesen kedvezőbb.
A meteorológiai viszonyoknak kitettségre éppen az elmúlt tél cáfolt rá, amikor a közúton és a vasúton lényegesen komolyabb problémák adódtak, mint a hajózásban. Ma már korszerű segédeszközei révén jóval hatékonyabban tud a hajózás reagálni a külső akadályokra.
A személyhajózás szintén a rendszerváltás és az uniós taggá válás következményeivel küzd. Megszűntek a lehetőségek arra, hogy tömeges hajós turizmus alakulhasson ki, mivel az állam mindenféle fejlesztési segítségtől elzárkózott, a versenytársaknál mindennapos állami segítségek (pl. még környezetkímélő motorok, korszerű segédberendezések cseréje, kedvezményes hitelek) hiányoznak, határozott állami vagy önkormányzati fejlesztések nincsenek. A hajózás nem része azoknak a társulásoknak, amelyek számára előnyös konstrukciókat biztosít az állam (közúti és vasúti szolgáltatóknak). A személyhajóflotta elöregedett, felújításuk, korszerűsítésük elengedhetetlen, amelyhez azonban – különösen most, a gazdasági válsággal betetőzve – nem tapasztalható komoly kormányzati segítő szándék.
A MAHOSZ támogatásával
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!