A Mount Everest tragikus meghódítása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megtörtént eseményeket dolgoz fel az Everest című megrázó erejű hollywoodi filmdráma, melyet 2015 szeptember derekán egy időben kezdtek vetíteni a magyar és az észak-amerikai mozik.


Vajon mi készteti az embert arra, hogy megmássza a Föld legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet, mely egy repülőgép utazómagasságában, 8848 méterrel fekszik a tengerszint fölött? Mert ott van előttünk – hangzik a roppant egyszerű válasz. Több sikertelen próbálkozást követően először 1953 májusában, az új-zélandi Edmund Hillary ért fel a csúcsra a nepáli serpa, Tendzing Norgaj kíséretében. Azóta kétezer embernek sikerült megérintenie a hegycsúcsot, köztük több magyarnak is: elsőként Demján Zoltán felvidéki magyarnak, egy cseh csoport tagjaként. Az első magyar állampolgár Erőss Zsolt volt, aki 2002. május 25-én jutott el a világ legmagasabb pontjáig. Számos tragédia is fűződik az Everesthez, több száz kísérletező vesztette életét a hegyen, a szélsőséges időjárási körülmények között. (A legsikeresebb magyar hegymászónak tartott Erőss Zsolt és társa, Kiss Péter hegymászó 2013 májusában a Himalájában, a Kancsendzönga csúcsának megmászása után, leereszkedés közben, 8000 méter körüli magasságban tűntek el, és teljességében máig tisztázatlan körülmények között nagy valószínűséggel életüket vesztették – a szerk.)

 Jason Clarke és az alaptábor (Fotók: UIP–Duna Film)

1996. május 10-e fekete nap volt az Everest-hódítás történetében: nyolcan vesztették életüket egy hatalmas viharban, köztük a tapasztalt és rutinos új-zélandi Rob Hall és az amerikai Scott Fischer, akik mindketten fizetős expedíciót vezettek a csúcsra. A két csapat egyesítette erejét a nagy cél érdekében: tagjai csaknem két hónapot töltöttek a hegyen a csúcstámadás előtt, és igyekeztek a lehető legtökéletesebben akklimatizálódni az extrém hideghez és a ritka levegőhöz. Hall három hegymászótárs ügyfelével érte el a csúcsot, ám amikor lefelé ereszkedtek, hurrikán erejű szél és vihar tört rájuk. Postás ügyfelének hiába próbált segíteni 8790 méter magasságban, hogy lejusson a Hillary-lépcsőnek nevezett meredek sziklafalon. Magára maradva teljesen kimerülten feküdt a Déli-csúcs magasságában, a lentről érkező mentőcsapat erőfeszítései is hiábavalónak bizonyultak a roppant erejű széllökések miatt. Odaveszett Scott Fischer, a másik túravezető is. 850 méterrel alacsonyabban, a Déli-hágónál több hegymászó is élet-halál harcot vívott a természettel. Akadtak, akik minden erejüket elvesztve végleg megdermedtek a hóban, így Yasuko Namba, japán hegymászónő, aki néhány órával korábban sikerrel hódította meg az Everestet, és ezzel teljesítette a hegymászók hétpróbáját: a hét kontinens legmagasabb hegyeinek meghódítását. E kis csapat tagja volt Beck Weathers texasi patológus is, aki néhány évvel korábban szemműtéten esett át, és az út során extrém hóvakságot szenvedett az oxigénhiány miatt. Ő nem is vett részt a csúcstámadásban, hanem bevárta a csúcsról leereszkedő társakat. Csodával határos módon Weathersnek sikerült túlélni a megpróbáltatásokat, igaz, orra, jobb karja és bal kezének ujjai lefagytak.

Josh Brolin Beck Weatherst alakítja, akinek a túra közben lefagyott az orra és a keze

Ez a tragédia nagy nyilvánosságot kapott a világ minden táján, mert az új-zélandi csapat tagja volt Jan Krakauer amerikai újságíró, aki először az Outside magazinnak írt cikkében számolt be a tragédiáról, majd könyvet is írt a tragikusan végződött két expedícióról Into Thin Air címmel, mely 1997-ben látott napvilágot. Beck Weathers pedig a Left for Dead: My Journey Back from Everest című kötetében számolt be túléléséről. E két kiadvány lett az alapja az Everest című amerikai játékfilmnek, melynek ötlete már másfél évtizeddel ezelőtt megfogalmazódott a producerekben. Végül csak néhány évvel ezelőtt állt össze a projekt, amikor megnyerték rendezőnek az izlandi származású Baltasar Kormákurt, a Csempészek és a Dermesztő mélység rendezőjét.

Jake Gyllenhaal Scott Fischer hegymászó szerepében, aki odaveszett az expedícióban

A direktor a forgatókönyv elolvasása után maga is elutazott a Himalájához, profi hegymászókkal beszélgetett, akik már jártak a Mount Everesten, Új-Zélandon pedig felkereste az 1996-os tragédia túlélőit, illetve az áldozatok hozzátartozóit. Természetesen elolvasta a visszaemlékezők eredeti művét, és számos dokumentumot is átlapozott a szomorú események történéseiről. A producerek számára az sem volt utolsó szempont, hogy a rendező Izlandról érkezett Hollywoodba. „Izlandon a természet erősen érezteti a jelenlétét – magyarázza Kormákur. – Vulkánok törnek ki, a lavinák rendszeresen falvakat sodornak el, minden arra emlékeztet, mekkora hatalma van az elemeknek. Egyszer lóháton bejártam Izland hegyeit úgy, hogy hetekig nyoma sem volt a civilizációnak; ez az élmény is megerősített abban, hogy olyan történeteket szeretnék elmesélni, amelyekben az emberek szembesülnek a természet könyörtelenségével, s ennek nyomán feltárulnak valódi jellemvonásaik – egyre többet tudunk meg rólunk, amint növekszik a veszély. Ahogy tapasztaltam, az ilyen helyzetekben derül ki, ki az igazi barát, és miből faragták. Ezért amikor felajánlották, hogy meséljek el egy, a világ legmagasabb hegyén játszódó rendkívüli történetet, tudtam, hogy ilyesmi az életben egyszer adódik, és nem hagyhatom ki a lehetőséget.”

Jason Clarke Rob Hall túravezetőt formálja meg – ő sem élte túl a vihart

Kormákur ragaszkodott ahhoz, hogy tisztelettel adózzon valamennyi áldozat emléke előtt. Nem akarja igazolni, dicsérni vagy elmarasztalni őket azokért a döntéseikért, amelyeket életük sorsdöntő pillanataiban meghoztak. A sokszereplős játékfilm annyiban is különleges, hogy nincsenek benne főhősök és epizodisták, szinte valamennyien egyenrangúak, nem jók és nem rosszak. Különböző okokból egyetlen cél vezérli őket: megvalósítani életcéljukat, hogy feljussanak a csúcsra. A rutinos túravezetők pedig, ha már előre bekasszírozták ügyfeleiktől a több tízezer dollárt, szeretnék becsülettel teljesíteni a feladatukat. Az ügyfelek – a patológustól a postásig –, akik közül néhányan egész életükben erre az útra spóroltak, be akarják bizonyítani házastársuknak, barátaiknak, de legfőképp önmaguknak, hogy képesek az embert próbáló tettre.

Emily Watson és Elizabeth Debicki az alaptábor menedzserét, illetve orvosát játssza

A rendezőt kiváló színészek segítik munkájában: Jake Gyllenhaal alakítja Scott Fischer amerikai hegymászót, a Mountain Madness vállalkozás alapítóját, aki 1996-ban éppen első üzleti expedícióján vett részt a Himaláján. Az ausztrál Jason Clarke formálja meg az új-zélandi Rob Hallt, aki hat évvel korábban Sir Edmund Hillary fiával mászta meg az Everestet. Az új-zélandi televízió élőben közvetítette, amint műholdas telefonon jelentkeztek be a csúcsról. Ők ketten működtették Adventure Consultants cégüket, hogy profi segítséget nyújtsanak azoknak, akik a hegycsúcs megmászását tűzték ki célul maguk elé. Hall a tragédiáig már harminckilenc hegymászót segített eljutni az Everestre. Josh Brolin Beck Weatherst, a texasi, kissé pökhendi patológust jeleníti meg, akinek visszaemlékezésein is alapul a játékfilm. Emily Watson az alaptábor menedzserét, Elizabeth Debicki a tábor orvosát játssza, Rob Hall várandós felesége szerepében Keira Knightleynak a romantikus szál jut. A festői és hátborzongató képek láttán a nézőnek nem nehéz beleképzelniük magukat a Himalája hegyvonulatai közé (különösen, ha háromdimenziós vetítésen látja a művet). Az alkotók valóban az Everest felé vezető nepáli útvonalon forgattak egyes jeleneteket, de az Olasz-Alpokban is rögzítettek felvételeket, a római Cinecitta és az angliai Pinewood Studiók mellett.

Látványos, izgalmakban bővelkedő, elgondolkodtató alkotás az Everest. Jake Gyllenhaal, az egyik szereplő tömören és találóan fogalmazza meg a lényeget: „A Mount Everest megmászásának ötlete már önmagában is izgalmas. De minden embernek más a motivációja ezzel kapcsolatban, és ez az igazán érdekes. Az Everest kérdéseket tesz fel. Mit akarunk elérni az életben? Mitől lesz értelme az életünknek? Ez nagyon sok dolognak a metaforája, miközben a természet alázatra tanít bennünket.”

Kluwer International
Külföldi jogi e-könyvek

 

Egy kattintásra Öntől!

 

A több kategóriában is Oscar-esélyesnek számító mű Magyarországon a UIP–Duna Film forgalmazásában 2015. szeptember 17-től látható, 3D-ben is.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Hogyan fogadd jól a visszajelzést – könyvajánló

Világszerte a vállalatok évente 825 millió munkaórát töltenek el a munkavállalók éves értékelések előkészítésével és lebonyolításával. A visszajelzés – a munkahelyi éves értékelésen túl is – elkerülhetetlen része társas életünknek, még akkor is, ha sokszor nem visszajelzésnek hanem megjegyzésnek, jó tanácsnak vagy baráti beszélgetésnek hívjuk.

2024. április 26.

Mi is az a Time Out Market?

Bő tíz évvel az első, lisszaboni gasztro-látványosság megjelenését követően, Budapesten is megnyílik az első, kulináris örömöket kínáló Time Out piactér.