Fénykiállításon a Hupikék törpikék
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az e-könyv olvasó eszközök kijelzői általában ún. e-papír technológiát használnak, melynek lényege, hogy a felülete egészen papírszerű, nincs háttérvilágítása, nem bántja a szemet és nem fogyaszt áramot a megjelenítéskor. Az e-könyvekről és azok formátumairól már volt szó az Ügyvédvilág hasábjain. Most azt a technikát tekintjük át, amely ezeket működteti.
Az elektronikus papír napjainkban a könyvolvasók megjelenítője, amelyeken a hagyományos papírhoz hasonlóan a fény visszaverődésével válik olvashatóvá a szöveg. Az e ink jelentése: elektronikus tinta. Ez tulajdonképpen egy olyan speciális képernyő, mely tartalmát elektromosság nélkül is képes megtartani, viszont roppant éles és kontrasztos képet jelenít meg. Maga a panel több, egymástól jól elkülöníthető állapottal rendelkezik, ahol a fényt nagyobb részben elnyelő pixelek formálják a betűket, illetve az ábrákat.
Az e-papír ötlete a 70-es évek elejére nyúlik vissza: ekkor kezdtek el vele foglalkozni a Xerox egyik fejlesztőlaboratóriumában. A technológia magja az úgynevezett gyricon, amely két vékony átlátszó réteg között elhelyezkedő mikroszkopikus gömbök halmaza. A gömbök, részecskék egyik fele fekete, a másik pedig fehér, s mindannyian az elektromos töltésre reagálnak. A negatív mező a felület tetejére taszítja a fekete részecskéket, és ezáltal fekete pontot hoz létre a kijelzőn. A pozitív mező pedig a fehér gömböcskékre hat. A következő évtizedben tovább próbálkoztak különféle képernyők fejlesztésével, de ezek az eszközök még mindig nem hasonlítottak a nyomtatott papír megjelenéséhez. Azután 1993-ban a MIT egyik kutatója, Joseph Jacobson a Xerox ötletének egy variációját gondolta ki: kifejlesztette a mikrokapszulákat, amelyekben elektronikusan töltött, fehér elemekben oldott fekete olaj volt. Így hozta létre az elektronikus tintát. 1996-ban szabadalmaztatta az ötletét, 1997-ben pedig megalapította E Ink nevű cégét (innen az elnevezés) a technológia kereskedelmi célú kifejlesztésére. Az E Ink Corporation már pozitív töltésű fehér és negatív töltésű fekete pigmentrészecskéket is alkalmazott, melyek átlátszó folyadékban változtatták az elektromos töltés hatására a helyzetüket (ilyen kijelző van a Sony és az Amazon könyvolvasókban is).
A 90-es években megjelenő elektronikus eszközök, az 1996-tól megjelenő Palmtop, a PDA-k, később a notebookok, majd a manapság használatos mobilkommunikációs eszközök mind-mind hordozható és széles körben elterjedt olvasók, bár nem kimondottan olvasásra szánt eszközök voltak. Az első hajlékony elektronikus papír prototípusát 2000-ben mutatták be. Az E Ink által kifejlesztett e-tinta kijelzők kevésbé ismertek, mint az LCD kijelzők. Az e-tinta technológa nagy előnye az LCD-vel szemben, hogy olvasása nem fárasztja úgy a szemet. A technológiának köszönhetően olyan hatást kelt, mintha papír alapú könyvet olvasnánk. Az új kijelző anyagnak köszönhetően az elektronikus papír majdnem annyira hajlítható, mint egy normális papírlap. Ezenkívül a fogyasztása töredéke más kijelzőkéhez képest, az E Ink kijelzőjét használó e-könyvolvasók akár egy hónapig is kibírják egy töltéssel. A kijelző nem tükröződik, mert a nap sugarait nem veri vissza, hanem elnyeli. Emellett energiatakarékos is, mivel a készüléknek nincs háttérvilágítása, ill. a képek, szövegek megjelenítése után azok fenntartásához további energiát nem igényel. Ugyanakkor a hagyományos papírtól eltérően elektronikusan írható és törölhető. Hátrányuk viszont, hogy sötétben lámpa kell hozzájuk és jelenleg viszonylag lassú a frissítési sebességük. Az elektronikus papír kezdetben csak szürkeárnyalatos képet, szöveget tudott megjeleníteni, mára viszont a készülék rendkívül éles képet tud megjeleníteni akár 4096 színárnyalatban. A színes kijelző megőrizte a szürkeárnyalatos testvére jó tulajdonságait, alacsony maradt a fogyasztása, és továbbra sem fárasztja a szemet. A cég a színes e-tinta kijelző továbbfejlesztésén dolgozik, évek múlva a technológia akár a tablet pc-knél is megjelenhet.
Az e-papír és vele együtt az e-tinta sikerét a marketingesek is meglovagolták. A vállalatok dollár tízmilliókat ölnek kutatás-fejlesztésbe, és egyre több cég jut a kereskedelmi termelés közelébe különféle színes, hajlékony kijelzőkkel. Az e-tinta számos előnyének köszönhetően megjelent a kisebb mobil eszközökben, kézi számítógépekben, a PDA-kban, GPS-ekben, mobiltelefonokban. Az új anyagnak a digitális könyvtől az energiatakarékos, hordozható képernyőn és a falméretű kijelzőn keresztül a hajtogatható változatig rengeteg megjelenési formája képzelhető el. Ezek közé tartoznak a csak az e-könyvek olvasására szánt célszámítógépek (pl.: Kindl, Sony Reader, Koobe, Hanlin eReader, Cybook, iLiad stb.), a személyi számítógép és annak összes változata (laptop, tablet, pocket stb.), ill. az okos telefonok. A Motorola 2006-ban mutatta be azt a belépőszintű mobiltelefonját, mely elsőként alkalmazta az e-papír kijelzőt, igaz, a telefonban megjelent változat épphogy csak használható volt. A mobil mellett van már példa karórára és USB-kulcsra is.
Az e ink tehát óriási jövő előtt áll. Az új technikának köszönhetően a nem is olyan távoli jövőben az embernek már ki sem kell otthonról mozdulnia, ha egy könyvet, vagy egy újságot szeretne beszerezni.
Würsching Zoltán
Kapcsolódó cikkek:
E-könyv – a digitális olvasás forradalma
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!