Az utazás ajándék az öregedés ellen
Tudományos kutatás is igazolja, hogy az idősödésre jótékony hatással van az ismeretlen tájak felfedezése.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Már a rendhagyó premier előtti vetítéseken osztatlan sikert aratott Hajdu Szabolcs legújabb, hétköznapokról szóló családfilmje, miután három fesztiváldíjat már besöpört.
A 2016. szeptember végi magyar mozipremier előtt rendkívüli vetítéseket hirdetett meg a rendező és a mű forgalmazója, a Big Bang Média. A vállalkozó kedvű budapestiek jelentkezhettek, hogy saját otthonukban mutathatják be családjuknak, ismerőseiknek, idegeneknek az Ernelláék Farkaséknál című új magyar játékfilmet, amely 2016 nyarán Karlovy Varyban, az A-kategóriájú filmfesztiválon a legjobb alkotásnak járó Kristály Glóbuszt nyerte el, sőt a Hajdú Szabolcs, a mű direktora, aki egyben a film egyik főhősét játssza, megkapta a legjobb férfi főszereplő díját is.
A kíváncsi jelentkezők egyetlen nap alatt lefoglalták az időpontokat a 2016. szeptember 20-a és 28-a közötti vetítésekre, pedig a feltételek nem is voltak annyira egyszerűek. A rendezőknek vállalniuk kellett, hogy megállapodást kötnek a film forgalmazójával: egy kiválasztott napon, előre egyeztetett időpontban tartják meg a vetítést fővárosi ingatlanjukban, s saját magukon és segítőtársain kívül legalább húsz személynek nyújtanak filmnézési lehetőséget. Emellett a szerződők rendelkeznek egy megbízhatóan működő projektorral, vetítővászonnal, vagy vetítésre alkalmas felülettel. A barátokat, ismerősöket pedig a rendezvényre létrehozott Facebook-eseményen keresztül hívják meg. S mindezért személyenként 1500 forintot kérnek. Az estek kiválóan sikerültek, ráadásul az alkotók is helyszínen voltak. A sikert sejteni lehetett, nem csak a Karlovy Varyban elért eredmények miatt. S nem is azért, mert néhány nappal a „lakáspremierek” előtt a miskolci Cinefest nemzetközi filmfesztiválon a művet tapsviharral fogadták, és elnyerte a közönségdíjat. Hanem elsősorban a film témaválasztása, tartalma, hétköznapisága, újszerűsége, természetessége, színészi játéka miatt.
A történet látszólag banális: Eszter és Farkas egy belvárosi tágas bérelt művészlakásban élik kisfiúkkal mindennapjaikat, amikor váratlanul megjelenik Eszter nővére, Ernella férjével, és kislányukkal. Egy év után váratlanul térnek haza Skóciából, és most nincs hol lakniuk, így Eszterék kénytelenek befogadni őket. Hogy egyetlen éjszakára, egy hétre vagy egy évre, még nem tudni. A kényszerű együttlakás felszínre hozza a két család között feszülő rejtett ellentéteket csakúgy, mint az egy-egy családon belül lappangó feszültségeket. A film egyetlen lakásban játszódik, egy zárt világban, a külvilág zaja legfeljebb a néha tágra nyíló nappali ablakain és a bejárati ajtón szűrődik be. A gyermekneveléssel járó szülői konfliktusok, a párkapcsolattal járó gondok, a testvérek közötti féltékenység, mind-mind előtörnek, s a lakás egyhamar szellemi csatatérré változik. A családos nézőnek pedig folyamatosan lehet aha-élménye. Igen, ilyet már én is átéltem, igen, mintha a házastársamtól már hallottam volna hasonló érveket, igen, mintha magam is így éreztem volna életem során egyszer-kétszer.
A rendező eredetileg a Maladype Színház számára írta meg drámáját, ezt ültette át filmre. Állami támogatást nem kért a megvalósításhoz. A tizenkét napos forgatás helyszínéül saját lakását választotta, a tizenkét napos forgatáshoz a tizenhárom operatőrt tanítványai közül verbuválta a Budapesti Metropolitan Egyetemről, a hangmérnöki munkát a Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjaira bízta. Színészekért sem kellett a szomszédba mennie, saját lakásából nyerte meg a főszereplőket. A befogadó családfőt Hajdu Szabolcs magára bízta, felesége, Török-Illyés Orsolya alakítja filmbéli hitvesét is, a mű két családjának egy-egy gyermeke pedig a valóságban az ő két lurkója, Lujza és Zsiga. (A másik házaspárt Tankó Erika és Szabó Domokos kelti életre.)
Néhány magánember támogatásából, pár millió forint költségvetésből született meg ez a nyolcvan perces családi dráma, mely egyszerre szórakoztat, figyelmeztet, elgondolkodtat.
(Fotók: Big Bang Média)
A film előzetese:
https://www.youtube.com/watch?v=ily_iAzWFwE
Tudományos kutatás is igazolja, hogy az idősödésre jótékony hatással van az ismeretlen tájak felfedezése.
Egyre többen kapnak légúti fertőzést, a koronavírus is újra támad.
Az alkotó ismét elemében – a Brooklyni mese szórakoztató, igényes komédia, a Belvárosi Színházban, az Orlai Produkció gondozásában.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!