Fedezzük fel Magyarország rejtett kincseit! – II. rész


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az öreg kontinens legszebb, legértékesebb tájaira, térségeire, természeti szépségeire kívánja felhívni a figyelmet az Európai Unió által életre hívott sikeres program, melynek Magyarország is tagja. Az eddigi magyar nyerteseket további három magyar tájegység bemutatásával folytatjuk.


Tisza-tó: természetes szépség és turistaparadicsom

Heves megye délkeleti részén fekszik a mesterséges Tisza-tó, a kiváló ökoturisztikai úti cél, mely csak néhány évtizedes múltra tekint vissza. 1973-ban építették fel a Kiskörei Erőművet a duzzasztógáttal, hogy szabályozzák a Tiszát és áradását. Területe 127 négyzetkilométer, felülete százezer versenyuszoda vízfelületének felel meg, s vagy 150 millió köbméter vizet tárol a nyári vízszint idején. Négyszer nagyobb a Velencei-tónál, és egyötöde a Balatonnak. Hossza 27 km, átlagos mélysége 1,3 méter, legmélyebb pontján 17 méter, és 43 négyzetkilométernyi sziget található benne. A tavon önálló mederben halad keresztül Magyarország második legnagyobb folyója, a gyors folyású, mély, hidegvizű Tisza, mely öblítő csatornákból tölti fel a lapos, gyorsan melegedő tározó tereket. E csatornák együttesen több mint kétszáz kilométer hosszú, jól bejárható víziút-hálózatot alkotnak. A szigetek, holtágak változatos vadvízországot varázsolnak az Alföld közepére. A szigeteket összekötő úgynevezett dongautakon víz felett is lehet sétálni, madármegfigyelő-toronyból mocsárréteket, hínármezőket láthatunk be, az ártéri erdőben tanösvény kínál kirándulási lehetőséget.

A Tisza-tó. Forrás: wikipedia.hu

A tó 70 kilométer hosszan körbekerékpározható a mindössze egy méter szintkülönbséggel rendelkező, aszfaltozott védtöltésen. A Tisza-tó, a köré összesen több mint ezer kilométer hosszúságú kerékpáros túraajánlatoknak köszönhetően, az európai síkvidéki kerékpározás központjának számít. A Tisza-tavat négy évszakos horgászvíznek is nevezik, s különleges halfaunája, halbősége okán egyben a madarak földi paradicsoma is. A Madárrezervátum a Hortobágyi Nemzeti Park részeként a világörökség része. Csónakos barangolásokkal, vagy kajaktúrán járhatjuk végig a nagy tómedencéket, szűk kis csatornákba bekanyarodva megleshetjük a nádasokkal, erdőkkel elzárt belső vízterek életét, gazdag állatvilágát. Hat szabadvízi strandja kiváló vízminőségével nyaranta a gyermekes családok kedvelt üdülőhelye.

A tó kapuja Poroszló, ahol 2012 tavaszán nyílt meg az új szenzáció, a Tisza-tavi Ökocentrum. A négyszintes látogatóközpont 2600 négyzetméteren mutatja be a tó és a Tisza-völgy eddig rejtett csodáit. A létesítmény fő attrakciója Európa legnagyobb – 726 ezer liter térfogatú – édesvízi akváriuma, mely egyben Magyarország első őshonos fajokat bemutató vízi állatkertje is. Kirándulhatunk Sarudra is, ahol felkereshetjük a tó leggondozottabb szabadvízi strandját, elmehetünk Kiskörére, ahol a vízlépcsővel ismerkedhetünk meg. Abádszalók a falusi turizmus városa, bár még csak ébredezik a júliusi jégverésből, mely hatalmas károkat okozott a település házaiban. Tiszafüred, a Tisza-tó fővárosa is megannyi programot kínál horgászoknak, természetjáróknak, kerékpárosoknak. A tiszafüredi Holt-Tiszán, a Robin Kalandszigeten egyedülálló természeti környezetben épült fel az élménypark: a több mint 18 hektárnyi ártéri szigeten van száznegyven akadályból álló erdei kötélpálya, tizenöt méter magas mászófal kilátótoronnyal és négyszáz méter hosszú drótkötélcsúszda is. Berekfürdőn szállás és a gyógyfürdő vize pihenteti a turistát.

Írottkő Natúrpark: Kőszegtől a hegycsúcsig

Az Írottkő Natúrpark az Alpok keleti lábánál, a nyugat-dunántúli régióban, Vas megyében terül el. Nevét a Dunántúl legmagasabb pontjáról, a magyar–osztrák határon lévő 883 méter magas Írottkő hegycsúcsról kapta, de valójában Kőszeget és környékét jelöli. Egyik legfőbb vonzereje a szépséges táj, amely tizenöt települést foglal magában. Az erdő borította hegyoldalakat ligetes gyümölcsösök és szőlőültetvények szegélyezik. A tájkép meghatározó eleme a Kőszegi-hegység, a Kálvária, az Ó-ház tető, az Írottkő-hegycsúcs, valamint a Szent Vid kápolna. A Natúrparkban országos és helyi jelentőségű védett területek, források, patak menti rétek, famatuzsálemek teszik változatossá a tájat. A központ a történelmi kisváros, Kőszeg, melynek városmagja a nemzeti örökség része. Műemléki épületei, a középkori időket idéző városszerkezete, templomai, polgárházai, ódon városfalai az örök értékek őrzői. A kőszegi borászat hagyományai egyidősek a várossal, a Jurisics Várban őrzött Szőlő Jövésnek Könyve Európa hírű kultúrtörténeti érték. 1740-óta kézzel rajzolják e könyvbe a szőlőhajtásokat.

Az osztrák-magyar határ az Írott-kői kilátóból nézve. Forrás: wikipedia.hu

A Natúrpark településeinek története a régmúltba vezet vissza: a Szent Vid hegyet már háromezer éve a késő bronzkorban is lakták, a római kori és avar kori maradványokkal több helyen is találkozhat a turista. A térségben a nemzetiségi kultúrának is meghatározó szerepe van: ma németek, horvátok élnek itt, és őrzik hagyományaikat, kultúrájukat. A Natúrpark területén Természetvédelmi Látogatóközpont és erdei iskola működik, valamint tíz tanösvény mutatja be a változatos természetet a madár- és növényvilágtól a kőzeteken, forrásokon át a településekig. A Jurisics Vár tövében található a Gyógy- és Fűszernövénykert, itt áll a Natúrbolt, ahol a Natúrpark kézműves termékeinek teljes választéka kapható. Környezetnevelési programok, Zöld Jeles Napok színesítik az eseménynaptárat; az Írottkő Natúrpark programjai a természet, az ökoturizmus, valamint a térség borászati és gasztronómiai értékeinek, hagyományainak kulturális sokszínűségét igyekeznek bemutatni.

Mecsek: túrák, dzsámik, múzeumok

Osztálykirándulások kedvelt célpontja a Mecsek, melyet legjobban a Misina-tetőn álló, 191 méter magas tévétoronyból lehet belátni, mely egyben kilátó is. Magyarország legmagasabb épületének 75 méter magasan lévő körkilátójából páratlan panoráma tárul a látogató szeme elé: belátni a Dél-Dunántúlon fekvő középhegységet, mely vagy ötszáz kilométernyi területet fed le. Legmagasabb csúcsa a Zengő, mely 682 méter magas. Ezt követi a Tubes (611 m), a Hármas-hegy (604 m) és a Dobogó (594 m). A táj klímája vegyes, részben mediterrán, részben kontinentális. Ez érződik, ha éppen a vidék erdőségeiben túrázunk, vagy kisebb-nagyobb településeire kirándulunk. A látogatókat egész évben várja az orfűi tavakat tápláló Vízfő-forrás Orfűn, valamint a tanösvény, illetve a barlangi túra a bátraknak: indulás a barlangászok Mekkájából, a Mecsek Házából. Innen rövid sétával érhető el Magyarország egyetlen, működési engedéllyel rendelkező patakmalma, a Malommúzeum. Pécsváradon járva érdemes elsétálni a várba. Az egykori bencés apátság épületeiben ma múzeum és szálloda működik. A vár legértékesebb része a X. századi kápolna, ahol egy angyal pillant a látogatóra; ez a középkori freskóművészet legkorábbi hazai emléke. A vármúzeum, a romkert és Kígyós Sándor szobrászművész emlékkiállítása mellett képzőművészeti tárlatok, koncertek is várják a turistákat.

Gázi Kászim pasa dzsámija. Forrás: wikipedia.hu

A térség központja Pécs, mely 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa volt. Különleges építészeti emlékei, múzeumai egyedülálló élményekkel gazdagítják az idelátogatókat. 1973 óta látható a magyar festészet egyik legnagyobb egyéniségének, Csontváry Kosztka Tivadarnak kiállítása egy XIX–XX. század fordulóján emelt neoreneszánsz épületben. Az op-art pécsi otthona Victor Vasarely, azaz Vásárhelyi Győző, a Franciaországban világhírűvé vált művész egykori szülőháza, mely ma értékes múzeum. A Zsolnay család- és gyártörténeti kiállítás az iparosdinasztia életét és művészetét tárja a közönség elé az egyszerű ipari kerámiától a legdíszesebb dísztárgyakig, a sorsfordító családi eseményekig. A gyár története összekapcsolódik Magyarország történelmének fontos állomásaival, felvirágzása az Osztrák–Magyar Monarchia korszakához kapcsolódott.
1981-ben nyílt meg Pécs belvárosában a Mecseki Bányászati Múzeum, az egykori bortároló pincerendszer egy részében. A húsz méter mélyen fekvő, négyszáz méter hosszú belvárosi bánya a régió kilencvenes években megszűnt szén- és uránbányászatának tárgyi emlékeit mutatja be. A Nádor Galéria az egykori Nádor Szálló épületében jött létre, és a kortárs művészet otthona. A Baranya megyében élő magyar, német és délszláv népcsoport sokszínű művészetét néprajzi gyűjteményben mutatja be a helyi Néprajzi Múzeum.

Mecsek a Marévárról. Forrás: wikipedia.hu

Az épületek közül kiemelkedik Gázi Kászim pasa dzsámija, Magyarország legnagyobb török kori emléke. A Széchenyi tér közepén álló monumentális épület 23 méter magas kupolájával, szamárhátíves ablakaival a tér meghatározó látványossága. Szintén a városban áll Jakováli Hasszán pasa dzsámija és minaretje, mely ma is imahely. Ez a török megszállás korából a legjobb állapotban megmaradt magyarországi dzsámi.
A Szent Péter és Pál Bazilika a pécsi püspökség székhelye. A XI–XII. század fordulóján épült meg az öthajós, keresztboltozatos altemplom, máig megőrizve monumentális, szép belső terét. A valamivel későbbi felső templom három hajós, kereszthajó nélküli, bazilika rendszerű épület. Négy tornya közül kettőt a XII. század elején, a másik kettőt a század végén emelték. A középkorban a templombelsőt gazdagon díszítették kőfaragványokkal és falfestményekkel, amelyeket a török hódoltság idején részben elpusztítottak, majd a következő századokban történt többszöri átépítések elfedtek. Csak az 1883–1891 között végzett újjáépítés alkalmával kerültek elő a középkori díszítmények. A neoromán stílusban újjáépült székesegyház a románkori elődjéhez hasonlóan háromhajós, kápolnasoros, sík mennyezetű és négytornyos bazilika. Janus Pannonius humanista költő és pécsi püspök csontjait 1991-ben a pécsi székesegyház renoválásakor fedezték fel, 2008 őszén ünnepélyes keretek között temették újra a székesegyház altemplomában.

Aki kalandra vágyik, kisvasutazhat az erdőben, az ország legrövidebb, 570 méter hosszú kisvasútján, mely 1962 óta közlekedik az Állatkert és a Vidámpark között. Aki még nagyobb kalandra vágyik, menjen a Mecsextrém Parkba, ahol a sportos vendégeknek többek között erdei bob, alpesi kötélpálya, mászófal emelheti az adrenalinszintjét.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Hogyan fogadd jól a visszajelzést – könyvajánló

Világszerte a vállalatok évente 825 millió munkaórát töltenek el a munkavállalók éves értékelések előkészítésével és lebonyolításával. A visszajelzés – a munkahelyi éves értékelésen túl is – elkerülhetetlen része társas életünknek, még akkor is, ha sokszor nem visszajelzésnek hanem megjegyzésnek, jó tanácsnak vagy baráti beszélgetésnek hívjuk.

2024. április 26.

Mi is az a Time Out Market?

Bő tíz évvel az első, lisszaboni gasztro-látványosság megjelenését követően, Budapesten is megnyílik az első, kulináris örömöket kínáló Time Out piactér.