Golden Globe: nyert a Saul fia, nagy győztes A visszatérő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Saul fia nyerte 2016. január 11-én hajnalban a hollywoodi külföldi tudósítók díját a legjobb idegennyelvű filmek kategóriájában. A gála egyaránt hozott meglepetést és igazolt papírformát.


„A holokauszt az elmúlt évek során absztrakt fogalommá vált. Számomra inkább egy arccá, egy emberi arccá. És ne feledjük ezt az emberi arcot!”– fogalmazott Nemes Jeles László, a Saul fia forgatókönyvíró-rendezője rövid, egyperces köszönetében, melyet hibátlan angolsággal mondott el, miután átvette az aranyglóbusz-szobrocskát Helen Mirrentől és Gerard Butlertől a Los Angelesben rendezett díjátadó gálán. E mondat előtt köszönetét fejezte ki alkotótársainak, valamint azoknak, akik a gyártásban és a forgalmazásban segítették filmjét. Azt a művet, mely Réz András filmesztéta szerint a dermesztő elveszettség érzését kelti, sőt, nézőjében szinte tudatállapot-módosulást idéz elő. Nem elsősorban azzal, amiről beszél, hanem azzal, ahogyan beszél. Havas Ágnes, a mű elkészültét támogató Magyar Nemzeti Filmalap vezérigazgatója arra emlékeztetett Budapesten, hogy a tervezett alkotás már forgatókönyvként is különleges szemléletről tanúskodott, és az egyetlen arcra összpontosító koncepció folyamatosan erősödött a fejlesztési folyamat közben.

A rendező a díjátadást követően az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: „A holokauszt megmutatta, hogy meddig tud fajulni egy civilizált társadalomban a gonoszság, hogy az ember miként tud szörnyeteggé válni. A jövőben is bekövetkezhet, ha nem figyelünk oda. Elfelejtettük az arcot, az egyes embert, amikor a holokausztot ábrázoljuk. Arra akartam emlékeztetni a nézőket, hogy ez bárkivel megtörténhet, bárki kerülhet ilyen helyzetbe”. Sipos Gábor, az alkotás társproducere úgy véli, e díjjal a magyar filmművészet ismét a világ figyelmének középpontjába került. Szabó István Oscar-díjas filmrendező is úgy látja, hogy a Golden Globe felhívhatja a figyelmet több más, utóbbi időben készült jelentős magyar alkotásra is. Egy, a díjat értékelő televíziós nyilatkozatában meg is nevezte Fekete Ibolya Anyám és egyéb futóbolondok, Gárdos Péter Hajnali láz és Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című produkcióját.

Ne feledjük ezt az emberi arcot… (Fotó: Mozinet)

 

Vélhetően nem sok pihenő vár Los Angelesben Nemes Jeles László rendezőre, Röhrig Géza főszereplőre, Sipos Gábor és Rajna Gábor producerekre, mert január 14-én már az Oscar-jelöltek névsorát is nyilvánosságra hozzák, s a legjobb idegennyelvű film kategóriájában már ismertté vált kilenc jelöltesélyes közül ezek után az lenne a meglepetés, ha a Saul nem kerülne be a legjobb öt közé.

Számunkra a Saul fia volt a díjátadó legfontosabb eseménye, az amerikai filmipar és közönség számára azonban a további játék- és tévéfilmek kategóriái játszották a főszerepet. Nem okozott meglepetést, hogy jutalmazták A visszatérő (The Revenant) című alkotást, az azonban már talán igen, hogy négy jelöléséből három kategóriában is nyert: a legjobb drámai alkotás lett, Leonardo DiCaprio révén a legjobb férfi főszereplő díja lett a filmé, Alejandro G. Inarritu pedig legjobb rendezőként térhetett haza, aki egy évvel korábban a Birdmannel söpört be számos díjat. A Magyarországon 2016. január 14-től látható mű megtörtént eseményeket dolgoz fel, és egy felfedező küzdelméről, élni akarásáról szól. A főhősre a téli amerikai vadonjában egy grizzly medve támad, aki súlyos sérülésekkel ússza meg a támadást. Társai halottnak hiszik, és magára hagyják. A XIX. századi prémvadász megformálása hatalmas erőfeszítést kívánt nemcsak DiCapriótól, hanem az egész stábtól. „Leo fantasztikus – áradozott a rendező. – Mindent megfigyel, mindent észrevesz, és zseniálisan kapja el a figura legapróbb részleteit is. Emellett kiváló munkatárs, aki türelemmel viselte a mostoha viszonyokat, a hosszú sminkelések napi gyötrelmét és a rettenetes időjárási körülményeket. Alakításának ereje döbbenetes.”

A visszatérő: Leonardo DiCapriót is díjazták (További fotók: InterCom)

 

Három jelöléséből kettőt váltott díjra Ridley Scott sci-fije, a Mentőexpedíció (The Martian): a legjobb film lett a vígjáték/zenés film kategóriájában, ugyanitt Matt Damon a legjobb színész lett. Már hónapok óta látható a magyar mozikban a Marson játszódó alkotás, melynek érdekessége, hogy egy részét Jordánia mellett Magyarországon forgatták.

Két díjat kapott a Magyarországon forgatott Mentőexpedíció

 

Szintén két díjat kapott a Danny Boyle rendezte Steve Jobs, mely az Apple alakítójának élettörténetét dolgozza fel: Kate Winslet lett a legjobb női epizodista, a legjobb forgatókönyv díját pedig Aaron Sorkin érdemelte ki. (Ugyancsak január 14-től pereg a honi mozikban.)

Jennifer Lawrence az egymást követő harmadik évben lett újra gazdagabb egy Golden Globe-bal, ezúttal a Joy főszerepéért. Szilvesztertől a hazai filmszínházak is játsszák e David O. Russell rendezte drámát, melyben Jennifer egy hóbortos, bolondos, de kreatív, erős nőt alakít, aki kellően elszánt ahhoz, hogy keresztülvigye álmait, és hogy végül egy vállalatbirodalom alapítójává válhasson.

Jennifer Lawrence harmadszor lett Golden Globe-díjas (Joy)

 

Meglepetés, hogy a legjobb férfi epizodista díját Sylvester Stallone vehette át a Creed – Apolló fia című filmben nyújtott játékáért. A Magyarországon 2016. január 21-től látható drámában Stallone az idős Rockyt alakítja, akit felkeres egy egykori bokszbajnok fia, hogy legyen az edzője.  A legjobb filmzene díját Ennio Morricone nyerte Quentin Tarantino rendező Magyarországon is bemutatott Aljas nyolcas (The Hateful Eight) című filmjéért. (A 87 éves Morricone különben január 17-én Budapesten vezényli híres műveit a Papp László Budapest Sportarénában.)

A Golden Globe egyebek mellett abban is eltér az Oscar-díjtól, hogy a Los Angelesbe akkreditált hollywoodi filmkritikusok díjazzák az amerikai tévéfilmeket is. A Magyarországon is ismert művek közül nyert a Mad Men – Reklámőrültek: Jon Hamm a legjobb színész lett drámai sorozatban. Oscar Isaac (Mutassatok egy hőst) a legjobb színésznek bizonyult a minisorzat/tévéfilm kategóriájában.

2016. február 28-án pedig jöhet a nagy izgalommal várt Oscar-gála!


Kapcsolódó cikkek