Szabadidejében mentő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Dr. Lakatos Viktor ügyvéd szabadidejében mentőápolóként teljesít szolgálatot. Legutóbbi Kamarai véradás rendezvényen találkozhattunk vele, ahol szakszerű és praktikus tanácsokkal látta el az elsősegély tanfolyamra egybegyűlt közönséget. 


Hogyan jött az életébe az önkéntes mentőmunka?

Egy családi tragédia kapcsán, véletlenül kerültem ebbe a közösségbe és ekkor döntöttem el: a szabadidőmet arra fogom fordítani, hogy mások tovább élhessenek. Ennek már hat éve. Elvégeztem a szükséges tanfolyamokat, szabadidőmben nagyon sokat jártam a mentőkhöz szekundánsként (így hívják a kivonuló szakmai gyakorlatot teljesítőket) és képeztem magam a feladatra.

Az elsősegélynyújtás célja az élet megmentése, a további egészségkárosodás megakadályozása, a gyógyulás elősegítése addig, amíg a szakszerű segítség meg nem érkezik. Melyek az elsősegélynyújtás legfontosabb lépései? Mit kell tudnia az elsősegélynyújtónak?

Bár sokszor megfeledkeznek róla az emberek, hogy a legfontosabb a saját biztonságunk. Erről minden helyzetben meg kell győződnünk, nehogy még nagyobb baj történjen. Sajnos a filmek üzenete sokzor az, hogy kockáztassuk másokért a saját életünket, a valóságban viszont a mentők számára a legfontosabb – vérrel írt – szabály, hogy a mentőegység saját biztonsága az első: vigyázunk magunkra és egymásra.
A másik fontos dolog, hogy merjünk, akarjunk segíteni. Ahogy a mondás tartja „mindenkit érhet baleset”, lehet, hogy legközelebb nekünk lesz szükségünk embertársaink segítségére.

Bárki nyújthat segítséget?

Nem csak nyújthat, de kötelező is mindenki számára a tőle elvárható segítség nyújtása. Aki rendelkezik vezetői engedéllyel, vizsgázott elsősegélynyújtásból is. Az ismeretek felfrissítése sosem késő. Lehet, hogy 30 év múlva lesz rá szükségünk, de lehet, hogy egy óra múlva.

Balesetet lát, mi a teendő?

Közúti balesetbe bármelyikünk, bármikor belefuthat. A legfontosabb a helyszín biztonsága és a saját biztonságunk. Bármi is történt, ne rohanjunk oda „ész nélkül”, hanem erről győződjünk meg. Győződjünk meg arról, van-e bármi veszélyforrás (folyó üzemanyag, tűz, veszélyes anyagot szállító jármű érintett-e, kidőlhet-e a sérült villanyoszlop, veszélyes, be nem látható helyen történt a baleset, stb.). Ha nem tudjuk egyértelműen kizárni, hogy bárki megsérült-e, azonnal értesítsük a mentőket a 104-es telefonszámon.

A mentőhívásba számtalan hiba szokott csúszni. Egyrészt, bármilyen hosszú ideig cseng ki a hívásunk, ne tegyük le a telefont és ne hívjuk újra a 104-et, mert a hívási sor végére fogunk kerülni. A mentésirányítót ne sürgessük (pl. „ne kérdezgessen, küldjön már egy mentőt”), mert egy szigorú szakmai protokoll alapján dolgozik és amíg nem kapja meg a döntéseihez szükséges adatokat, nem tud mentőegységet küldeni. A bejelentésünkön múlik, hogy milyen egység riasztásáról gondoskodik: egy „alap” mentőgépkocsit indítanak el, vagy valamilyen emelt színtű egységet (pl. gyermek-rohamkocsi, mentőhelikopter, stb.). A mentésirányító a helyszíni teendőkhöz szükséges tanácsokkal is el fog látni minket, szükség esetén a mentők helyszínre értkezéséig vonalban marad velünk. Lényeges, hogy a telefont ne tegyük le, a beszélgetést csak a mentésirányító szakíthatja meg. Sokakban felmerül, mi szükség van a mi nevünkre és telefonszámunkra. Tévhit, hogy az esetleges „felelősségre vonás” miatt: erre azért van szükség, hogy pontatlan cím, vagy megközelítési nehézségek esetén a mentésirányító vissza tudja hívni a bejelentőt (sok helyen hiányoznak utcanévtáblák, házszámok, stb.).

Mit tegyünk, ha egy égő autóban utasokat látunk?

Ez egy szörnyű helyzet, szerencsére nagyon ritkán fordul elő. Ha az utasok az autóba szorultak és ég a jármű, próbáljuk meg kézi tűzoltó készülékkel eloltani, keressünk ilyet a környéken. Ha nekünk nincs is, a teherautókon szokott lenni. Fontos, hogy a saját életünket ne veszélyeztessük, erre legyünk tekintettel: a filmekben a hősöket ünneplik, a valóságban gyászolják.

Melyek az újraélesztés legfontosabb lépései felnőtt, illetve csecsemő, gyerek esetében?

Ezt nem lehet néhány szóban összefoglalni, de a legfontosabb, hogy a hirtelen keringésmegállást egyrészt fel kell ismerni, másrészt pedig el kell hinni magunkról, hogy tudunk segíteni. Az alapszintű újraélesztési protokollokat úgy alkották meg, hogy azt bárki könnyen elsajátíthassa. Az internetes videomegosztó oldalak tele vannak oktató videókkal. Erre mindenkinek érdemes rászánnia tíz percet. Az úgynevezett túlélési lánc (amelynek az elemei ilyen helyzetben kulcsfontosságúak) laikus segítségnyújtók számára fontos elemei a korai felismerés és szaksegítség hívása (104), az újraélesztés (mellkaskompresszió) azonnali megkezdése, az egyre több helyen elérhető félautomata defibrillátor (AED) alkalmazása. 

(Fotó: Pál Edith)

 

Nehéz eldönteni bizonyos esetekben, hogy klinikai vagy biológiai halál áll-e be?

Attól függ, kinek. Szakembernek nem. A hideg tapintás és az izommerevség pl. a biológiai halál jele lehet, de sok esetben az idős, kihűlt, ágyban fekvő beteg, idős emberek merevsége a laikusok számára adott esetben a hullamerevséggel összetéveszthető lehet. A pulzus tapintásának hiánya szintén tévútra viheti a laikusokat: vagy rossz helyen tapintják, vagy a saját pulzusokat érezhetik ujjbegyükben.

Ezért bármilyen kétely esetén kérjünk szaksegítséget.

Természetesen, az ún. élettel összeegyeztethetetlen sérülések (pl. a motorbaleseteknél gyakori, több darabban lévő törzs, külön lévő fej) egyértelműen a biológiai halált jelentik.

Hogyan vizsgáljuk az eszméletlenséget?

A látszólag eszméletlen embert szólítsuk meg, ha nem reagál, vállainál fogva óvatosan rázzuk meg. Ha erre sem reagál, tekintsük eszméletlennek. Az eszméletlen ember légútja elzáródhat, ezért alkalmazzuk a járművezetők által is ismert ún. stabil oldalfekvő helyzetet.

Gerincsérült esetében mit kell tennünk?

A laikus segítségnyújtó nem fogja tudni megállapítani ennek tényét, ezért aki nyaki, háti, gerinctáji fájdalomra panaszkodik, ne engedjük mozogni, a megtalált pozícióban stabilizáljuk  a testhelyzetét. Fontos, hogy az eszméletlen sérült légútját ez esetben is biztosítanunk kell. Ez esetben ne alkalmazzunk stabil oldalfekvést, hanem a fej óvatos pozicionálásával kíséreljük ezt meg. Természetesen, ebben van némi kockázat, de gerincsérültként lehet élni, oxigén nélkül viszont nem.

Hogyan használjuk a defibrillátort?    

Az említett félautomata defibrillátorok már számos közterületen és intézményben elérhetőek. Ha keringésmegállás gyanúja merül fel, azonnal érdeklődjünk, hogy a környéken, vagy az adott épületben van-e ilyen készülék és hozassuk a helyszínre. Ezeket a készülékeket úgy alakították ki, hogy a laikus számára egyértelmű legyen a használatuk: mindent megtalálunk rajtuk piktogramokon és hangos utasításokat is kapunk tőlük a használat során.

Mennyi ideig tarthat el egy újraélesztés?

Akár órákig is, erre nincs szabály. A lényeg, hogy minél előbb kezdjük el a mellkaskompressziót, ezzel időt nyerünk és a mentők szélsőséges esetekben ezt órákon át folytathatják. Ha fenntartjuk a keringést, akkor ugyanazt érjük el, mint ha magától működne a szív: jut oxigén az agyba és egyéb létfontosságú szerveinkbe.

Meséljen az ügyvédi munkájáról. Tudatos pályaválasztás volt? Mi a szakterülete?

Mérnöknek készültem és a reál-tárgyakat tanultam emelt óraszámban. A Műegyetemen jöttem rá, hogy emberekkel szeretnék foglalkozni. Így kerültem a jogi pályára, ahol viszont éveken át bírónak készültem, más területen nem tudtam volna elképzelni magamat. Bírósági fogalmazóként szakvizsgáztam, viszont a rendszerrel egyre kevésbé tudtam azonosulni. Ezért léptem az önálló ügyvédi pályára.    

A jogi munkája mellett mennyi időt vesz fel az önkéntesség?

Havi 3 szolgálatot teljesítek az Országos Mentőszolgálat Központi Mentőállomásán, a jogászok (és ügyfeleink) által jól ismert Markó utcában. Ez 36 órát jelent, ebből általában két nappali és egy éjszakai szolgálatot vállalok.

Miben látja a segítségnyújtás lényegét?

Abban, hogy mindenki tegyen meg mindent, ami tőle telhető és nyugodtan nézhessünk a tükörbe. Ha valaki fekszik az út mellett, ne a kocsiból, menet közben hívjuk a mentőket, hanem álljunk meg és győződjünk meg arról, hogy mi a valós helyzet.

Egy mentésirányító bajtársamtól származik a mondat: nem a mentőhívás, hanem a segítségnyújtás az állampolgári kötelezettség. Ennek pedig a mentőhívás (bár kétségtelenül fontos) csak egy része.

Került a mentőmunkája során életveszélybe?

Mivel a cikket a szüleim is olvassák majd, természetesen nem.

Szabadidejében mivel szokott még foglalkozni?

Amennyire ez szabadidős tevékenységnek tekinthető, igyekszem a megtámadott, bajba került mentő bajtársakat ügyvédként is segíteni. Ezen kívül a Tűzoltó Doktorszolgálat Alapítványt vezetem, amely a tűzoltók munkáját hivatott segíteni. Ezen kívül szeretem a repülést, jelenleg magánpilóta tanulmányaimat folytatom. 

Dr. Lakatos Viktor 
Ügyvéd, gazdasági büntetőjogi szakjogász. 2011-ben alapította a Dr. Lakatos Viktor Ügyvédi Irodát. 2007-ben szerzett jogász diplomát az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán „summa cum laude” minősítéssel. Ezt követően ügyvédjelöltként, majd a Fővárosi Bíróságon dolgozott és jelentős tapasztalatra tett szert „civil” és katonai büntetőügyek elbírálásában. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerezte PhD abszolutóriumát, kutatási területe a kábítószeres bűncselekmények.  Főként büntető- és polgári ügyeket lát el, emellett klasszikus okiratszerkesztési tevékenységet is végez (tulajdonjog-átruházás, öröklési jogi ügyletek, egyéb polgári jogi szerződések). Több, elsősorban büntetőjogi témájú publikáció szerzője. Szabadidejében önkéntesként az Országos Mentőszolgálatnál lát el kivonuló szolgálatot.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Hogyan fogadd jól a visszajelzést – könyvajánló

Világszerte a vállalatok évente 825 millió munkaórát töltenek el a munkavállalók éves értékelések előkészítésével és lebonyolításával. A visszajelzés – a munkahelyi éves értékelésen túl is – elkerülhetetlen része társas életünknek, még akkor is, ha sokszor nem visszajelzésnek hanem megjegyzésnek, jó tanácsnak vagy baráti beszélgetésnek hívjuk.

2024. április 26.

Mi is az a Time Out Market?

Bő tíz évvel az első, lisszaboni gasztro-látványosság megjelenését követően, Budapesten is megnyílik az első, kulináris örömöket kínáló Time Out piactér.