Szárnyak és gyökerek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Milyen a külhoni lét a kitelepült magyar nők szemével? Íme egy könyv, amely olvasóinak segítheti a határon túli beilleszkedést, az itthon maradt hozzátartozóknak pedig a megértést.


„A sikeres és a sikertelen ember között az a különbség, hogy a sikeres ember nem fél, hanem vállalja a rizikót” – fogalmazott az elvált Annamária, aki néhány évvel ezelőtt fogta magát kisgyermekével, és elutazott Ausztráliába, újrakezdve a jogi egyetemet – és az életét. Négy év elteltével megkapta az ausztrál állampolgárságot, és ma jól fizető állásban dolgozik.

„Azt szokták mondani, hogy amit el tudsz képzelni magadnak, azt meg is tudod csinálni. Ha pedig nem tudod elképzelni, akkor nem tudod megcsinálni… Az a kulcs a célok megvalósításánál, hogy képes vagy-e kitartani, képes vagy-e a megfelelő manővereket megtenni, és az akadályokat elhárítani.” Mindezt az Ausztriában letelepedett Kati összegezte Szűcs Nórának, aki a Szárnyak és gyökerek című, Külföldi élet – magyar nők szemével alcímet viselő kötetében adja közre az őszinte vallomásokat.

Huszonhét nő beszámolóját ismerjük meg, pontosabban huszonnyolcét, hisz a könyv szerzőjének történetét is megismerhetjük. Márpedig a 34 éves Nóra is alaposan ismeri a külföldön élők örömeit, bánatait. Vácott született, a közgazdaságtani diploma megszerzését követően a nottinghami egyetemen tanult munka- és szervezetpszichológiát, majd az Intact Academy négyéves coaching képzése során lett új hivatása. Élt Svédországban, Németországban is, jelenleg Bécset érzi otthonának, ahol a közgazdaságtudományi egyetemen doktori tanulmányait végzi, emellett nemzetközi humánerőforrás-menedzsmentet tanít. S nem másról, mint a külföldön élésről és a hazatelepülésről tart coachingot, workshopokat.

Könyve jóval több egyszerű interjúkötetnél: valójában vegyes műfajú a kötet. Az egyes témakörökre épülő fejezetekben először saját tapasztalatairól ír: a menni vagy nem menni dilemmájáról, a régi gyökerekről és az új élet tapasztalatairól, a külföldi lét személyiségfejlődésének lehetőségeiről, párkapcsolati kérdésekről, karrierépítésről, egyes esetekben pedig a visszaköltözésről. Ezt követik az interjúk, majd a tudományos válaszok. Szakemberek feleleteit keresi a történetek során felhalmozódott megannyi kérdésre: mi a külföldre kiköltöző magyar nők motivációja, miként hat a párkapcsolatokra a külhoni élet, hogyan tartják a kapcsolatot az otthoniakkal, hogyan élik meg nőiességüket az új környezetben, hogy állnak a hazaszeretet kérdésével?

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Napijeggyel a részvétel mindössze 39.990 Ft+ áfa!

Részletes program és jelentkezés >>

Érdekes kérdéskör az alulfoglalkoztatottság is. Amikor például valaki jogász végzettséggel pincérként vagy szobalányként vállal munkát megélhetéséért. A kutatások alapján van, aki ezt szenvedésként éli meg, más megelégedettséggel vagy építkezési, továbblépési lehetőségként, miután jól elsajátította az adott ország nyelvét, míg akad, aki sikerként éli meg, korábbi hazai életéhez képest. Fontos, ki hogyan áll helyzetéhez, mert az befolyással lehet későbbi fejlődési lehetőségeire is – állapítja meg a szerző.

Szűcs Nóra tippekkel, életvezetési tanácsokkal is igyekszik segíteni külföldön élő magyar olvasóját, így egyfajta önismereti kézikönyvet is kezébe adva. Azt tanácsolja például, hogy a kinn élő magyar készítsen magának egy „beágyazottsági” listát. Írja össze, hogy elköltözése előtt milyen kötődései voltak Magyarországon, jelenleg milyenek vannak, és a két lista összehasonlításával állapítsa meg, mely szálak szűntek meg, amióta külföldön él. Ez az összehasonlítás számos tanulsággal járhat, és a tiszta fejjel áttekintett listák segítenek megszabadulni a túlfűtött érzelmektől, búcsút inteni a megszűnt kapcsolatoknak.

„Örülnék, ha a könyv inspirációul szolgálna ahhoz, hogy a határon túli kalandot akadályokkal és nehézségekkel teli küzdelem helyett a kibontakozás lehetőségeként fogják fel a kint élők, és az itt olvasottak segítségével megértsék és felismerjék, hogy bizonyos helyzetek a kiköltözés természetes következményei, nem pedig annak jelei, hogy kudarcot vallottak – ír a szerző kötetének céljáról. – Fontosnak tartottam azt is, hogy eszközöket és módszereket adjak az olvasók kezébe, amelyek megkönnyítik az életüket, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a külföldön töltött időt valóban szárnyalásként, a lehetőségek tárházasként éljék meg, ne pedig korlátokkal és nehézségekkel telinek.”

Az Ursus Libris kiadásában megjelent könyv az itthon maradt családtagoknak, hozzátartozóknak, barátoknak, ismerősöknek is hasznos olvasmány lehet, mivel segíthet egy bizonyos élethelyzet elfogadásában, s sok esetben megtudhatják, hogy a távolban élő családtag, barát hogyan élhet, mit érezhet, milyen nehézségekkel kell megküzdenie. S legfőképp: miben, hogyan segíthetnek az itthon aggódók, hogy könnyebbé tegyék életét.


Kapcsolódó cikkek