A jog a magánegészségügyben
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Budapesti Klasszikus Film Maraton és Corvin-moziéjszaka vár a filmbatárokra, remekművekkel, felejthetetlen alkotásokkal.
2024. szeptember 17-én rajtol a fővárosban az immár hagyományosnak számító 7. Budapesti Klasszikus Film Maraton, hogy hat helyszínen, tíz programblokkban, több mint száz felújított klasszikus filmkincs peregjen. Szabadtéri vetítések, élőzenés filmkoncertek között is lehet válogatni. A szülők klasszikus rajzfilmekre vihetik el csemetéiket, talán éppen gyermekkori kedvenceiket nézhetik meg együtt.
A helyszínek között találjuk a Toldi mozit, az Uránia Nemzeti Filmszínházat, a Francia Intézetet, az Art+ Cinemát, a Budapest Music Centert, valamint a Belvárosban a Szent István teret. Általában ez a helyszín a legnépszerűbb, ahol a Bazilika előtt kifeszített óriásvásznon látványos klasszikus alkotások és zenés filmek szerepelnek műsoron, este 8 órától.
Szeptember 18-án, szerdán például Az idő urai című, máig különlegesnek számító animációs mű, mely francia–svájci–NSZK–angol–magyar koprodukcióban készült. Egy nappal később a 2001: Űrodüsszeia következik, Stanley Kubrick 1968-as sci-fije, melyet a rajongói nem győznek elégszer megnézni. 20-án, pénteken Miloš Forman rendezésében jön a Hair, az 1979-es örökzöld filmmusical, szombaton pedig a Buena Vista Social Club. Wim Wenders 1999-es dokumentumfilmje a híres kubai zenekar történetét dolgozza fel.
Wim Wenders lesz a díszvendég, aki díjat is átvesz az Urániában
A Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendége a német direktor lesz, a kortárs európai film meghatározó egyénisége. A Filmarchívumok Nemzetközi Szövetsége (FIAF) 2024-es díját személyesen veszi majd át a filmmegőrzés jelentőségének népszerűsítésében végzett munkájáért. Az ünnepélyes díjátadó gálát az Uránia Nemzeti Filmszínház dísztermében rendezik szeptember 19-én, ahol levetítik A Skladanowsky-fivérek című 1995-ös alkotását.
A FIAF 2001 óta évente díjazza azokat a neves filmes személyiségeket, akik támogatják és népszerűsítik a filmarchívumok értékmentő tevékenységét. (Korábban e díjat megkapta Martin Scorsese, Ingmar Bergman, Liv Ullmann, Christopher Nolan és Tilda Swinton is.)
A filmmaratonon Wenders tizenkét világhírű művét mutatják be, természetesen felújítva, nagy vásznon. A rajongók, tisztelők számára érdemes felsorolni mindegyiket, melyek között több cannes-i, velencei fesztiválnyertes alkotás is szerepel: Alice a városokban (1973), Az amerikai barát (1977), Villanás a víz felett (1981), A dolgok állása (1982, Velence – Arany Oroszlán), A 666-os szoba (1982), Párizs, Texas (1984, Cannes – Arany Pálma), Tokyo-Ga (1985), Berlin felett az ég (1987, Cannes – legjobb rendezés), Lisszaboni történet (1994), A Skladanowsky-fivérek (1995), Az erőszak vége (1997), A 999-es szoba (2023), valamint szabadtéren a Buena Vista Social Club (1999).
Aki Wenders újabb filmjeire kíváncsi, annak a Cinego platformja segít, amely a rendező 79. születésnapja tiszteletére elérhetővé tette az Aranjuezi szép napok (2016), a Merülés a szerelembe (2017) és a Tökéletes napok (2023) című filmjeit is.
Látható lesz a Hugó a víziló című alkotás is, 1975-ből
A 110 éves magyar animáció is a filmmaraton fókuszában áll. Először itt tekinthetők meg a teljeskörűen restaurált animációs alkotások, vagyis kiváló minőségben lehet élvezni Macskássy Gyula, Várnai György, Nepp József, Jankovics Marcell, Dargay Attila rajzfilmjeit. A szervező Nemzeti Filmintézet régi mozis hagyományokat elevenít fel, amikor az animációs művek kísérőfilmként jelennek meg a vásznon egy-egy egész estés produkció előtt, így például a Gusztáv- vagy a Peti-sorozat egy-egy darabjai.
Restaurálási filmpremiernek ad otthont az Uránia, amikor levetíti az 1975-ös Hugó, a víziló című magyar–amerikai animációs filmet, Bill Feigenbaum és Gémes József rendezését. A Hófehér Nepp József első egész estés rajzfilmje 1983-ból, s a Toldi moziban játsszák.
Mindig izgalmasak, és különleges élményt ígérnek az olyan esték, amelyeken a vetítéseket élő zene kíséri. A Budapest Music Centerben sci-fi némafilmekhez muzsikál Fekete-Kovács Kornél (trombita), Gőz László (harsona), Kurtág György Jr. (élő elektronika) és Lukács Miklós (cimbalom). Szabó Ádám tangóharmonikán kíséri majd az 1915-ös Simon Judit című magyar alkotást, illetve az Aelita, a Mars királynője című szovjet sci-fit a Toldiban, illetve az Art+ Cinemában.
A programblokkok (szekciók) között a sci-fik, Wenders-filmek, animációs művek mellett helyet kap a film a filmben témakör. Ebben Gazdag Gyula olyan filmeket ajánl figyelmünkbe, mint a 8 és fél, az Ének az esőben, az Alkony sugárút vagy az Éjfélkor című magyar dráma. A CineDokk – Megtalált történetek blokkban számos filmtörténettel, -készítéssel, -megőrzéssel kapcsolatos mű szerepel, melyekben egyebek mellett Henry Fonda, Martin Scorsese, Emeric Pressburger a különleges hősök. A Valahol Európában – A holokauszt emléke elnevezésű szekcióban újra láthatók például a Budapesti tavasz, A napfény íze, Az örök Éva, vagy a Visszatérés, Elek Judit 2019-es filmjének rendezői változata.
A Nyitott archívumok elnevezésű blokk a filmmaraton évente visszatérő válogatása, mely a világ filmarchívumaiban mostanában restaurált alkotások, klasszikusok és nemrég felfedezett kincsek közül mutat be néhányat.
A szervezők száz külföldi szakembert várnak a szakmai programokra.
Demi Moore A szer című testhorrorban
Moziéjszaka a Corvinban
Ha pedig a filmmaraton nem lenne elég a filmkedvelőknek, szeptember 20-án és 21-én ismét a Corvin mozi hat terme kínál folyamatos vetítéseket, kora estétől másnap reggelig. A 14. Corvin moziéjszakán a termek egyetlen karszalaggal látogathatók.
Az első előadások délután 6 órától kezdődnek, míg a legutolsó film kezdési időpontja hajnali 4 óra 20 perc. A legnagyobb, Kabos terem 21.15-kor kezdi vetíteni a szenzációszámként jegyzett új testhorrort, A szert (The Substance), Demi Moore játékával – még a hivatalos magyar bemutató előtt. Coralie Fargeat rendezése a legutóbbi Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte a legjobb forgatókönyv díját. A Szádra ne vedd angol–amerikai pszicho-thriller a magyar premiert követően egy héttel 00.45 perctől megy, ugyancsak a Kabos-teremben.
Ha tovább csemegézünk a kínálatban, Hajdu Szabolcs, szintén bemutató előtt látható filmjére bukkanunk: 18.15-kor a Jávor-terem különlegessége az Egy százalék indián, a rendező párkapcsolati trilógiájának befejező fejezete. Ezt követően ugyancsak először vetítik nyilvánosan a Lepattanó című új magyar gombfocis sportvígjátékot, Scherer Péter főszereplésével, Vékes Csaba rendezésében. Ritkán látható mozikban a Bagossy Brothers Company – 10 éve úton című zenés film a népszerű zenekarról, mely szerepel a moziéjszaka kínálatában.
A programsort mozitörténeti séta és mozitechnikai bemutató egészíti ki.
A 7. Budapesti Klasszikus Film Maratonról bővebben itt találunk információkat!
A 14. Corvin moziéjszaka weboldalán itt böngészhetünk a programok között!
(Az első három kép forrása: Nemzeti Film Intézet, a negyedik kép: ADS)
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Ridley Scott ott folytatja, ahol 25 éve abbahagyta: látványosan, izgalmasan, szórakoztatóan.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!