Szeptemberi filmmaraton – Wim Wenders a díszvendég


Budapesti Klasszikus Film Maraton és Corvin-moziéjszaka vár a filmbatárokra, remekművekkel, felejthetetlen alkotásokkal.

2024. szeptember 17-én rajtol a fővárosban az immár hagyományosnak számító 7. Budapesti Klasszikus Film Maraton, hogy hat helyszínen, tíz programblokkban, több mint száz felújított klasszikus filmkincs peregjen. Szabadtéri vetítések, élőzenés filmkoncertek között is lehet válogatni. A szülők klasszikus rajzfilmekre vihetik el csemetéiket, talán éppen gyermekkori kedvenceiket nézhetik meg együtt.

7. Budapesti Klasszikus Film Maraton 2024, mozi, plakát,

A helyszínek között találjuk a Toldi mozit, az Uránia Nemzeti Filmszínházat, a Francia Intézetet, az Art+ Cinemát, a Budapest Music Centert, valamint a Belvárosban a Szent István teret. Általában ez a helyszín a legnépszerűbb, ahol a Bazilika előtt kifeszített óriásvásznon látványos klasszikus alkotások és zenés filmek szerepelnek műsoron, este 8 órától.

Szeptember 18-án, szerdán például Az idő urai című, máig különlegesnek számító animációs mű, mely francia–svájci–NSZK–angol–magyar koprodukcióban készült. Egy nappal később a 2001: Űrodüsszeia következik, Stanley Kubrick 1968-as sci-fije, melyet a rajongói nem győznek elégszer megnézni. 20-án, pénteken Miloš Forman rendezésében jön a Hair, az 1979-es örökzöld filmmusical, szombaton pedig a Buena Vista Social Club. Wim Wenders 1999-es dokumentumfilmje a híres kubai zenekar történetét dolgozza fel.

7. Budapesti Klasszikus Film Maraton 2024, mozi, Wim Wenders kortárs filmrendező, Filmarchívumok Nemzetközi Szövetsége (FIAF) díjazottja

Wim Wenders lesz a díszvendég, aki díjat is átvesz az Urániában

A Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendége a német direktor lesz, a kortárs európai film meghatározó egyénisége. A Filmarchívumok Nemzetközi Szövetsége (FIAF) 2024-es díját személyesen veszi majd át a filmmegőrzés jelentőségének népszerűsítésében végzett munkájáért. Az ünnepélyes díjátadó gálát az Uránia Nemzeti Filmszínház dísztermében rendezik szeptember 19-én, ahol levetítik A Skladanowsky-fivérek című 1995-ös alkotását.

A FIAF 2001 óta évente díjazza azokat a neves filmes személyiségeket, akik támogatják és népszerűsítik a filmarchívumok értékmentő tevékenységét. (Korábban e díjat megkapta Martin Scorsese, Ingmar Bergman, Liv Ullmann, Christopher Nolan és Tilda Swinton is.)

A filmmaratonon Wenders tizenkét világhírű művét mutatják be, természetesen felújítva, nagy vásznon. A rajongók, tisztelők számára érdemes felsorolni mindegyiket, melyek között több cannes-i, velencei fesztiválnyertes alkotás is szerepel: Alice a városokban (1973), Az amerikai barát (1977), Villanás a víz felett (1981), A dolgok állása (1982, Velence – Arany Oroszlán), A 666-os szoba (1982), Párizs, Texas (1984, Cannes – Arany Pálma), Tokyo-Ga (1985), Berlin felett az ég (1987, Cannes – legjobb rendezés), Lisszaboni történet (1994), A Skladanowsky-fivérek (1995), Az erőszak vége (1997), A 999-es szoba (2023), valamint szabadtéren a Buena Vista Social Club (1999).

Aki Wenders újabb filmjeire kíváncsi, annak a Cinego platformja segít, amely a rendező 79. születésnapja tiszteletére elérhetővé tette az Aranjuezi szép napok (2016), a Merülés a szerelembe (2017) és a Tökéletes napok (2023) című filmjeit is.

7. Budapesti Klasszikus Film Maraton 2024, mozi, Hugó a víziló, magyar animáció

Látható lesz a Hugó a víziló című alkotás is, 1975-ből

A 110 éves magyar animáció is a filmmaraton fókuszában áll. Először itt tekinthetők meg a teljeskörűen restaurált animációs alkotások, vagyis kiváló minőségben lehet élvezni Macskássy Gyula, Várnai György, Nepp József, Jankovics Marcell, Dargay Attila rajzfilmjeit. A szervező Nemzeti Filmintézet régi mozis hagyományokat elevenít fel, amikor az animációs művek kísérőfilmként jelennek meg a vásznon egy-egy egész estés produkció előtt, így például a Gusztáv- vagy a Peti-sorozat egy-egy darabjai.

Restaurálási filmpremiernek ad otthont az Uránia, amikor levetíti az 1975-ös Hugó, a víziló című magyar–amerikai animációs filmet, Bill Feigenbaum és Gémes József rendezését. A Hófehér Nepp József első egész estés rajzfilmje 1983-ból, s a Toldi moziban játsszák.

Mindig izgalmasak, és különleges élményt ígérnek az olyan esték, amelyeken a vetítéseket élő zene kíséri. A Budapest Music Centerben sci-fi némafilmekhez muzsikál Fekete-Kovács Kornél (trombita), Gőz László (harsona), Kurtág György Jr. (élő elektronika) és Lukács Miklós (cimbalom). Szabó Ádám tangóharmonikán kíséri majd az 1915-ös Simon Judit című magyar alkotást, illetve az Aelita, a Mars királynője című szovjet sci-fit a Toldiban, illetve az Art+ Cinemában.

A programblokkok (szekciók) között a sci-fik, Wenders-filmek, animációs művek mellett helyet kap a film a filmben témakör. Ebben Gazdag Gyula olyan filmeket ajánl figyelmünkbe, mint a 8 és fél, az Ének az esőben, az Alkony sugárút vagy az Éjfélkor című magyar dráma. A CineDokk – Megtalált történetek blokkban számos filmtörténettel, -készítéssel, -megőrzéssel kapcsolatos mű szerepel, melyekben egyebek mellett Henry Fonda, Martin Scorsese, Emeric Pressburger a különleges hősök. A Valahol Európában – A holokauszt emléke elnevezésű szekcióban újra láthatók például a Budapesti tavasz, A napfény íze, Az örök Éva, vagy a Visszatérés, Elek Judit 2019-es filmjének rendezői változata.

A Nyitott archívumok elnevezésű blokk a filmmaraton évente visszatérő válogatása, mely a világ filmarchívumaiban mostanában restaurált alkotások, klasszikusok és nemrég felfedezett kincsek közül mutat be néhányat.

A szervezők száz külföldi szakembert várnak a szakmai programokra.

7. Budapesti Klasszikus Film Maraton 2024, mozi, Demi Moore, A szer című film

Demi Moore A szer című testhorrorban

Moziéjszaka a Corvinban

Ha pedig a filmmaraton nem lenne elég a filmkedvelőknek, szeptember 20-án és 21-én ismét a Corvin mozi hat terme kínál folyamatos vetítéseket, kora estétől másnap reggelig. A 14. Corvin moziéjszakán a termek egyetlen karszalaggal látogathatók.

Az első előadások délután 6 órától kezdődnek, míg a legutolsó film kezdési időpontja hajnali 4 óra 20 perc. A legnagyobb, Kabos terem 21.15-kor kezdi vetíteni a szenzációszámként jegyzett új testhorrort, A szert (The Substance), Demi Moore játékával – még a hivatalos magyar bemutató előtt. Coralie Fargeat rendezése a legutóbbi Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte a legjobb forgatókönyv díját. A Szádra ne vedd angol–amerikai pszicho-thriller a magyar premiert követően egy héttel 00.45 perctől megy, ugyancsak a Kabos-teremben.

Ha tovább csemegézünk a kínálatban, Hajdu Szabolcs, szintén bemutató előtt látható filmjére bukkanunk: 18.15-kor a Jávor-terem különlegessége az Egy százalék indián, a rendező párkapcsolati trilógiájának befejező fejezete. Ezt követően ugyancsak először vetítik nyilvánosan a Lepattanó című új magyar gombfocis sportvígjátékot, Scherer Péter főszereplésével, Vékes Csaba rendezésében. Ritkán látható mozikban a Bagossy Brothers Company – 10 éve úton című zenés film a népszerű zenekarról, mely szerepel a moziéjszaka kínálatában.

A programsort mozitörténeti séta és mozitechnikai bemutató egészíti ki.

A 7. Budapesti Klasszikus Film Maratonról bővebben itt találunk információkat!

A 14. Corvin moziéjszaka weboldalán itt böngészhetünk a programok között!

(Az első három kép forrása: Nemzeti Film Intézet, a negyedik kép: ADS)


Kapcsolódó cikkek