Tavaszünnep: 17 nap, 60 helyszín 150 program
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Ismét Európa kulturális központjává változott a magyar főváros a Budapesti Tavaszi Fesztivál idején, 2016. április 8-a és 24-e között.
„Itt kezdődik a tavasz!” – hangsúlyozta Káel Csaba a rendezvénysorozat szervezéséért felelős operatív testület vezetője a Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) programját bemutató sajtóeseményen a Müpában, 2016. március 24-én. Ezzel arra utalt, hogy a közép-európai nagy fesztiválévadot Magyarország nyitja, majd a Prágai Tavasz és a Bécsi Ünnepi Játékok kulturális eseményáradata következik a sorban. Azt is kiemelte, néhány évvel ezelőtt jó döntés volt egy hónappal későbbre, áprilisra helyezni a BTF-et, mert ez az időpont a turizmusnak is jót tesz.
|
2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.
Napijeggyel a részvétel mindössze 39.990 Ft+ áfa!
Részletes program és jelentkezés >>
|
A fesztivál programja ezúttal is néhány izgalmas tematika köré szerveződik. Ezek egyike Liszt Ferenc életműve, kortársainak szerzeményei, illetve az általa ihletett alkotások. „Liszt-mániás vagyok!” – vallotta be a fesztivált felvezető sajtóeseményen a bécsi születésű Martin Haselböck orgonaművész és karmester, aki a zeneszerző 1855 és 1867 között, Weimarban komponált művét, a Krisztus című oratóriumát vezényli, a Staatskapelle Weimar és a Magyar Rádió Énekkarának előadásában. E kísérleti darab átmenet a nagyzenekari és a kórusmű között – magyarázta. Nem nagyon ismert, de kiváló szimfonikus darab – jellemezte, hozzátéve, hogy az eredetileg háromórás mű egynegyedét annak idején – Wagner jelenlétében – be sem mutatta Liszt. „A miénk hosszabb lesz” – utalt Haselböck a mostani premierre, mely a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében április 17-én este csendül fel.
Martin Haselböck, a „Liszt-mániás”
Liszt inspirálta Dubrovay László kortárs zeneszerző Faust, az elkárhozott című művét, melyre az idén 55 éves jubileumát ünneplő Pécsi Balett táncjátékot ad elő, Vincze Balázs igazgató koreográfiájával. A darabot a Szent István Király Szimfonikus Zenekar játssza. Az előadás április 22-én lesz a Müpában.
Április 10-én, vasárnap délelőtt, illetve délután a Zeneakadémia Nagytermében két fiatal magyar zongorista, Balog József és Farkas Gábor adta elő Liszt versenyműveit a Magyar Rádió Zenekarának kíséretében, aznap este pedig ugyanitt Oláh Kálmán jazz-zongorista improvizált Liszt-témákra a Horizont Kvintett kíséretében.
Balog József, Farkas Gábor és Oláh Kálmán: Liszt bűvöletében
Egyedi koncertnek ígérkezik a Zeneakadémia Nagytermében a Kortárs népzene: Bartók és Kodály nyomában című est április 12-én. A sztárfellépő Rost Andrea lesz, mellette Csík János énekel, őket Szokolay Balázs zongorán, Szokolay Dongó Balázs furulyán és dudán kíséri, fellép a Szent Efrém Férfikar is.
Rost Andrea, Szokolay Balázs és Szokolay Dongó Balázs
Hosszasan lehetne sorolni a másfélszáz program közül a klasszikus zenei koncerteket, az opera-, jazz-, világzenei, crossover, tánc- és színházi előadásokat. Kiemelve néhányat: jön Ramón Vargas, aki Mozart Idomeneo című, ritkábban játszott operájának egyik címszerepét énekli; láthatjuk a Kínai Nemzeti Operaház Puccini Turandot című előadását: érdekesség, hogy valamennyi szereplő Pekingből érkezik, a zenekartól a kórusig.
Turandot: Puccini operáját a Kínai Nemzeti Operaház társulata adja elő