Hitelközvetítők kaptak börtönbüntetést


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hitelközvetítőket, ingatlanforgalmi szakértőt és vállalkozókat ítélt el a Kaposvári Törvényszék hitelek folyósításával összefüggő mintegy 190 millió forint vagyoni hátrány okozása miatt – közölte a Somogy Megyei Főügyészség.

Azt írták: a Somogy Megyei Vállalkozói Központ Közalapítvány korábban államilag kamattámogatott hitelek folyósítására írt ki pályázatot mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára. Két, hitelközvetítő céget működtető vádlott vállalkozókat bírt rá arra, hogy a hitelösszegek csalárd megszerzése érdekében olyan eszközök beszerzésére nyújtsanak be pályázatot, amivel már rendelkeztek, vagy a fiktív gépvásárlások megtörténtét az általuk beszerzett hamis számlákkal igazolják. Volt olyan vállalkozás, amit kifejezetten a bűncselekmény elkövetésére hoztak létre.

A pályázat benyújtásának feltétele volt ingatlanfedezet megléte, ezért a hitelközvetítők az ügyletbe bevontak egy értékbecslőt, aki jelentősen túlértékelte a vállalkozások ingatlanjait. Az érintett vállalkozók a hiteleket nem törlesztették, a folyósított összegen a közvetítőkkel osztoztak.

A Kaposvári Törvényszék elsőfokú, nem jogerős határozatában különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette miatt a két hitelközvetítőt négy-négy év börtönbüntetéssel és egymillió, illetve nyolcszázezer forint pénzbüntetéssel sújtotta, valamint hét évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától.

Az értékbecslő egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott és két évre eltiltották az ingatlanforgalmi szakértői foglalkozás gyakorlásától, a perbe fogott tizenkét vállalkozót felfüggesztett szabadságvesztésre, illetve pénzbüntetésre ítélte a bíróság, amely a vádlottak többségével szemben nagyobb összegű vagyonelkobzást is elrendelt.

A per a fellebbezések okán a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága