13 millió forintnyi bírságot osztott ki a Nébih tavasszal


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tavaszi élelmiszerlánc-ellenőrzés alatt 197 esetben összesen 13 millió forint bírságot szabtak ki az ellenőrök, 35-ször figyelmeztettek, a tevékenység felfüggesztését 12 alkalommal rendelték el.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a hivatal irányításával végrehajtott ellenőrzés az ismeretlen eredetű, nem biztonságos, vagy nem megfelelő minőségű élelmiszereket szűrte ki a kínálatból húsvét előtt. Az üzletek és piacok mellett a vendéglátó egységeket is figyelték. Kiemelten ellenőrizték a húsokat és húskészítményeket, az édesipari termékek előállítását, a tojáscsomagolókat, a friss zöldségeket és gyümölcsöket, a borászati termékeket, a szeszes italokat, a helyben készített péktermékeket. 13 372 élelmiszertételből 272-t kellett kivonni a forgalomból 4374 kilogrammnyi mennyiségben.

A 2750 ellenőrzés főképp higiéniai hiányosságokat tárt föl, de egyre több a nyomonkövethetőséget akadályozó hiba is. A kettő közül valamelyik 589 vendéglátó egységből 86-nál merült föl. A zöldség-gyümölcs minőségellenőrök 504 belföldi forgalmazónál összesen 1510 tételt vizsgáltak, a 97 kifogás túlnyomó többsége mögött jelölési hiba vagy minőségi kifogás áll.

A húsok és húskészítmények, édesipari termékek, tojáscsomagolók ellenőrzésekor a szakemberek kedvező tapasztalatokat szereztek, alig kellett intézkedniük – olvasható a közleményben.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Minden, amit tudni akarsz a mesterséges intelligenciáról – elindult az NMHH Podcast

Egyszerű utánzógép vagy egy mindent felforgató technológia? Milyen hatással lesz a munkaerőpiacra, az egészségügyre, az oktatásra vagy éppen a művészetre a mesterséges intelligencia? Hogyan alakítja át az üzleti folyamatokat? Hogyan lehetünk tudatos médiafogyasztók egy olyan világban, amelyben már a szemünknek sem hihetünk? Ilyen és ehhez hasonló, mindannyiunk életére hatással lévő kérdésekre keresi a választ a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) most induló podcastsorozata.

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.