13 millió forintnyi bírságot osztott ki a Nébih tavasszal


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tavaszi élelmiszerlánc-ellenőrzés alatt 197 esetben összesen 13 millió forint bírságot szabtak ki az ellenőrök, 35-ször figyelmeztettek, a tevékenység felfüggesztését 12 alkalommal rendelték el.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a hivatal irányításával végrehajtott ellenőrzés az ismeretlen eredetű, nem biztonságos, vagy nem megfelelő minőségű élelmiszereket szűrte ki a kínálatból húsvét előtt. Az üzletek és piacok mellett a vendéglátó egységeket is figyelték. Kiemelten ellenőrizték a húsokat és húskészítményeket, az édesipari termékek előállítását, a tojáscsomagolókat, a friss zöldségeket és gyümölcsöket, a borászati termékeket, a szeszes italokat, a helyben készített péktermékeket. 13 372 élelmiszertételből 272-t kellett kivonni a forgalomból 4374 kilogrammnyi mennyiségben.

A 2750 ellenőrzés főképp higiéniai hiányosságokat tárt föl, de egyre több a nyomonkövethetőséget akadályozó hiba is. A kettő közül valamelyik 589 vendéglátó egységből 86-nál merült föl. A zöldség-gyümölcs minőségellenőrök 504 belföldi forgalmazónál összesen 1510 tételt vizsgáltak, a 97 kifogás túlnyomó többsége mögött jelölési hiba vagy minőségi kifogás áll.

A húsok és húskészítmények, édesipari termékek, tojáscsomagolók ellenőrzésekor a szakemberek kedvező tapasztalatokat szereztek, alig kellett intézkedniük – olvasható a közleményben.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.