15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten


A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

A kedden megrendezett esemény két fő kérdésre összpontosított. A versenyhatóságok döntéseinek bírósági felülvizsgálata a világ számos részén nehézséget jelent – a versenyjogi ügyek olyan helyzetekkel foglalkoznak, amelyek néha kifinomult jogi és gazdasági elemzést igényelnek. A másik fontos téma az összefonódások felülvizsgálata, amely hozzájárul a piacok működéséhez annak biztosításával, hogy a piaci gazdasági koncentráció ne befolyásolja hátrányosan a versenyt és ezáltal a fogyasztókat – ismertették.

Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke megnyitójában kiemelte: „az egyes országok gazdaságai és a versenyhatóságok is komoly kihívásokkal néznek szembe, ezért különösen fontos a tapasztalatcsere. Arra törekszünk, hogy Magyarország és a GVH hidat képezzen az uniós tagállamok és a ROK további kedvezményezett országai között. Mi magyarok, az összekapcsolódásban hiszünk, nem a szétválasztásban” – fogalmazott az elnök.

A budapesti szakmai eszmecserén összesen 15 ország (Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia, Horvátország, Georgia, Kazahsztán, Koszovó, Magyarország, Moldova, Örményország, Románia, Szerbia, Ukrajna, Üzbegisztán) versenyhatósági vezetői vettek részt.

A GVH felidézi: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) 2005. február 16-án jött létre azzal az elsődleges céllal, hogy a két intézmény szakmai hátterére építve támogatást nyújtson a versenyjog és a versenypolitika területén a kelet-, délkelet- és közép-európai államok versenyhatóságai számára versenyjogi képzések és egyéb szakmai programok szervezésével. A világon összesen három hasonló oktatóközpont működik, a másik kettő Peruban és a Koreai Köztársaságban van – hívta fel a figyelmet a GVH.

Mint összegezték, a budapesti ROK 2023-ban összesen hét szemináriumot rendezett: ebből hatot személyes részvétellel a magyar fővárosban, egyet pedig Bakuban az azeri versenyhatósággal közösen. A 2023-ban megrendezett hét szeminárium összesen 27 intézményből 48 előadót, valamint 33 intézményből 272 résztvevőt látott vendégül. A 2023-ban megtartott rendezvények közül a GVH kiemelte az uniós tagállamok versenyjoggal foglalkozó bírái számára szervezett két budapesti képzést.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.