A cégek negyede ad karácsonyi jutalmat


A versenyszférában a cégek mintegy negyede ad karácsonyi jutalmat az alkalmazottainak (26 százalék), azonban ez az arány a 250 főnél nagyobb cégeknél eléri a 72 százalékot – derül ki a MKIK GVI felméréséből.

A cégek kétharmada (68 százalék) idén nem ad karácsonyi bónuszt, míg 6 százalék mondta, hogy nem év végén, hanem év közben jutalmazta dolgozóit.

A felmérésből kiderült, hogy az év végi jutalmak gyakoriságánál cégek létszáma és a tulajdonszerkezet meghatározó, ágazati bontásban azonban nincsenek nagy eltérések. A magyar cégek negyede (25 százalék) oszt jutalmat év végén, a külföldi (rész)tulajdonú vállalkozásoknál ez az arány 45 százalék.

Évi végi juttatásra az 1-9 fős cégekben dolgozók negyede, a 10-49 fős vállalkozásoknál minden második munkavállaló számíthat, az 50-249 fős cégek esetében pedig ez az arány 63 százalék.

Ágazati bontásban az ipari (35 százalék) és kereskedelemi (34 százalék) cégek vezetik a listát, majd a szolgáltatás területén működő cégek következnek (23 százalék).

A pénzbeli bónusz a leggyakrabb jutalmazási forma, a cégek 83 százaléka él ezzel a lehetősséggel. A válaszadók mintegy harmada (32 százalék) rendez céges rendezvényt és ötből egy vállalkozás (21 százalék) természetbeni jutalmat (is) oszt – közölték.

Az egyéb juttatási formák közül leggyakrabban a SZÉP-kártya keretösszegének egyszeri, 200 ezer forintos emelését említették a válaszadó cégek, amelyre augusztus és december vége között van lehetőségük – írták.

Az elemzés az MKIK GVI októberben készített féléves konjunktúra kutatásán alapult, 1825 hazai vállalkozás megkérdezésével.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.