A gyermekek védelmére fordított figyelem kiemelt fontosságát hangsúlyozta az EU Külügyi Szolgálata a gyermekjogok világnapján


Az Európai Unió határozottan kiáll a gyermekeknek az EU Alapjogi Chartájában világosan lefektetett jogai és védelme mellett mind Európában, mind pedig az egész világon – szögezte le az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) szerdán, a gyermekjogok világnapja alkalmából.

A közleményben kiemelték, hogy az EU elkötelezett a válságövezetekben élő gyermekek jogainak védelmezése mellett is, példaként említve az Ukrajnában, a Száhel-övezetben, Szudánban és a közel-keleti térségben élőket.

Azt is megemlítették, hogy a főként palesztin lakosságú Gázai övezetben dúló harcok halálos áldozatainak 70 százaléka nő és gyermek.

Hangsúlyozták, hogy az EU legújabb iránymutatásai alapján az EU – az ENSZ-szel, illetve helyi szervezetekkel együttműködve – fokozza erőfeszítéseit a konfliktuszónában élő gyerekek védelméért, a többi között az oktatás és az egészségügy terén, emellett növeli a gyermekek mentális egészségének megőrzésére tett erőfeszítéseit is.

A közleményben figyelmeztettek a kibertérben rejlő veszélyekre is, amelyeket az EU a többi között a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) segítségével igyekszik visszaszorítani.

Aláhúzták a gyerekek szerepét az európai zöld megállapodásban, amelynek célja „egy fenntartható jövő megteremtése az elkövetkezendő generációk számára”. „Bátorítjuk a gyermekeket, hogy vegyenek részt az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, közülük kerülnek ki ugyanis a jövő vezetői” – olvasható a közleményben.

A világnapról Karim Khan, a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze is megemlékezett, aki az X-en közzétett üzenetében emlékeztetett arra, hogy napjainkban is több millió gyermek válik erőszakcselekmények áldozatává.

„A jognak meg kell őket védenie” – szögezte le, hozzátéve: az ICC prioritásnak tekinti a gyermekek sérelmére elkövetett vagy őket érintő bűncselekmények elleni harcot.

Hozzátette: a testület – vizsgálatok és eljárások segítségével – igyekszik elősegíteni a gyermekek igazságszolgáltatáshoz való jogát.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.

2024. november 20.

A MÜK nem ért egyet a kirendelési díjak tervezett finanszírozási módjával

A független ügyvédség nem finanszírozhatja az állam helyett az alkotmányosan kötelező védelem díját. Ez a koncepció a megbízotti közösségtől önfinanszírozást várna el a jogszabályban meghatározott, állam által megelőlegezendő és a bűnügyi költségek között behajtandó kirendelési díj tisztességes mértékű finanszírozásához – mondta Havasi Dezső, a MÜK elnöke a Kúria Dísztermében megrendezett Ügyvédek Napján.