A jelölőszervezetek kérhetik nyilvántartásba vételüket, kitűzték a nemzetiségi választást is


A jelölőszervezetek már kérhetik nyilvántartásba vételüket a júniusi választásokra a területi és a fővárosi választási bizottságoknál, valamint a Nemzeti Választási Bizottságnál – közölte a Nemzeti Választási Iroda. Kitűzte a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) kedden a nemzetiségi önkormányzati képviselők választását a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának napjára, június 9-ére.

A jelölőszervezetek kérhetik nyilvántartásba vételüket

Mint írták, Sulyok Tamás köztársasági elnök június 9-ére írta ki az Európai Parlament tagjainak és a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának időpontját. Hozzátették: az idei választások különlegessége, hogy a június 9-i voksoláson egy napon, közös eljárásban választják meg az európai parlamenti képviselőket, az önkormányzati képviselőket és polgármestereket, valamint a nemzetiségi önkormányzatok képviselőit. Az öt évvel ezelőtt megválasztott, jelenleg is hivatalban lévő önkormányzati képviselők és településvezetők megbízatása nem szűnik meg a mostani választással, az október 1-jéig tart – írták.

Az NVI közölte: a választópolgár április 4-étől tudják benyújtani a választással kapcsolatos kérelmeiket, mint az átjelentkezési kérelem, mozgóurna iránti kérelem, továbbá az EP-választás tekintetében külképviseleti szavazás iránti kérelem.

Az EP-, önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választás kampánya április 20-án kezdődik meg, a jelölőszervezetek és a jelöltté válni kívánó választópolgárok ettől a naptól kezdve gyűjthetik a jelöltséghez szükséges ajánlásokat.

Az európai uniós állampolgárok május 24-én 16 óráig kérhetik felvételüket a névjegyzékbe, amennyiben az Európai Parlament magyar képviselőire szeretnének szavazni. A magukat a 13 magyarországi nemzetiség valamelyikéhez tartozónak valló választópolgárok május 31-én 16 óráig kérhetik felvételüket a nemzetiségi névjegyzékbe, hogy szavazhassanak a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán.

Azok a magyar állampolgárok, akik sem Magyarországon, sem az Európai Unió más tagállamában nem rendelkeznek lakcímmel, legkésőbb május 15-én 16 óráig kérhetik névjegyzékbe vételüket, és sikeres regisztrációjukat követően levélben szavazhatnak.

Az NVI kiemelte: a választással kapcsolatos valamennyi kérelem benyújtható a https://www.valasztas.hu/ugyintezes internetes aloldalon, illetve személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján bármelyik helyi választási irodában.

A választások lebonyolításában hozzávetőleg kilencvenezer bizottsági tag, húszezer választási irodai munkatárs és körülbelül nyolcszáz külképviseleti választási irodai tag vesz részt – írták. Hozzátették: a szavazás során a 21 magyar európai parlamenti képviselő mellett megválasztják Budapest főpolgármesterét, a 3177 polgármestert, körülbelül 16 500 települési, 432 vármegyei és 33 fővárosi önkormányzati képviselőt. A választásokra várhatóan 33,9 millió szavazólap készül.

Tudatták azt is, hogy a kampány kezdetével, április 20-ával megszakad a Lukács László György által, a gazdasági kamarai hozzájárulással kapcsolatban kezdeményezett népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtése. A népszavazásról szóló törvény szerint az országgyűlési képviselők, az Európai Parlament tagjai, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők általános választásának napját megelőző ötvenedik nap és a szavazást követő harmincadik nap között szüneteltetni kell az aláírásgyűjtést.

Kitűzte a nemzetiségi választásokat az NVB

Kitűzte a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) kedden a nemzetiségi önkormányzati képviselők választását a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának napjára, június 9-ére.

A testületnek a törvény szerint a nemzetiségi választás időpontját a települési önkormányzati választás napjára kellett kitűznie, és azt kellett meghatároznia, hogy az egyes nemzetiségek mely településeken tarthatnak nemzetiségi választást. A nemzetiségi választás kiírása nem jelenti azt, hogy a hivatalos kampány kezdetét vette volna, az – a települési önkormányzati választáséval egy időben – április 20-án kezdődik.

Az NVB a határozat mellékletében felsorolta nemzetiségenként azokat a településeket és vármegyéket, amelyekben kitűzi a nemzetiségi választást és meghatározta, hogy a jelöltek és a listák nyilvántartásba vételéhez hány ajánlásra van szükség.

A törvény szerint azokon a településeken lehet nemzetiségi választást kiírni, ahol az adott nemzetiséghez tartozók száma az utolsó népszámlálás adatai szerint legalább 25 volt. Azokon a településeken is ki kell tűzni a választást, ahol a 2019-es választás után megalakult az adott nemzetiség települési önkormányzata és a nemzetiséghez tartozók száma eléri a 20-at. Azokon a településeken is ki kell tűzni a választást, ahol nemzetiségi köznevelési intézmény, nemzetiségi szakképző intézmény vagy nemzetiségi nevelésben-oktatásban részt vevő köznevelési intézmény működött 2023. december 1-jén.

Az NVB a nemzetiségi névjegyzékben szereplők száma alapján meghatározta a településeken megválasztható képviselők számát is. A települési önkormányzati képviselők száma három, ha a nemzetiségi névjegyzékben a választás kitűzésének napján száznál kevesebben szerepelnek, és öttagú a testület akkor, ha legalább százan vannak a névjegyzékben.

Az NVB kitűzte a területi (vármegyei) nemzetiségi választásokat is; területi önkormányzatot azonban csak ott választhatnak, ahol az adott vármegyében (a fővárosban) legalább tíz települési (kerületi) választást írtak ki.

A névjegyzékben szereplők száma alapján az NVB meghatározta azt is, hogy hány tagúak lesznek az országos nemzetiségi önkormányzatok. Ezek szerint 15 tagú testülete a bolgár, a görög, a lengyel, az örmény, a ruszin, a szerb, a szlovén és az ukrán nemzetiségnek lesz; 23 tagú lesz a román nemzetiségnek, 31 tagú országos önkormányzata lesz a horvát és a szlovák nemzetiségnek, 47 tagú pedig a német és a roma nemzetiségnek.

A nemzetiségi választópolgároknak regisztrálniuk kell magukat, ha részt szeretnének venni a nemzetiségi önkormányzati választáson. Regisztrálni személyesen a polgármesteri hivatalokban működő választási irodákban vagy online az ügyfélkapun, illetve a www.valasztas.hu oldalon, továbbá levélben lehet május 31-ig. Aki ezt nem teszi meg, nem szavazhat a nemzetiségi képviselők választásán, és nem is indulhat jelöltként.

Bár az NVB kiírta a nemzetiségi szavazásokat, azokat csak ott tartják meg, ahol (a névjegyzékben szereplők számától függően) legalább három vagy öt jelölt indul, és mindegyikükre legalább öt érvényes ajánlás érkezik. Egy nemzetiségi választópolgár több jelöltet is ajánlhat.

A júniusi nemzetiségi választáson egyszerre tartják a helyi, a területi és az országos nemzetiségi önkormányzati választást. A területi és az országos nemzetiségi listákra azok a nemzetiségiként regisztrált választópolgárok is szavazhatnak, akik olyan településen élnek, ahol a települési választást nem lehet kitűzni.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek