A koronavírus miatt nő a családon belüli erőszak Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szakemberek megvitatták a járványhelyzetben látványosan növekvő családon belüli erőszak jelenségének jogi képviseleti vonatkozásait is – derül ki a Baker McKenzie ügyvédi iroda közleményéből.

A társadalmi ügyek jogi vonatkozásaira fókuszáló nemzetközi szervezet, a PILnet a Baker McKenzie ügyvédi iroda közreműködésével rendezte meg a European Pro Bono Week eseménysorozat magyarországi állomását egy online konferencia keretében. A karitatív ügyekben aktívan tevékenykedő PILnet nemzetközi szinten fog össze szervezeteket, hogy minél szélesebb körű jogi segítséget tudjanak nyújtani a rászorulóknak, amely tevékenységnek a Baker McKenzie is aktív résztvevője.

Kerekasztal-beszélgetés keretében értekeztek a családon belüli erőszak gyakoriságának a koronavírus helyzet miatti megnövekedéséről és kezeléséről a résztvevők. „A családon belüli erőszak problémáján belül beszélhetünk párkapcsolati erőszakról, illetve gyerekbántalmazásról” – árnyalta a rendezvény tematikáját a beszélgetés moderátora dr. Balogh Lídia, a Társadalomtudományi Kutatóközpont munkatársa. Hozzátette, hogy ezek sajnálatos módon gyakran egyszerre és egymással szoros összefüggésben jelentkeznek.

Mészáros Antónia az UNICEF Magyarország ügyvezetője a szervezet tevékenységét bemutatva elmondta, hogy több kapcsolódó programjuk is fut a témában. „Jogsegély szolgálatunkon túl, az ÉbresztőÓra nevű edukációs program keretében például az iskolásokat vértezzük fel jogaik ismeretével, a Kilátó elnevezésű programunk pedig az állami gondoskodásban élő gyerekekre koncentrál, élménypedagógiai és trauma-fókuszú terápiákat biztosítva számukra” – mondta. Kiemelte, hogy az ügyvédekkel való együttműködést nehezíti, hogy ezek a speciális esetek sokszor még a sokat tapasztalt szakemberek számára is megterhelőek lelkileg.

A Patent Egyesület ügyvédje felhívta a figyelmet arra, hogy az egyedi eseteknél történő segítségnyújtásban hiány van szakemberekből, a nemzetközi ügyvédi irodák közreműködése az információs kampányokban ugyanakkor fontos része az aktivitásnak. Mivel ezekben az ügyekben kevésbé az anyagi haszon a fő motiváció, mint az emberi oldalából profitálnak a szakértők. „Nehéz terep az ügyvédek számára is a segítségnyújtás ezen a területen, sokszor különleges esetekkel. Írtunk egy módszertani útmutatót ügyvédek számára külföldi jógyakorlatokat és saját tapasztalatokat alapul véve arról, hogy hogyan érdemes kezelni a családon belüli erőszakkal érintett eseteket” – fogalmazott dr. Spronz Júlia.

A globális ügyvédi irodák pro bono közreműködése kevésbé az eseti segítségnyújtásban, sokkal inkább az információs kampányokban testesül meg és jelenthet nagy előnyt. „Egy globális iroda széleskörű lefedettsége miatt hatékonyan közreműködhet információk gyűjtésében és közvetítésében. Kiterjedt ügyfélkörük miatt adott esetben más, jelentős vállalatokat is egy fontos társadalmi ügy mellé tudnak állítani” – mondta Dr. Mezei Péter a Baker McKenzie szenior ügyvédje, emellett bemutatta a szervezet karitatív aktivitásait is. Az iroda gyakran dolgozik nemzetközi információs projekteken, amelyeknek a fiatalkorúak jogai és a családvédelem nagyon fontos része, valamint csatlakozott a Global Rights for Women szervezet és az Every Women Treaty koalíció együttműködésében zajló, 128 országot magába foglaló „Fighting Domestic Violence” nemzetközi kezdeményezéshez.

Ennek célja a családon belüli erőszakkal kapcsolatos szabályozás és fellépés jogi háttere, illetve egyes gyakorlati kérdései kapcsán releváns információk összegyűjtése országonként a nemzetközi szervezetek (ENSZ, EU Bizottság), illetve a nemzeti jogalkotó és jogalkalmazó szervek, valamint az áldozatsegítő civil szervezetek munkájának és jövőbeli intézkedéseinek, kampányainak támogatása érdekében.

(Jogászvilág)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.