A közölt hír valóságát bizonyítani kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közölt hír valóságát a sajtóterméknek kell bizonyítania a sajtó-helyreigazítási perekben – közölte a Fővárosi Törvényszék.


A Fővárosi Törvényszéken 2016. december 12-én és december 13-án sajtó-helyreigazítási perekben hozott elsőfokú ítéletekkel kapcsolatban az utóbbi napokban a sajtóban megjelent tudósításokat és elhangzott nyilatkozatokat a bíróság az alábbiakkal egészíti ki és pontosítja – kezdi közleményét a törvényszék.

A Fővárosi Törvényszék 2016. december 12-én a Rogán Antal felperes által indított három sajtó- helyreigazítási perben hozott elsőfokú, nem jogerős ítéletet. A három polgári per alperesei a 444.hu szerkesztősége és kiadója, az index.hu szerkesztősége és kiadója, valamint a nepszava.hu szerkesztősége és kiadója voltak. A felperes által kifogásolt közlések mindhárom sajtótermékben 2016. november 3-án jelentek meg. A bíróság a felperes kereseti kérelmeinek helyt adott és mindhárom sajtóterméket helyreigazító közlemény közzétételére, kiadóikat pedig a perköltség viselésére kötelezte. Az ítéletek nem jogerősek, a helyreigazításnak a jogerőre emelkedést követően kell eleget tenni.

A Törvényszék 2016. december 13-án szintén elsőfokú, nem jogerős ítéletet hozott a Juhász Péter felperes által a TV2 Média Csoport Kft. alperes ellen indított sajtó-helyreigazítási perben. A bíróság egyetlen perben hozott döntést, amelyben 2016. szeptember 8. és szeptember 20. között a TV2, valamint a Super TV2 televíziós csatornák Tények című hírműsoraiban elhangzott, és a felperes által kifogásolt kijelentéseket vizsgálta. A bíróság a felperes keresetét nagyobb részben alaposnak találta, ezért az alperest ugyanezen hírműsorokban helyreigazító közlemények közzétételére és a perköltség megfizetésére kötelezte. Az ítélet nem jogerős, a helyreigazításoknak a jogerőre emelkedést követően kell eleget tenni.

 

A Törvényszék a fenti ítéletek indokolásaiban hangsúlyozta, hogy a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvény 10. §-a értelmében „mindenkinek joga van arra, hogy megfelelően tájékoztassák a helyi, az országos és az európai közélet ügyeiről, valamint Magyarország polgárai és a magyar nemzet tagjai számára jelentőséggel bíró eseményekről. A médiarendszer egészének feladata a hiteles, gyors, pontos tájékoztatás ezen ügyekről és eseményekről.” Ugyanezen törvény 12. §-a azonban azt is kimondja, hogy „ha valakiről bármely médiatartalomban valótlan tényt állítanak, híresztelnek vagy vele kapcsolatban való tényeket hamis színben tüntetnek fel, követelheti olyan helyreigazító közlemény közzétételét, amelyből kitűnik, hogy a közlés mely tényállítása valótlan, illetve megalapozatlan, mely tényeket tüntet fel hamis színben és ehhez képest melyek a való tények.”

A bíróság ezekben a perekben megállapította, hogy a felperesek által kifogásolt közlésekkel az érintett sajtótermékek nem véleményt fogalmaztak meg, hanem tartalmukat tekintve tényeket állítottak, illetőleg híreszteltek, ezért a közlések valótlansága esetén sajtó-helyreigazításnak van helye. A sajtó-helyreigazítási perben a hír valóságát a sajtónak kell bizonyítania. A felek által rendelkezésre bocsátott bizonyítékokat mérlegelve a bíróság megállapította, hogy a közölt hírek, illetőleg átvett (híresztelt) nyilatkozatok valóságtartalmát az alperesi szerkesztőségek egyik perben sem bizonyították. 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.