A különleges ügyészség megszüntetése ellen tüntettek több szlovákiai városban


Pozsonyban és további 13 szlovákiai városban tartottak tüntetéseket a különleges ügyészség megszüntetése ellen csütörtökön.

A tüntetéseket a liberális Progresszív Szlovákia (PS), az ugyancsak liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) hívták össze, amelyek a különleges ügyészség (ÚSP) tervezett megszüntetése ellen tiltakoznak. A különleges ügyészség megszüntetése része a büntető törvénykönyv tervezett módosításának, amelyet még decemberben hagyott jóvá Robert Fico kabinetje, s amelyről ezekben a napokban tárgyal a pozsonyi törvényhozás – emlékeztetett a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség. A téma kapcsán már a javaslatról hozott kormánydöntés idején is tartott egy tüntetést az ellenzék Pozsonyban.

A különleges ügyészség a szlovák Legfőbb Ügyészség részeként, de attól részben függetlenül működő szerv, amelyet csak néhány éve hoztak létre. Tervezett megszüntetését részben azzal indokolja a kormány, hogy kilóg a szlovákiai ügyészségek rendszeréből, valamint azzal is, hogy ki kell vonni az ügyészséget a politikai befolyásolás lehetősége alól.

A Daniel Lipsic korábbi belügy- és igazságügy-miniszter által vezetett ÚSP-t a múltban már számos bírálat érte, leginkább a jelenlegi kormánypártok képviselőinek részéről. A bírálatok megfogalmazói rendszerint azt állították, hogy az ügyészséget politikai ellenfeleik – a szeptemberi előrehozott választásokig kormányzó liberálisok – az ő politikai ellehetetlenítésükre használták fel. Daniel Lipsicnek azt is felróják, hogy úgy került a különleges ügyészség élére, hogy előtte soha nem volt ügyész, valamint azt is, hogy kinevezése idején felfüggesztett szabadságvesztés büntetését töltötte.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.

2024. május 17.

A mesterséges intelligencia jelenlegi állása és jövőbeli hatásai

Az AI Index világszerte elismert mint az egyik legmegbízhatóbb és legtekintélyesebb forrás, amelyet a mesterséges intelligencia fejlesztésének nyomon követésére alapítottak – a Stanfordi Egyetem Emberközpontú Mesterséges Intelligencia Intézete (HAI) gondozásában 2024. április 15-én megjelent hetedik jelentése a 2023-as adatok és trendek alapján.

2024. május 16.

Az Európai Unió Bírósága rést ütött az adóeljárási szabályainkon

Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák. Ez ugyanakkor nem csupán a külföldiek áfa-visszatérítésére lehet hatással, de bármely olyan áfa-ügyben is felhasználható, ahol az adóhatóság megtagadta a fellebbezés során benyújtott tények, bizonyítékok értékelését. Az ügy legfontosabb tanulságait a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőivel szedtük össze.