A különleges ügyészség megszüntetése ellen tüntettek több szlovákiai városban


Pozsonyban és további 13 szlovákiai városban tartottak tüntetéseket a különleges ügyészség megszüntetése ellen csütörtökön.

A tüntetéseket a liberális Progresszív Szlovákia (PS), az ugyancsak liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) hívták össze, amelyek a különleges ügyészség (ÚSP) tervezett megszüntetése ellen tiltakoznak. A különleges ügyészség megszüntetése része a büntető törvénykönyv tervezett módosításának, amelyet még decemberben hagyott jóvá Robert Fico kabinetje, s amelyről ezekben a napokban tárgyal a pozsonyi törvényhozás – emlékeztetett a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség. A téma kapcsán már a javaslatról hozott kormánydöntés idején is tartott egy tüntetést az ellenzék Pozsonyban.

A különleges ügyészség a szlovák Legfőbb Ügyészség részeként, de attól részben függetlenül működő szerv, amelyet csak néhány éve hoztak létre. Tervezett megszüntetését részben azzal indokolja a kormány, hogy kilóg a szlovákiai ügyészségek rendszeréből, valamint azzal is, hogy ki kell vonni az ügyészséget a politikai befolyásolás lehetősége alól.

A Daniel Lipsic korábbi belügy- és igazságügy-miniszter által vezetett ÚSP-t a múltban már számos bírálat érte, leginkább a jelenlegi kormánypártok képviselőinek részéről. A bírálatok megfogalmazói rendszerint azt állították, hogy az ügyészséget politikai ellenfeleik – a szeptemberi előrehozott választásokig kormányzó liberálisok – az ő politikai ellehetetlenítésükre használták fel. Daniel Lipsicnek azt is felróják, hogy úgy került a különleges ügyészség élére, hogy előtte soha nem volt ügyész, valamint azt is, hogy kinevezése idején felfüggesztett szabadságvesztés büntetését töltötte.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.