A különleges ügyészség megszüntetése ellen tüntettek több szlovákiai városban


Pozsonyban és további 13 szlovákiai városban tartottak tüntetéseket a különleges ügyészség megszüntetése ellen csütörtökön.

A tüntetéseket a liberális Progresszív Szlovákia (PS), az ugyancsak liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) hívták össze, amelyek a különleges ügyészség (ÚSP) tervezett megszüntetése ellen tiltakoznak. A különleges ügyészség megszüntetése része a büntető törvénykönyv tervezett módosításának, amelyet még decemberben hagyott jóvá Robert Fico kabinetje, s amelyről ezekben a napokban tárgyal a pozsonyi törvényhozás – emlékeztetett a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség. A téma kapcsán már a javaslatról hozott kormánydöntés idején is tartott egy tüntetést az ellenzék Pozsonyban.

A különleges ügyészség a szlovák Legfőbb Ügyészség részeként, de attól részben függetlenül működő szerv, amelyet csak néhány éve hoztak létre. Tervezett megszüntetését részben azzal indokolja a kormány, hogy kilóg a szlovákiai ügyészségek rendszeréből, valamint azzal is, hogy ki kell vonni az ügyészséget a politikai befolyásolás lehetősége alól.

A Daniel Lipsic korábbi belügy- és igazságügy-miniszter által vezetett ÚSP-t a múltban már számos bírálat érte, leginkább a jelenlegi kormánypártok képviselőinek részéről. A bírálatok megfogalmazói rendszerint azt állították, hogy az ügyészséget politikai ellenfeleik – a szeptemberi előrehozott választásokig kormányzó liberálisok – az ő politikai ellehetetlenítésükre használták fel. Daniel Lipsicnek azt is felróják, hogy úgy került a különleges ügyészség élére, hogy előtte soha nem volt ügyész, valamint azt is, hogy kinevezése idején felfüggesztett szabadságvesztés büntetését töltötte.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 6.

Az Európai Bizottság kész lezárni a Lengyelországgal szemben indított 7-es cikk szerinti eljárást

Az Európai Bizottság véglegesítette elemzését a jogállamiság lengyelországi helyzetéről az Európai Unióról szóló szerződés 7-es cikke szerinti eljárással összefüggésben, és úgy ítélte meg, hogy Lengyelországban már nem áll fenn egyértelműen a jogállamiság súlyos megsértésének veszélye, ezért kezdeményezni kívánja az eljárás lezárását – tájékoztatott az uniós bizottság hétfőn.