A logisztikai szolgáltató is felelősségre vonható


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ha az értékesítési lánc más szereplőit nem érik el, a logisztikai szolgáltatóval szemben is eljárhatnak veszélyes termék árusítása esetén a piacfelügyeleti hatóságok. A július közepétől hatályos szabálymódosítás megálljt parancsol az ellenőrzési rendszert megkerülőknek.A nem biztonságos termékeket terítő, jellemzően külföldi webáruházak a továbbiakban nem játszhatják ki a hatóságokat egy közvetítő beiktatásával.

Az online kereskedelemben egyre nagyobb szerephez jutnak a logisztikai szolgáltatók (a nemzetközi gyakorlatban fulfillment house). Elsődleges funkciójuk a termék tárolása, amire azért lehet szükség, mert a webáruházak egy része nem rendelkezik raktározási lehetőséggel. Főként tengeren túli rendeléseknél az online vásárolt árucikket egyenesen a logisztikai központba szállíthatják, ahol készletezik, polcokon vagy raklapokon tárolják. Majd a webáruházba érkező megrendeléseket összekészítik, csomagolják, és eljuttatják a vásárlókhoz. Ezen felül egyedi megállapodások alapján további szolgáltatásokat – pl. számlázást – is vállalhatnak. Logisztikai szolgáltatónak csak az minősül, aki a raktározás, csomagolás, címzés és feladás közül legalább kétféle szolgáltatást kínál.
A piacfelügyeleti hatóságok eddig csak a gyártóval, az importőrrel, a meghatalmazott képviselővel vagy a forgalmazóval szemben rendelkeztek hatáskörrel. Gyakran előfordul azonban, hogy egyedül a logisztikai szolgáltatót érik el. A jelenleg lényegében raktárként funkcionáló szolgáltatóval szemben eddig érdemben nem léphettek fel, így nem tudták kinek megtiltani a kockázatos áruk forgalmazását. Egyes cégek a logisztikai szolgáltatók révén akár visszaélésszerűen is el tudták árasztani az uniós piacot veszélyes termékekkel, vagy legalábbis meg tudták kerülni a piacfelügyeleti ellenőrzési rendszert.
Fogyasztóvédelmi Jog Online
Az új előírások szerint azonban minden piacfelügyeleti hatóságnak lehetősége lesz az Európai Unióban letelepedett bármely logisztikai szolgáltatóval szemben eljárnia akkor, ha a gyártó, importőr vagy meghatalmazott képviselő nem érhető el. A szabályozás nem terjed ki a postai és csomagkézbesítési, árufuvarozási szolgáltatásokra. Bár a logisztikai szolgáltatók csak más megoldás híján kötelezhetők, de a többi gazdasági szereplőhöz hasonlóan már rajtuk is számon kérhető a termékbiztonsági előírások betartása.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta: „Az új szabályozásnak köszönhetően senki nem bújhat ki a felelősség alól veszélyes termék árusítása esetén. A hatóságok július közepétől még eredményesebben tudnak fellépni a magyar és európai fogyasztók biztonsága érdekében.”



Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.