A magánkölcsönöket érdemes írásba foglalni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aki közjegyzői okiratban szerződik, probléma esetén is pereskedés nélkül hozzájuthat kölcsönadott pénzéhez – figyelmeztetett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK).

Nehéz gazdasági helyzetben a banki hitelek drágulása miatt gyakoribbá válnak a magánkölcsönök. Sokan szóbeli megállapodásra hiteleznek, akár milliókat, ám, ha váratlan helyzet adódik, például az adós meghal, s az örökösök nem tudnak a kölcsönről, akkor a hitelező bizonyíték nélkül kisebb eséllyel juthat pénzéhez. Felmérések szerint a magánkölcsönök majdnem felét nem, vagy csak részben fizetik vissza.

Bárki kér kölcsön, érdemes írásban szerződést kötni, és nagyobb összeg esetén hasznos jogász – közjegyző vagy ügyvéd – előtt szerződni. Ha közjegyző készíti a dokumentumot, az közjegyzői okiratnak minősül, és ha határidőre nem fizet az adós, a hitelezőnek nem kell bírósághoz fordulnia, rögtön végrehajtást kezdeményezhet. Az ilyen kölcsönszerződés ugyanakkor az adóst is védi, mert nem követelhetnek tőle többet vagy korábban, mint amennyiben és ahogyan megállapodtak.

Nemcsak a hitelezőt, hanem az adós is védi a közjegyzői közreműködés. Ha a kölcsönadó az adós helyzetének kihasználásával feltűnően aránytalan előnyt kötött ki, akkor a kölcsönszerződés semmis. Ha a közjegyző úgy látja, hogy a megállapodásban feltűnően aránytalan a kamat, ami hátrányos helyzetbe hozza az adóst, akkor megtagadja a közreműködést a szerződéskötésben.

A közjegyző által készített szerződés mellett úgy is egyszerűen hozzájuthat pénzéhez a kölcsönadó, ha a kölcsönnyújtás feltételéül szabja, hogy az adós tegyen egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot közjegyző előtt, amelyben elismeri tartozását, kötelezettséget vállal annak visszafizetésére. Az ilyen nyilatkozat ugyanúgy közvetlenül végrehajtható, mint a kétoldalú szerződés. Egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot akár kölcsönadás után is lehet tenni.

Csak egyszeri magánkölcsönnél lehet kamatot kikötni, ha azonban a kölcsönadó rendszeresen és többeknek kölcsönöz, akkor az üzletszerű tevékenységnek minősül, amely kizárólag hatósági engedéllyel végezhető – ismertette a MOKK.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.