Hazaárulás címén 22 évre ítéltek el egy orosz újságírót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A moszkvai városi bíróság hétfőn Ivan Szafronovra, a Roszkoszmosz vezérigazgatójának tanácsadójára, a Kommerszant és a Vedomosztyi lapok volt katonai szakírójára mondott ki ítéletet.

A TASZSZ hírügynökség szerint hazaárulás ügyében ez volt az orosz bíróságok gyakorlatában az utóbbi évek legsúlyosabb ítélete. Halmazati büntetésként a 32 éves Szafronovra még félmillió rubel (több mint 3 millió 300 ezer forint) bírságot és a szabadulás utáni kétévi mozgásszabadság-korlátozást kapott.

Az ügyészség eredetileg azt kérte, hogy a vádlottat 24 évre ítéljék az 500 ezer rubeles pénzbírság mellett. Szafronov az eljárás során ártatlannak vallotta magát, a jogi képviselője pedig, aki felmentést kért, közölte, hogy ügyfele fellebbezni fog az ítélet ellen. Az ügy részleteit titkosították.

Korábbi ügyvédje, a tavaly külföldre menekült Ivan Pavlov elmondása szerint az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) két éve azzal gyanúsította meg Szafronovot, hogy a VeraCrypt kódoló szoftver segítésével államtitkot jelentő, az afrikai és a közel-keleti orosz fegyverszállításokra vonatkozó információkat szolgáltatott ki a cseh polgári hírszerzésnek (UZSI), amely ezeket az Egyesült Államoknak adta tovább. A főügyészség szűkszavú közleménye szerint Szafronovot, akinek az apja is katonai szakíró volt a Kommerszantnál, 2012-ben szervezték be.

A hivatalos tájékoztatás értelmében 2015 és 2019 között Szafronov titkos és szigorúan titkos információkat adott el kódolva, egyebek között arra vonatkozóan, hogy Oroszország a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) tagállamaival, valamint a Közel-Kelet, Afrika és a Balkán-félsziget országaival milyen katonai és műszaki együttműködést folytatott. Az újságírótól származó értesülések közvetítőn keresztül sajtóforrások szerint a német szövetségi hírszerző szolgálathoz (BND) is eljutottak.

A tárgyalóteremben a hétfői ítélethirdetés után helyszíni beszámolók szerint mintegy félszázan követeltek szabadságot Szafronovnak. Ellenzéki politikusok és sajtóorgánumok állítása szerint az elítéltet korábbi újságírói tevékenysége miatt támadta meg a hatalom, és az általa kiszolgáltatott anyagok jó része szabadon hozzáférhető az interneten.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.