A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar egyes feladatai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A rendelet többek között szabályozza a végrehajtási ügyek központi nyilvántartását: a központi ügynyilvántartó rendszer informatikai alkalmazás.


A központi ügynyilvántartó rendszer működtetője a Kar Hivatali szerve, alkalmazásgazdája és adatgazdája a Kar Hivatali szervének vezetője. A Kar Hivatali szerve az önálló bírósági végrehajtók és önálló bírósági végrehajtó-helyettesek számára – az üzemszerű karbantartás idejét kivéve – folyamatosan elérhetővé teszi a központi ügynyilvántartó rendszert, amelyhez hozzáférést felhasználói név és jelszó megadásával, valamint a hivatali elektronikus aláírás autentikációs tanúsítványának használatával biztosít.
 
A központi ügynyilvántartás adatairól 3000, illetve 6000 forintos költségtérítés fizetése ellenében, papír alapon vagy elektronikusan kitöltött kérelemben tanúsítvány kiállítását lehet kérni.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

A Kar Hivatali szerve a honlapján közzéteszi a kérelem benyújtására rendszeresített nyomtatványt a kitöltését segítő tájékoztatóval együtt, a kérelem benyújtásához szükséges információkat; személyes benyújtás esetére az ügyfélfogadás helyét, időpontját, valamint postacímet, a költségtérítés megfizetésének módját, azt a fizetési számlaszámot, amelyre a költségtérítés átutalását elfogadja, és a költségtérítés megfizetése igazolásának módját.
 
Joganyag: 5/2016. (III. 8.) IM rendelet a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar egyes feladatairól, valamint egyes igazságügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról
Megjelent: MK 2016/32. (III. 8.)
Hatályos: 2016. 03. 09., 2016. 09. 01.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.