A magyar fogalmazók a legjobbak között


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar fogalmazók írásbeli dolgozatát ítélte a legjobbnak a szakmai zsűri az Európai Igazságügyi Képzési Hálózat (EJTN) THEMIS-A elődöntőjén.

Dr. Pálfi Dóra (Budapest XVIII. és XIX. kerületi bíróság), dr. Földvári Zoltán (debreceni Járásbíróság) és dr. Dely Diána (Balassagyarmati Járásbíróság) dolgozata – az olasz csapat dolgozatával együtt – az EJTN Journalban is megjelenik majd.

A THEMIS-A elődöntőjén három napnyi versengés után ma került sor az ünnepélyes eredményhirdetésre. Az őszi bordeaux-i döntőbe az olasz és a francia, vigaszágon pedig a dán csapat jutott tovább. A három napos elődöntőt a magyar csapat indította, csütörtökig a francia, olasz, dán, albán, észt, bolgár, litván és a görög bíróságok csapatai álltak a szakmai zsűri elé.

Az idei – immár 13. alkalommal meghirdetett – EJTN THEMIS-A elődöntő témája az EU és az európai büntetőeljárás volt. Magyar bírósági csapat most először vett részt a büntető témájú elődöntőben. A magyar fogalmazók prezentációjukban az illegális vadkereskedelem veszélyeire hívták fel a figyelmet.
A versenyzőket az Országos Bírósági Hivataltól (OBH) dr. Hornyák Szabolcs, a Győri Járásbíróság képviseletében pedig dr. Varga Karolina segítette a felkészülésben. Szakmai konzultánsként a Hajdúböszörményi Járásbíróság büntető ügyszakos bírója, dr. Rozsnyai Balázs támogatta a fiatalokat.

A THEMIS célja, hogy a jövő bírái és ügyészei megoszthassák egymással szakmai ismereteiket és tapasztalataikat, és bővíteni tudják tudásukat és kapcsolataikat kommunikációs, logikai és vitakészségeik segítségével.

A nemzetközi fogalmazói versenyen a magyar igazságszolgáltatás évek óta képviselteti magát. Tavaly a magyar csapat egészen a párizsi döntőig jutott.

Júliusban egyébként újra lehet majd szorítani a magyar versenyzőkért: a fogalmazók másik csapata a THEMIS-D elődöntőjén, a bírói etika témájában száll versenybe Szófiában.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.