A mediációnak nincs vesztese


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bírósági közvetítői eljárásban a felek döntenek a bíró helyett, és a bírósági eljárással szemben nincsen vesztese az ügynek – mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) bírósági közvetítés munkacsoportjának elnöke az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában.


Tolnai Kata kifejtette: a bírósági közvetítés – mediáció – olyan esetekben alkalmazható, amelyekben a feleket a jövőben is összeköti valami, ami miatt együtt kell működniük. Ilyen, ha közös vállalkozásuk, közös vagyonuk vagy közös gyermekük van. Míg a bírósági eljárásban a bíró dönt, és a végén valaki veszít, addig a közvetítési eljárásban a felek döntenek az ügy minden részletéről – beleértve az ülések ütemezését és hosszát is -, és mindketten nyertesként zárják le az ügyet.

A közvetítés egy bírósági nem peres eljárás, amelyben egy független, pártatlan harmadik fél segít a feleknek megállapodásra jutni. A megállapodásnak a kereseti kérelemhez kötött részét a bíró aztán jóváhagyja – amennyiben az végrehajtható -, az egyezség annál tágabb része pedig polgárjogi szerződésként működik – tette hozzá Tolnai Kata.

A közvetítést a felek kérhetik, arról a bíró ad felvilágosítást, de minden bíróság honlapján és a központi birosag.hu-n is van egy Bírósági közvetítés menüpont, ahol lehet tájékozódni.

Nem kérhető bírósági közvetítés az apaság megállapítása, a gondnokság alá helyezés vagy az alóli mentesítés, a sajtó-helyreigazítás, a szülői felügyelet megszüntetése és közigazgatási ügyek esetében.

(Forrás: MTI)

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

Az EU a mesterséges intelligenciáról (MI) szóló rendeletet fogadott el

Az Európai Unió Tanácsa a mesterséges intelligenciáról (MI) fogadott el rendeletet, mely az EU egységes piacán „mind a magán-, mind a közszereplők körében elő kívánja mozdítani a biztonságos és megbízható MI-rendszerek fejlesztését és elterjedését az alapvető állampolgári jogok tiszteletben tartásának szavatolása mellett”.

2024. május 21.

A megalapozottság, kiegyensúlyozottság és időszerűség jellemzi a Szombathelyi Törvényszék ítélkezését

A Szombathelyi Törvényszék ítélkezését a megalapozottság, a kiegyensúlyozottság és időszerűség jellemzi, ráadásul a leterheltség növekedése ellenére sikerül a folyamatban lévő ügyek számát folyamatosan csökkenteni – hangoztatta értékelőjében a vármegyei összbírói értekezlet előtt tartott sajtótájékoztatóján kedden Körmenden a az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese.

2024. május 21.

Kötelező lesz az elektronikus aláírás

Nagyot fejlődött az elektronikus dokumentumkezelés és az ügyintézés, de egy kritikus ponton általában megbicsaklik a folyamat – ez pedig a hitelesítés. Legyen szó magánszemélyek hivatali vagy szolgáltatói ügyintézéséről, esetleg két vállalkozás közötti üzleti szerződésről, a legtöbb esetben a teljesen digitalizált folyamat egy pontján belép az analóg világ: amikor a dokumentumokat kézzel írják alá az érintett felek. Hamarosan azonban komoly változás várható – számol be az ITBusiness.hu.