A mesterséges intelligencia szabályozása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európa Tanács egy szakértői bizottság felállításáról döntött, amelynek célja a mesterséges intelligencia jogi szabályozásának kialakítása.

Az ET Miniszteri Bizottsága egy kormányközi szakértői bizottság felállításáról határozott, amely a mesterséges intelligencia fejlesztésére, tervezésére és alkalmazására vonatkozó egységes jogi szabályozás megvalósíthatóságát vizsgálja.

A Mesterséges Intelligenciával  Foglalkozó Ad Hoc Bizottság tevékenysége során figyelembe fogja venni az ET által az emberi jogokat, a demokráciát és a joguralmat érintően megállapított standardokat.

A májusban Helsinkiben megrendezett egyeztetésen a tagállamok egyetértettek abban, hogy a terület gyors fejlődése miatt szükség van az egységes jogi szabályozás kialakítására.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Papírból PDF – az új ingatlan-nyilvántartás

A jelenlegi ingatlan-nyilvántartásunk egy 1997-es törvényen alapul, és jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy ez a több mint két évtizedes szabályozás releváns rendelkezéseket tartalmaz-e. Az ezzel kapcsolatban felmerülő igény, illetve a COVID által okozott válsághelyzet következtében a szükség is egyre jobban nőtt egy gyors, hatékony, egyszerű és legfontosabbak közt elektronikus rendszerre, hogy hivatalos ügyeinket tudjuk intézni. Az Ars Boni cikkpályázat keretében készült írásban ezt az új és modern, elektronikus világba lépő jogintézményt szabályozó és véglegesnek tűnő 2021.évi C. törvényt fogom összehasonlítani eredeti, kihirdetéskori szövegével, illetve a jelenleg hatályos – de nemsokára „régi”-nek aposztrofált – ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvénnyel.