A MÜK elnöke a Kormány tagjaihoz fordult a KATA módosítás miatt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Elnökség egyhangú felhatalmazása alapján az ügyvédség érdekében a Kamara elnöke levélben fordult Varga Mihály pénzügyminiszterhez, dr. Varga Judit igazságügyi miniszterhez és dr. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterhez.

A Magyar Ügyvédi Kamara megdöbbenéssel értesült a mai napon a Kormány képviseletében dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes által – minden előzetes egyeztetés nélkül – előterjesztett, a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló T/583. számú törvényjavaslat benyújtásáról. A törvényjavaslat – miközben a jelenlegi KATA-s adózók százezreit fogja kizárni ebből az adónemből – az ügyvédek és ügyvédi irodák számára, rendkívül rövid felkészülési idő mellett 2022. szeptember 1. napjától eleve kizárná azt, hogy az ügyvédi hivatásrend jelentős része által igénybe vett adózási formát, a kisadózó vállalkozások tételes adózását (KATA) válasszák.
A teljesség kedvéért szükséges kiemelni, hogy a törvényjavaslat  alapján mindenkire irányadó szabály, hogy megszűnik a KATA-alanyiság, ha az adózás rendjéről szóló törvény szerinti kifizetőtől szerez bevételt (lényegében nem magánszemélytől, illetve külfölditől).
Ez a KATA-alanyok rendkívül széles rétegét érinti, gyakorlatilag minimálisra szorítva vissza az adónem választására jogosultakat, azaz nem állítható, hogy az új KATA törvény a javaslat szerint kifejezetten az ügyvédség ellen irányulna, hiszen ha az ügyvéd, ügyvédi iroda visszakerülne az egyéni vállalkozók mellé, akkor is értelemszerűen a fenti szűkítés vonatkozna az ügyvédekre, magyarul minden olyan ügyvéd kiesne akkor is a KATA-ból, akinek akárcsak egy nem magánszemély, illetve külföldi ügyfele lenne.
(MÜK 28. számú hírlevele)

Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Egyre gyakoribb a terhelt és az ügyészség közötti egyezség

Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon. Komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére. Gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között. Többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni az adatokat.

2024. november 21.

Médiatanács: nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázati eljárásban hirdetett nyertest a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa november 19-i ülésén, amelyen azt is megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek. A testület tájékoztatást kapott arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. Médiatanáccsal szembeni keresetét egy eljárás felfüggesztése iránt induló eljárásban.

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.