A szülőtartásról tartottak fórumot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 A kötelező szülőtartásról és az idősek helyzetéről tartottak fórumot Budapesten.


Beszterczey András, a Schweitzer Albert Református Szeretetotthon igazgatója a júniusban megszavazott törvénymódosításról úgy nyilatkozott, hogy az lényegében nem módosította a törvényt, csak kitágította a lehetséges felperesek körét. A törvénymódosítás azokat érinti, akiknek a szülője valamilyen szolgáltatást vesz igénybe.

Beszterczey András ismertette: a különböző otthonokban 80 ezer forinttól 250 ezer forintig terjed az ellátás havi költsége, átlagosan 120 ezer forint, és nagyjából ennyi egy átlagos nyugdíj is. A hozzátartozó a nyugdíj és az ellátás összege közötti különbözet megfizetésére kötelezhető, de ilyenkor is találhat kiskaput, ha azzal érvel, hogy rokona érdemtelenné vált a gondoskodására. Ilyenkor tehát a válásokhoz hasonló hosszú pereskedésbe kezdhet az intézmény, ami sokkal több erkölcsi kárt okoz, mint amennyi anyagi hasznot hajt. 

Monspart Sarolta világbajnok tájfutó, az Idősek Tanácsának tagja azt mondta: a törvénymódosítás fontos hozadéka, hogy legalább beszélnek a lakosság harmadát kitevő idősekről, akik egyébként hiányoznak a közbeszédből. 

Ábrahám Katalin, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület tagja arról beszélt, hogy a hárommillió idős ember egy „mini társadalmat képez”, amelyben sokféle helyzetre kell megoldást találni.

Semmelweis Ferenc, a Nyugdíjasok Szociális Fórumának tagja hangsúlyozta, mindig szem előtt kell tartani: az időseknek „aktív korukban szerzett joguk”, hogy eltartsák őket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.

2024. június 27.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.