Adóügyi egyezmény, beruházásvédelem, egységesítés, bővülő kábítószerlista és Integritás Hatóság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országgyűlés döntött nemzetközi adóügyi egyezményről, beruházásvédelemi egyezmény megszűnéséről, egységes postai szolgáltatásokról, bővülő kábítószerlistáról az ENSZ-szel harmonizálva, valamint az Integritás Hatóság felállításáról.

Magyar-andorrai adóügyi egyezményt fogadtak el
Magyarország és Andorra közötti, a kettős adóztatás elkerüléséréről szóló egyezményt hirdetett ki az Országgyűlés egyhangúlag. Az egyezmény meghatározza, hogy az egyes jövedelemfajtáknál melyik államnak milyen körben van adóztatási joga.

Megszűnik a magyar-norvég beruházásvédelmi megállapodás
Európai uniós jogharmonizáció miatt megszűnik a Magyarország és Norvégia közötti, 1991-ben aláírt beruházásvédelmi megállapodás. Az Európai Unió Bírósága korábbi döntése szerint az EU működéséről szóló szerződéssel ellentétes a tagállamok között létrejött nemzetközi beruházásvédelmi megállapodásokban szereplő választottbírósági klauzula. A bíróság korábbi döntéseiben azt is egyértelművé tette, hogy a beruházásvédelemhez kapcsolódó alapvető szabadságok vonatkoznak az Európai Unió és Norvégia, illetve Izland és Liechtenstein között megvalósuló beruházásokra is.

Egységessé válnak a nemzetközi postai szolgáltatások
A nemzetközi postai szolgáltatások harmonizált ellátását teszi lehetővé az Egyetemes Postaegyesület alapokmánya és egyetemes postaegyezménye módosításainak átvezetése a magyar jogrendszerbe. A változtatást a parlament 167 igen szavazattal, egyhangúlag fogadta el. Az Egyetemes Postaegyesület az ENSZ egyik legnagyobb szakosított intézménye. A 192 tagú szervezet munkájában Magyarország aktív részt vállal. Alapdokumentumait minden tagország magára nézve kötelezőnek tekinti.

Kihirdették az ENSZ Egységes Kábítószer Egyezményének módosítását
Az Országgyűlés 168 igen szavazattal, egyhangúlag kihirdette az ENSZ Egységes Kábítószer Egyezményének módosítását, amely két újabb szert – a metonitazene-t és a brorphine-t – vette fel jegyzékébe 2022 márciusában.

Újabb kábítószerek kerültek fel a tiltott anyagok listájára
Az ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának döntése alapján újabb vegyület került fel a pszichotrópegyezmény jegyzékére. Ezt tartalmazza a pszichotróp anyagokat tartalmazó bécsi egyezmény módosítása. A testület a kábítószerek és pszichoaktív anyagok tiltott forgalmazása elleni egyezmény jegyzékére is újabb három anyagot vett fel, így az erről szóló bécsi egyezményt is módosították. Ennek magyarországi törvénybe foglalását 167 igen szavazattal szavazta meg az Országgyűlés.

Bővül az adóhatóságok között a nemzetközi információcsere
Tovább bővül az adóhatóságok közötti nemzetközi automatikus információcsere azáltal, hogy egyes ügyleteket januártól digitális platformon végeznek. A digitális platformok üzemeltetői a platformon keresztül értékesítő magánszemélyekről és vállalkozásokról, valamint az ügyletekről, például ingatlan- vagy gépjármű-bérbeadásról szereznek be és tartanak nyilván információkat, és azokat rendszeres időközönként elektronikus úton továbbítják a magyar adóhatóság felé, ahogy a magyar hatóságok is megteszik ezt a viszonosság alapján. Két vagy több tagállam adóhatósága közös ellenőrzést folytathat le, ahol az adóellenőrök részt vehetnek a másik tagállamban folyó eljárásban.

Az Integritás Hatóság új fejezetet kap a költségvetésben
Új fejezet nyílik a költségvetésben a novemberben felálló Integritás Hatóság okán. Az Integritás Hatóság autonóm államigazgatási szerv, az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalás, összeférhetetlenség, korrupció vagy más jogsértés kivizsgálása érdekében hozták létre. Feladatainak ellátásában teljesen független, csak törvényeknek és a közvetlen hatállyal bíró európai uniós jognak van alárendelve. A hatóság számára feladatot csak törvény írhat elő. Felállításáról csak a költségvetés elfogadása után döntöttek. Az új fejezetet a kormánytól való függetlenség miatt az Országgyűlés hozhatta létre.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek