Ároktői banda: három életfogytiglant kaptak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az első fokú ítélet szerint az első- és a harmadrendű vádlott nem bocsátható feltételes szabadságra.


Három életfogytiglant szabott ki idősek sérelmére elkövetett súlyos cselekmények miatt a hattagú ároktői banda ügyében első fokon a Fővárosi Törvényszék hétfőn. Az első és a harmadrendű vádlott nem bocsátható feltételes szabadságra, a másodrendű vádlott pedig leghamarabb 30 év múlva, ha ez az ítélet emelkedik majd jogerőre.

A negyedrendű vádlott 8, az ötödrendű 20, a hatodrendű pedig 10 évet kapott.

A vádbeli több emberen elkövetett emberölés helyett csupán egyrendbeli emberölés kísérlete, továbbá számos rablás és más bűncselekmény miatt mondta ki egyes vádlottak bűnösségét a törvényszék, amely ugyanakkor számos vádbeli cselekmény, köztük halálos kimenetelű támadás esetében is kevesellte a bizonyítékokat, és felmentő rendelkezést hozott.

Az ügyész vádbeszédében öt tényleges életfogytiglant kért.

Egymást vádolták az utolsó szó jogán

Az utolsó szó jogán az idősek sérelmére elkövetett súlyos bűncselekmények miatt bíróság előtt álló ároktői banda két tagja egymást vádolta hazugsággal és a bűncselekmények elkövetésével a Fővárosi Törvényszéken hétfőn. A bíróság délután egy órára tűzte ki az elsőfokú ítélet kihirdetését.

A másodrendű vádlott, M. István – aki korábban már magára és társaira is terhelő vallomásokat tett – hétfőn arról is beszélt, hogy társai iskolázatlansága és italozása vezethetett a rendkívül brutális elkövetési módhoz. Azt mondta, hogy társai hamis vallomásokra próbálták rábírni, ennek érdekében meg is fenyegették a bv-intézetben, de még a bíróság folyosóján is.

„Megpróbáltak kitolni velem” – mondta társaira célozva, akik szerinte azért tettek vele kapcsolatban hamis vallomásokat, mert ő őszintén beszélt a történtekről a hatóságoknak. M. István – arra hivatkozva, hogy a banda többi tagja megpróbálta megfélemlíteni – azt kérte a bíróságtól: helyezzék át másik bv-intézetbe, és még a szállításnál is különítsék el társaitól.

Idősebb R. Elemér elsőrendű vádlott szerepét, a banda tagjaira gyakorolt hatását jellemezve pedig úgy fogalmazott: „ha azt mondta fejenállás, akkor fejenállás”.

Idősebb R. Elemér több fia is a vádlottak padjára került.

„Soha életemben nem bántottam idős embereket, mindig is tiszteltem őket” – mondta M. István, aki nem tartja magát ártatlannak, de azt többször is hangsúlyozta, hogy be sem ment az idős sértettek otthonába. A másodrendű vádlott az eljárás során többször is beszélt a hatóságoknak arról, hogy ő sofőrként vett részt a cselekményekben, autóval vitte társait az egyes helyszínekre.

R. András ötödrendű vádlott azt hangoztatta az utolsó szó jogán, hogy ő csak két helyszínen volt „figyelő”, és úgy tudta, lomtalanításhoz vagy vasat lopni mennek. Azt állította, hogy a másodrendű vádlott hazudik: valójában irányító szerepet töltött be a bűncselekmény-sorozatban, fenyegetéseket pedig nem kapott.

Mindkét vádlott méltányos ítéletet kért a bíróságtól.

Éjszaka maszkban támadtak

A vád szerint az ároktői banda hat büntetett előéletű, jobbára családi kapcsolatban álló tagja 2008-2009-ben tucatnyi alkalommal támadt éjszaka, maszkban idős emberekre otthonukban. Ketten belehaltak a bántalmazásokba.

Az ügyész korábban a hat vádlott közül ötre nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés, számos minősített rablás és más súlyos bűncselekmény miatt tényleges életfogytiglant kért. A védelem viszont felmentést vagy legalábbis az ügyészi indítványnál jóval enyhébb büntetést látna indokoltnak.

Most mind a hat vádlott előzetes letartóztatásban van, ám a fél évtizede húzódó eljárásban tavaly tavasszal többen előzetesből házi őrizetbe kerültek, mert lejárt az előzetes letartóztatás törvényben rögzített, akkor még négyéves felső határa. Októberben két vádlott megszökött házi őrizetéből, de napokon belül kézre kerítették őket Svájcban, és ezután előzetes letartóztatásba kerültek.

Ősszel a parlament törvény módosított, hogy a kiemelkedően súlyos, elsősorban élet elleni bűncselekmények elkövetőinél ne legyen felső határa az előzetes letartóztatásnak.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.