Az alapvető jogok biztosa veszi át az Egyenlő Bánásmód Hatóság feladatait Koronavírus Veszélyhelyzet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országgyűlés által elfogadott 2020. évi CXXVII. törvény rendelkezései értelmében a mai naptól az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) feladatait az alapvető jogok biztosa veszi át. Az ombudsman közigazgatási hatósági eljárás keretében jár el az egyenlő bánásmódot és az esélyegyenlőség előmozdítását érintő ügyekben, a vonatkozó eljárási szabályoknak megfelelően. Az ügyfelek ezen ügyekben is a korábban megszokott módokon fordulhatnak az alapvető jogok biztosához.

A mai napon hatályba lépő, az egyes törvényeknek az egyenlő bánásmód követelménye hatékonyabb érvényesítését biztosító módosításáról szóló 2020. évi CXXVII. törvény rendelkezései alapján az Egyenlő Bánásmód Hatóság feladatait az alapvető jogok biztosa veszi át.

Ennek megfelelően a mai naptól az ombudsman közigazgatási hatósági eljárás keretében jár el az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvényben meghatározott ügyekben, a vonatkozó eljárási szabályoknak megfelelően.

Az ügyfelek ezen ügyekben is a korábban megszokott módokon fordulhatnak az alapvető jogok biztosához.

A veszélyhelyzetre való tekintettel a személyes ügyfélfogadás átmeneti ideig szünetel, a vonatkozó vizsgálat indítását kezdeményező beadványokat írásban – postai és elektronikus úton – fogadja az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.

Postai úton az ügyfelek az eljárás lefolytatása iránti kérelmet papíralapon, aláírással ellátva az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala Egyenlő Bánásmód Főigazgatósága 1387 Budapest, Pf. 40. címre küldhetik meg.

Elektronikus úton az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatásokról szóló 2015. évi CCXXII. törvényben (Eüsztv.) meghatározott módon e-Papíron (az elektronikus szolgáltatások alkalmazásához Ügyfélkapu regisztráció szükséges), az Eüsztv. alapján elektronikus kapcsolattartásra kötelezett ügyfelek kizárólag az Eüsztv-ben meghatározott módon terjeszthetnek elő kérelmet, illetve nyújthatnak be egyéb beadványt (a hivatal KRID azonosítója: 420418398).

Az ügyfelek a fentieken túl a 06-1-795-2975-ös telefonszámon, az ingyenesen hívható 06-80-203-939-es zöldszámon, a 06-1-795-0760-as faxszámon, továbbá az egyenlobanasmod@ajbh.hu e-mail-címen vehetik fel a kapcsolatot az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalával.

Az alapvető jogok biztosa – 2003. évi CXXV. törvény szerinti – közigazgatási hatósági eljárásáról a részletes tájékoztató a http://www.ajbh.hu/ebfi-tajekoztato linken található.




Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.