Az EJEB elmarasztalta Lengyelországot az elektronikus megfigyelési rendszere miatt


Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) keddi határozatában elmarasztalta Lengyelországot elektronikus megfigyelési rendszere miatt, megállapítva, hogy az az állampolgárok túlzott megfigyeléséhez vezethet – közölte a strasbourgi székhelyű testület.

Öt lengyel állampolgár – köztük a varsói ügyvédi kamara elnöke – 2017-ben és 2018-ban az EJEB-hez fordult, arra hivatkozva, hogy a 2016-ban hatályba lépett terrorizmus elleni törvény megfigyelésre vonatkozó pontjai ellentétesek az Emberi Jogok Európai Egyezményének azon cikkelyével, amely a magánélethez való jogot garantálja.

„A lengyel jog nem nyújt elegendő biztosítékot a megfigyelés túlzott alkalmazásának és az állampolgárok magánéletébe való indokolatlan beavatkozásnak a megakadályozására, és e garanciák hiányát nem ellensúlyozza kellőképpen a bírósági felülvizsgálat jelenlegi mechanizmusa” – olvasható a testület határozatában.

A törvényszék bírái megállapították, hogy a szóban forgó jogszabály „olyan megfigyelési rendszert hozott létre, amelynek keretében gyakorlatilag a távközlési és internetszolgáltatások bármely felhasználóját lehallgathatják anélkül, hogy erről valaha is tájékoztatnák”.

Azt is helytelenítették, hogy „a lengyel jog nem nyújt hatékony jogorvoslatot annak a személynek, aki úgy véli, hogy titkos megfigyelés alanya lett”.

A 2016-os törvényt már hatályba lépése évében bírálta az Európa Tanács független jogászokból álló tanácsadó szerve, a Velencei Bizottság. A szakértők úgy vélték, hogy a törvény nagymértékben kiterjeszti a kormány hozzáférését az internetes adatforgalomhoz, és túlzott megfigyelési jogköröket biztosít a rendőrségnek és a titkosszolgálatoknak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.