Az EP bíróságon kényszerítené az Európai Bizottságot a jogállamisági mechanizmus elindítására


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

David Sassoli, az Európai Parlament (EP) elnöke felkérte a testület jogi szolgálatát, hogy készítsenek elő jogi eljárást az Európai Bizottság ellen a jogállamisági feltételekről szóló rendelet alkalmazásának elmulasztása miatt.

Sassoli levélben fordult a uniós parlament jogi szolgálatához, miután a testület jogi ügyekkel foglalkozó bizottsága (JURI) szerdán megszavazta a bírósági eljárás megindítását, és az Elnökök Értekezletének szerdai ülésén a képviselőcsoportok vezetőinek többsége is támogatta ezt a lépést – olvasható az elnök sajtóirodájának közleményében.

A képviselőcsoportok vezetőinek tanácskozása után Sassoli azt mondta újságíróknak: „Azok az uniós tagállamok, amelyek megsértik a jogállamiságot, nem kaphatnak uniós forrásokat. Tavaly az EP keményen küzdött egy olyan mechanizmusért, amely biztosítja ezt, az Európai Bizottság azonban eddig vonakodott ennek alkalmazásától”. Hozzátette: az Európai Unió a demokrácia és a jogállamiság elveire épülő közösség. „Ha ezek az elvek valamelyik tagállamban veszélybe kerülnek, az EU-nak fel kell lépnie védelmük érdekében.”

európai

Az elnök levele világossá teszi, hogy az EP visszavonja az eljárást, ha az Európai Bizottság meghozza a mechanizmus aktiválásához szükséges intézkedéseket.

A rendelet szerint az uniós pénzek felügyeletét szolgáló jogállamisági mechanizmus akkor lesz elindítható, ha egy tagállam intézkedései sértik az Európai Unió pénzügyi érdekeit. A jogszabály nemcsak egyedi esetekben, hanem akkor is alkalmazható lesz, ha az alapvető jogok rendszerszintűen sérülnek, és ennek hatása van az uniós források kezelésére.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.